Rośliny z rodzaju Datura L. pochodzą z południowej części Ameryki Północnej oraz praktycznie całego obszaru Ameryki Południowej. W środowisku naturalnym występują na obszarach skalistych, suchych, a nawet na półpustyniach. Mimo tego, roślina dobrze przystosowuje się do innych warunków i zasiedla różne obszary. Występuje również w ogrodach oraz na siedliskach ruderalnych, gdzie jest traktowana jako chwast.
Na wielu obszarach, w tym na obszarze Południowej Afryki oraz na Wyspach Galapagos, bieluń jest rośliną inwazyjną, co oznacza, że rozprzestrzenia się na tyle szybko, że stanowi zagrożenie dla bioróżnorodności na danym obszarze.
Bieluń jest rośliną jednoroczną lub wieloletnią i osiąga zazwyczaj maksymalnie 2 metry wysokości, chociaż niektóre gatunki dorastają nawet do wysokości niskich drzew. Ma pojedyncze, miękkie liście pokryte gruczołowatym owłosieniem. Kwiaty są pięciokrotne (ma pięć elementów w każdym okółku: słupkowia, pręcikowia, płatków korony, działek kielicha) o rurkowatym kielichu.
Roślina wydaje owoce w postaci suchych torebek pokrytych kolcami. W torebkach zawarta jest duża ilość nasion. Wieloletnie odmiany bielunia są wrażliwe na mróz, w związku z czym nie nadają się do sadzenia w ogrodach. Takie rośliny sadzi się najczęściej w donicach, które wystawia się na zewnątrz na ciepłe miesiące, a w zimie przechowuje w pomieszczeniach.
Roślina ta na niektórych obszarach świata jest objęta szczególnym kultem. W Nepalu oraz Indiach, a także na innych obszarach, na których panuje kultura hinduistyczna, roślinę tą poświęca się bogu Siwie i jest ona uważana za świętą. W krajach tych dokonuje się również rytualnego palenia nasion bielunia zmieszanych z konopiami indyjskimi. Nasiona tych roślin pali się również w buddyzmie tantrycznym.
Rośliny należące do rodziny Datura L. są silnie trujące. Dawniej części rośliny były wykorzystywane przez Indian, którzy stosowali roślinę w celu wywoływania halucynacji. Rośliny te zalicza się do tak zwanych deliriantów, czyli grupy substancji psychoaktywnych, które blokują wydzielanie neuroprzekaźnika acetylocholiny. Substancje takie wpływają na wystąpienia zaburzeń poznawczych, między innymi problemy z poruszaniem się, problemy z wysławianiem się, brak reakcji na bodźce mimo zachowania przytomności oraz uczucie splątania. Przedawkowanie substancji tego typu stanowi poważne zagrożenie życia i zdrowia i wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej oraz hospitalizacji.
Rośliny te zawierają alkaloidy tropanowe, takie jak atropina, hioscyjamina oraz skopolamina. Dzięki tym substancjom rośliny należące do rodzaju Datura L. znalazły zastosowanie w medycynie. Są one wykorzystywane przede wszystkim w procesie produkcji leków zawierających atropinę albo pochodne alkaloidów tropanowych.
Obecnie roślina jest wykorzystywana w terapii schorzeń takich jak choroba Parkinsona oraz astma.