Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Kinezyterapia to gimnastyka lecznicza wykorzystywana przy łagodzeniu skutków urazów lub schorzeń w obrębie układu ruchu, w zespołach bólowych kręgosłupa , po zabiegach operacyjnych, po udarach mózgu , po zawale serca, a także w okresie ciąży jako przygotowanie do porodu.
Ten rodzaj fizjoterapii dzieli się na kinezyterapię miejscową oraz ogólną. Pierwsza z nich skupia się bezpośrednio na dotkniętym chorobą miejscu i wykonuje się:
- ćwiczenia bierne - wykonywane przez kinezyterapeutę lub aparat CPM (Continuous Passive Motion - ciągły bierny ruch) bez czynnego udziału chorego;
- ćwiczenia izometryczne, czyli sposób napinania mięśni - ćwiczenia czynno-bierne - ruch bierny połączony z czynnym rozluźnianiem mięśni przez chorego
- ćwiczenia samowspomagane -siła mięśni kończyny zdrowej wspomaga pracę osłabionych mięśni ;
- ćwiczenia w odciążeniu - wykonywanie ruchu przy odciążeniu przez terapeutę ćwiczonego odcinka ciała;
- ćwiczenia czynne - oddechowe - wyciągi
Kinezyterapia ogólna polega na wzmacnianiu tych części ciała lub partii mięśniowych, które nie są objęte chorobą. Obejmuje ona ćwiczenia ogólnokondycyjne, elementy gimnastyki porannej, ćwiczenia w wodzie.
Kinezyterapia może być stosowana nie tylko przy urazach czy jako forma rehabilitacji po zabiegu operacyjnym. Służy m.in. łagodzeniu bólów kręgosłupa. W zależności od rodzaju dolegliwości stosuje się różne metody i zestawy ćwiczeń:
- Metoda McKenziego - stosowana przy leczeniu bólów kręgosłupa
- NDT-Bobath - stosowana jest zarówno u dzieci, jak i dorosłych opóźnionych w rozwoju
- Metoda Vojty - sięga się po nią u pacjentów z chorobami neurologicznymi
- PNF-Prioproceptive Neuromuscular Facilitation - poprawia sprawność osób ze stwardnieniem rozsianym, zapaleniem rogów przednich, rdzenia kręgowego, z chorobami ortopedycznymi (korekcja wady postawy), z chorobami neurologicznymi (udary mózgu, urazy czaszkowo-mózgowe), po urazach (u sportowców)
- Metoda Kaltenborn-Evjenth - skupia się przede wszystkim na dysfunkcjach w układzie kostnym oraz mięśniowym
- Metoda S. Bubnovskogo - stosowana jest u pacjentów po traumie oraz u sportowców
Biegasz? Spisz się! [SPIS BIEGACZY 2014]
12 sposobów na mocne i zdrowe stawy