Oddychanie - czy wiesz jak robić to dobrze?

Prawidłowy oddech może poprawić samopoczucie, stan zdrowia i uchronić nas przed infekcjami. Szczególną rolę w oddychaniu pełni nos - genialnie skonstruowany i wspaniale wyposażony przedsionek do dróg oddechowych. Następnie powietrze pokonuje drogę przez krtań i tchawicę do oskrzeli, aby na końcu dotrzeć do płuc. U ich podstawy znajduje się z kolei przepona - mięsień, dzięki któremu oddychamy. Jak więc zdrowo oddychać w pełni wykorzystując tak przemyślaną aparaturę?

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Układ oddechowy to coś znacznie więcej niż precyzyjnie zaprojektowany mechanizm służący do wdychania i wydychania powietrza. To także filtr i pierwsza bariera ochronna przed wirusami . Mimo że oddychanie to najbardziej naturalna czynność bardzo często robimy to nieprawidłowo. Dlaczego tak się dzieje?

Nos - jak to działa?

W pierwszej kolejności "wpływające" przez nos powietrze jest ogrzewane - nawet do 35 stopni, co jest szczególnie ważne w zimne dni. Podniesienie jego temperatury jest możliwe dzięki gęstej sieci naczyń krwionośnych w błonie śluzowej nosa. Pełni ona także wraz z zatokami rolę nawilżacza, co pozwala uniknąć podrażnienia dróg oddechowych przez suche, zimne powietrze.

Kolejna rola nosa to filtrowanie - największe zanieczyszczenia są wyłapywane przez włoski, mniejsze przez komórki rzęskowe, które mają konstrukcję mikroskopijnych miotełek. Ale to nie koniec. Obecne w naszym nosie rzęski i komórki kubkowe wydzielające śluz, wyłapują potencjalnie niebezpieczne mikroby i cząsteczki kurzu lub pyłu, również pyłki roślin.

Czy "przez usta" to dobrze?

Niestety oddychanie przez usta nie zapewnia nam tak wspaniałego uzdatniania powietrza. Dlatego też wysuszone, chłodne powietrze wdychane ustami podrażnia gardło, a to z kolei powoduje miejscowe osłabienie bariery ochronnej i ułatwia atak wirusów i bakterii. Oddychanie przez usta dodatkowo powoduje zmniejszenie pracy mięśni oddechowych.

Dlaczego np. w czasie praktyki jogi należy oddychać przez nos mówi nauczyciel jogi , Grzegorz Węgłowski: - Praktykując jogę, zwracamy uwagę na stan ciała, umysłu i oddechu. Ważne jest by podczas praktyki oddychać nosem. Do ciała wprowadzamy wtedy nie tylko powietrze, ale również i energię (prana). Prana płynie przez ciało kanałami, a one mają swój początek w nosie.

Dbaj więc o nos, jeżeli to możliwe nie przebywaj zbyt długo w klimatyzowanych lub zadymionych pomieszczeniach. Wieszaj na kaloryferach nawilżacze powietrza. W czasie kataru używaj wyłącznie jednorazowych chusteczek i stosuj tylko naturalne preparaty, zawierające sól morską i olejki eteryczne. Krople i spraye obkurczające błonę śluzową mogą powodować jej uszkodzenie, stąd już prosta droga do osłabienia bariery ochronnej nosa lub chronicznego kataru .

Arcyważna przepona

Prawidłowo oddychamy do ok. czwartego roku życia, potem zatracamy naturalną umiejętność głębokiego oddychania. Większość ludzi nie używa aktywnie przepony, dotyczy to szczególnie kobiet. Efekt? Niedotleniony organizm, zmęczenie, bóle głowy, szara, wiotka cera. Podczas modelowego wdechu przepona obniża się i robi miejsce dla powiększających się płuc, używamy więc płuc w pełni (obniżona pojemność płuc to oddychanie ich częścią). Z kolei przy wydechu przepona pomaga wypchnąć z płuc powietrze nasycone dwutlenkiem węgla.

Działa, czy nie działa?

Jak sprawdzić czy aktywnie korzystamy z przepony? Wystarczy położyć jedną rękę na klatce piersiowej, drugą na brzuchu , tuż poniżej mostka (to właśnie tu jest przepona). Jeżeli ręka na przeponie nie unosi się, zapewne oddychasz zbyt płytko. Dlaczego to takie ważne? Płytki, nieregularny oddech jest zazwyczaj objawem napięcia i stresu. Kiedy oddech jest długi i spokojny, jesteś zrelaksowany i pewny siebie. Na szczęście można wyćwiczyć głębokie i harmonijne oddychanie, dzięki czemu możemy wprowadzić nasze ciało w stan spokoju i rozluźnienia, a także obniżyć ciśnienie krwi .

Ćwiczenia, nie tylko oddechowe

Nauczyciel jogi Grzegorz Węgłowski proponuje ćwiczenia oddechowe oparte na starohinduskiej sztuce oddechu - pranayama. Najważniejsza jest świadomość oddechu. Rozpocznij od obserwacji swojego naturalnego oddechu. Poczuj gdzie w klatce piersiowej zaczyna się wdech, obserwuj pauzę i wydech. Nie trwaj na siłę, obserwuj. To najprostsze ćwiczenie, które uspokoi oddech.

Same ćwiczenia oddechowe to jednak za mało, konieczna jest jeszcze aktywność fizyczna . Wybierz formę ruchu, którą lubisz najbardziej. Pamiętaj, że najważniejsza nie jest moc treningów, ale ich regularność. Śpiewaj pod prysznicem, śpiew też wspaniale wzmacnia przeponę!

Zobacz wideo
Więcej o: