Kinezyterapia, czyli leczenie ruchem

Ruch i aktywność fizyczna to nie tylko sposób na zgrabną sylwetkę. Ćwiczenia fizyczne, głównie te wykorzystywane przy fizjoterapii, stanowią rodzaj leku, który oddziałuje na cały organizm i pozwala mu odzyskać dawną sprawność. Czasem są one pierwszym krokiem w terapii i na nowo uczą zachowań społecznych.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Kinezyterapia to gimnastyka lecznicza wykorzystywana przy łagodzeniu skutków urazów lub schorzeń w obrębie układu ruchu, w zespołach bólowych kręgosłupa , po zabiegach operacyjnych, po udarach mózgu , po zawale serca, a także w okresie ciąży jako przygotowanie do porodu.

Rodzaje terapii

Ten rodzaj fizjoterapii dzieli się na kinezyterapię miejscową oraz ogólną. Pierwsza z nich skupia się bezpośrednio na dotkniętym chorobą miejscu i wykonuje się:

- ćwiczenia bierne - wykonywane przez kinezyterapeutę lub aparat CPM (Continuous Passive Motion - ciągły bierny ruch) bez czynnego udziału chorego;

- ćwiczenia izometryczne, czyli sposób napinania mięśni - ćwiczenia czynno-bierne - ruch bierny połączony z czynnym rozluźnianiem mięśni przez chorego

- ćwiczenia samowspomagane -siła mięśni kończyny zdrowej wspomaga pracę osłabionych mięśni ;

- ćwiczenia w odciążeniu - wykonywanie ruchu przy odciążeniu przez terapeutę ćwiczonego odcinka ciała;

- ćwiczenia czynne - oddechowe - wyciągi

Kinezyterapia ogólna polega na wzmacnianiu tych części ciała lub partii mięśniowych, które nie są objęte chorobą. Obejmuje ona ćwiczenia ogólnokondycyjne, elementy gimnastyki porannej, ćwiczenia w wodzie.

Ruch sposobem na ból?

Kinezyterapia może być stosowana nie tylko przy urazach czy jako forma rehabilitacji po zabiegu operacyjnym. Służy m.in. łagodzeniu bólów kręgosłupa. W zależności od rodzaju dolegliwości stosuje się różne metody i zestawy ćwiczeń:

- Metoda McKenziego - stosowana przy leczeniu bólów kręgosłupa

- NDT-Bobath - stosowana jest zarówno u dzieci, jak i dorosłych opóźnionych w rozwoju

- Metoda Vojty - sięga się po nią u pacjentów z chorobami neurologicznymi

- PNF-Prioproceptive Neuromuscular Facilitation - poprawia sprawność osób ze stwardnieniem rozsianym, zapaleniem rogów przednich, rdzenia kręgowego, z chorobami ortopedycznymi (korekcja wady postawy), z chorobami neurologicznymi (udary mózgu, urazy czaszkowo-mózgowe), po urazach (u sportowców)

- Metoda Kaltenborn-Evjenth - skupia się przede wszystkim na dysfunkcjach w układzie kostnym oraz mięśniowym

- Metoda S. Bubnovskogo - stosowana jest u pacjentów po traumie oraz u sportowców

Biegasz? Spisz się! [SPIS BIEGACZY 2014]

Czytaj także:

12 sposobów na mocne i zdrowe stawy

Osteoporotyczne złamania kręgosłupa

Najczęstsze kontuzje biegaczy

Jonoforeza

Kręgosłup nie musi boleć

Więcej o: