Zdrowe w³osy po wakacjach

Latem w³osy s± szczególnie podatne na uszkodzenia - promieniowanie UV, wiatr, piasek, s³ona woda niszcz± je i sprawiaj±, ¿e w³osy staj± siê suche, ³amliwe i wyp³owia³e. Jak im pomóc?

Zdrowe włosy są oznaką ogólnej równowagi w organizmie. Najprostszą i jednocześnie najtrudniejszą do wdrożenia w życie metodą na zdrowe włosy jest dieta bogata w minerały takie jak krzem, siarka, cynk, żelazo, miedź, wapń, oraz w witaminy, zwłaszcza A i E. Ważne dla włosów są też aminokwasy takie jak metionina czy cysteina. Produkty spożywcze, które pomagają utrzymać włosy w lepszej formie, to m.in.: sery, przetwory mleczne, jaja, produkty zbożowe z pełnego ziarna, orzechy, soja, rośliny strączkowe, cebula, ryby morskie. Niestety, na nasze włosy oddziałują również inne czynniki, nie zawsze zależne od nas - stres, gospodarka hormonalna czy po prostu: uwarunkowania genetyczne.

Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!

Od cebulek...

Latem włosy niszczy promieniowanie UV, bo uszkadza struktury białek, z których są zbudowane. Tak powstałe zmiany są nieodwracalne, podobnie jak np. skutki rozjaśniania, prostowania czy ondulacji. Raz zniszczone włókno włosa nie daje się już odbudować. Po lecie fryzura wygląda zazwyczaj inaczej - włosy płowieją, gorzej się układają, bywają szorstkie, łamliwe. W dodatku promieniowanie UV przyśpiesza nie tylko starzenie skóry, ale również cebulek włosowych. Dlatego warto przed urlopem zaopatrzyć się w kosmetyki z filtrami UV. Na szczęście część, która odrasta, może już wyglądać o wiele lepiej. Jeśli po urlopie włosy wyglądają o wiele gorzej, warto oprócz zmiany diety wspomóc się przez krótki czas suplementami diety, które poprawiają stan włosa.

Wygląd włosów w dużej mierze zależy też od stanu skóry głowy. Jeśli jest wysuszona, z łupieżem, lub nadmiernie przetłuszczająca się, trudno utrzymać włosy w dobrej kondycji. Wiele osób nie zwraca uwagi na szampon do włosów , przy jego wyborze kierując się przypadkiem, ceną lub reklamą. Szampon ze wszystkich stosowanych kosmetyków ma najkrótszy kontakt z włosami , jednak źle dobrany może podrażniać skórę głowy i powodować np. większe przetłuszczanie się włosów, zaburzenie równowagi lipidowej, wysuszenie i łuszczenie skóry głowy. Źle pielęgnowana skóra głowy jest bardziej podatna np. na infekcje grzybicze, które powodują m. in. łupież i wypadanie włosów. Dobierając szampon, zwracaj uwagę przede wszystkim na skórę głowy i jej potrzeby. Dla osób, które borykają się z problemami takimi jak swędzenie skóry głowy, nadmierne wypadanie włosów (powyżej 100 włosów dziennie), łojotok czy łupież przeznaczone są specjalne szampony dostępne w aptekach. Po tego typu dermokosmetyki mogą sięgać również osoby, które chcą w łagodny sposób zadbać o cienkie lub suche włosy.

Kiepski stan włosów, dużo większe wypadanie, łamliwość, mogą być nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem chorób lub dolegliwości (np. kłopotów z tarczycą, niedokrwistości, zaburzeń hormonalnych, itp.) dlatego, jeśli włosy nagle zaczynają wypadać lub widzimy niekorzystne zmiany, które utrzymują się dłuższy czas, warto udać się do lekarza.

...aż po same końce

Część włosów , która decyduje o naszej fryzurze, jest częścią martwą. Dlatego kosmetykami możemy jedynie polepszać ich wygląd i kamuflować defekty kosmetyczne. Po lecie włosy często wymagają specjalnej pielęgnacji, dlatego odżywki i preparaty stosowane do tej pory mogą nie wystarczyć. Wysuszone włosy najlepiej wspomóc raz na tydzień maską, którą zostawiamy na włosach na dłużej. Na kilkanaście minut na włosy można nałożyć specjalny, foliowy czepek i zwykły ręcznik - tak przygotowany kompres pomoże podnieść temperaturę podczas zabiegu - to ułatwi wniknięcie składnikom odżywczym w głąb włosa. Przy spłukiwaniu odżywki warto wtedy użyć chłodnej wody, żeby łuski z powrotem się zamknęły. Najlepiej sprawdzą się maski oparte na składnikach odżywczych i nawilżających takich jak olejki roślinne czy proteiny, panthenol, aminokwasy. Unikaj masek zawierających spore dawki sylikonu - sprawiają, że włosy stają się gładsze, ale przy długotrwałym stosowaniu sylikonów, które ciężko rozpuszczają się w wodzie, włos stale zostaje pokryty filmem, co uniemożliwia docieranie składników odżywczych do jego wnętrza.

Na co dzień możesz zastosować się do kilku prostych rad, które sprawią, że włosy będą wyglądały lepiej:

* myj je dobranym do skóry głowy szamponem

* po każdym myciu używaj odżywki - to zapobiega uszkodzeniom włosa podczas szczotkowania i suszenia oraz pomaga zachować wilgoć wewnątrz włosa

* po myciu czesz włosy dopiero po nałożeniu na nie odżywki

* wycierając włosy ręcznikiem nie szarp ich i nie trzyj, tylko delikatnie odciskaj

* nie używaj na co dzień modelujących kosmetyków do włosów - niektóre z nich trudno usunąć, poza tym większość z nich zawiera alkohol i inne substancje wysuszające

* staraj się suszyć włosy trzymając suszarkę w bezpiecznej odległości (ok. 20 cm), najlepiej suszyć włosy od nasady w stronę końcówek, zgodnie z tym, jak układają się łuski

* jak najrzadziej używaj prostownicy czy termicznych lokówek, jeśli włosy sa zniszczone unikaj radykalnych zabiegów kosmetycznych takich jak rozjaśnienie, prostowanie chemiczne, ondulacja.

Bądź na bieżąco ze Zdrowiem. Dodaj wtyczkę Gazeta.pl do Chrome

Wiêcej o: