Jonoforeza - zabieg przeciwbólowy i poprawiający stan skóry

Jonoforeza, nazywana też terapią jonową lub jontoforezą to nietypowa metoda lecznicza. Wykorzystywana jest zarówno w kosmetologii, jak i w rehabilitacji. Dzięki niej chorzy cierpiący na choroby zwyrodnieniowe lub inne schorzenia układu ruchu szybciej wracają do zdrowia.
Dołącz do nas na Facebooku!

Jonoforeza zaliczana jest do tzw. elektroterapii. Jest to metoda leczenia wykorzystująca działanie prądu stałego o różnej częstotliwości. Celem tego rodzaju zabiegów jest złagodzenie bólu oraz poprawienie ukrwienia tkanki, na którą oddziałuje prąd. Jonoforeza polega na wprowadzeniu przez skórę lub błonę śluzową ładunków elektrycznych (jonów), przy użyciu urządzenia generującego fale galwanicznego prądu stałego. Do zabiegów najczęściej wykorzystywane są acetylocholina, jad pszczeli, kwas salicylowy, ketoprofen oraz jod.

Jonoforeza na nerwy i bóle stawów

Elektroterapia, jaką jest jonoforeza wykorzystywana jest przede wszystkim w łagodzeniu dolegliwości skupionych w obrębie układu ruchu. Wprowadzane do organizmu jony uśmierzają ból wywołany chorobą zwyrodnieniową oraz zapalnym schorzeniem układu ruchu. Działa również kojąco na uszkodzone nerwy oraz zmiany chorobowe związane zaburzeniem ukrwienia.

Walka z dokuczliwym i niekiedy przewlekłym bólem to nie jedyne zastosowanie tego rodzaju terapii. Jonoforeza to także jeden z częściej wykonywanych zabiegów kosmetycznych. Pozwala pozbyć się szpecących blizn oraz rozszerzonych naczynek krwionośnych. Zalecana jest osobom z trądzikiem , zarówno pospolitym, jak i tym różowatym. Dodatkowo łagodzi stany zapalne, zmniejsza łojotok oraz wszelkie obrzęki.

Dzięki zabiegowi skóra jest lepiej dotleniona, a przede wszystkim oczyszczona i odżywiona. Jonoforeza znacznie rozjaśnia przebarwienia oraz przyśpiesza regenerację skóry. Zmniejsza nadwrażliwość skóry oraz łagodzi różnego rodzaju odmrożenia.

Jak to wygląda?

Jonoforeza jest zabiegiem bezpiecznym i całkowicie bezbolesnym. Na bolącym miejscu umieszcza się nasączoną lekiem gazę. Następnie, w niedużej odległości od okładu bezpośrednio na skórze pacjenta mocowana jest elektroda podłączona do urządzenia generującego prąd. W tego typu zabiegach wykorzystywany jest prąd stały o średniej częstotliwości lub prąd impulsowy o małym lub średnim natężeniu. Płynący prąd przenika przez gazę i przenosi wypełniający ją lek bezpośrednio do ogniska zapalnego. W przypadku rehabilitacji zabieg trwa nie dłużej niż 20 minut, a chory może w jego trakcie odczuwać delikatne ukłucie oraz mrowienie. W gabinetach kosmetycznych czas potrzebny na jego wykonanie jest o połowę krótszy.

Kiedy lepiej zrezygnować

Zabieg choć nie niesie za sobą powikłań i jest całkowicie bezpieczny nie każdy może z niego skorzystać. Muszą z niego zrezygnować osoby mające problemy z miejscowymi zaburzeniami czucia, ostrymi procesami zapalnymi, zakrzepami, owrzodzeniami oraz zakrzepowym zapaleniem żył. Nie zaleca się go chorym na nowotwory i miażdżycę. Jonoforezy nie wykonuje się u osób z rozrusznikiem serca , endoprotezą, porażeniem spastycznym oraz ropnymi zmianami skórnymi .

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Nie bój się chorób skóry

Dermatolog

Przebarwienia - jak z nimi walczyć?

Jacuzzi dla zdrowia?

Lipoliza ultradźwiękowa

Więcej o:
Komentarze (3)
Jonoforeza - zabieg przeciwbólowy i poprawiający stan skóry
Zaloguj się
 • soso111

  0

  moja mama poszła na taki zabieg i po nim czuje isę naprawdę świetnie. już nie narzeka tyle, że ją boli, że szara skóra itd. pytałam się jej czy bolało i mówiła, że w trakcie było faktycznie jakieś mrowienie, ale nie był to ból i zdecydowanie nie było to nic strasznego. podobno warto iść na zabieg jakim jest jonoforeza, może sama kiedyś dam się namówić:)

 • elakaucz

  0

  terapia może i wygląda strasznie i niepokojąco na pierwszy rzut oka, ale kiedyś miałam okazję skorzystać z zabiegu jonoforeza i musicie mi uwierzyć, że już po czułam się bardzo dobrze. polecam wszystkim, szczególnie osobom które latami mają problemy czy to ze skórą czy z mięśniami. będzie dobrze!

 • clubmate16

  0

  jezu na tym zdjęciu ta cała jonoforeza wygląda mega dziwnie i strasznie!!! no ale z tekstu wynika, że taka jonoforeza to samo zdrowie:) ciekawe ile jeszcze taka "przyjemność" kosztuje, mam nadzieję, że nie jakiś majątek, bo w sumie trochę jestem jej ciekawa i może bym się kiedyś przeszła na taki zabieg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX