Wirus HPV najczęściej i najłatwiej przenosi się podczas stosunku seksualnego (genitalno-genitalnego lub genitalno-analnego, a także przez seks oralny), zwłaszcza bez odpowiedniego zabezpieczenia, np. prezerwatywy. Jednak stosunek bez zabezpieczenia, to nie jedyny sposób zakażenia. Zdarza się, że kobieta może złapać wirusa korzystając z ręcznika, przyrządów higienicznych lub miała kontakt z bielizną osoby, która jest nosicielem wirusa. W rzadkich przypadkach do zakażenia dochodzi podczas korzystania z publicznej toalety.
Ale nie każde zakażanie musi oznaczać chorobę. Badania pokazują, że kontakt z wirusem HPV ma niemal 2/3 dorosłych, jednak u ogromnej większości wirus nie wywołuje żadnej szkody i organizm bez trudu się go pozbywa. Czasem zdarza się, że wirus bardzo długo nie daje o sobie znać. Znane są przypadki, gdy zmiany nowotworowe rozwijały się przez blisko dekadę.
Z niemal 120 różnych odmian wirusa HPV, groźnych dla naszego organizmu jest ok. 40., a raka szyjki macicy wywołuje zaledwie kilka z nich. Nauka dzieli wirusa brodawczaka ludzkiego na:
Najczęściej jednak za zmiany nowotworowe wokół szyjki macicy odpowiadają wirusy oznaczone numerami 16 i 18. Za łagodnymi zmianami stoją typy 6 i 8.
To, czy dojdzie do zakażenia i rozwoju choroby w dużej mierze zależy od stylu życia. Rak szyjki macicy znacznie częściej pojawia się u osób, które:
Trzeba mieć na uwadze, że zakażenie zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie (najlepiej raz w roku) cytologii. Regularne wykonywanie badania to najlepsza profilaktyka i sposób, aby wyprzedzić chorobę. Pierwsze objawy pojawiają zazwyczaj wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana.
HPV objawy - pacjenci zazwyczaj uskarżają się na:
Paradoksalnie objawy te nie są spowodowane wirusem HPV, a infekcją grzybiczą lub bakteryjną, która bardzo często pojawia się przy zakażeniu. Sam patogen może wywoływać jedynie nieprawidłowe krwawienia.
U mężczyzn, zwłaszcza tych z obniżoną odpornością, pojawiają się zmiany w obrębie penisa w postaci brodawek lub różowych bądź brunatnych guzków. Niestety, czasem zdarza się, że zakażenie wirusem HPV nie daje żadnych objawów. Chorzy dowiadują się, że są jego nosicielami dopiero wtedy, gdy choroba doprowadzi do rozwoju raka odbytu lub penisa.
Odpowiedź na pytanie, czy przyczyną problemów jest wirus HPV dają dwa badania – cytologia oraz kolposkopia. W niektórych przypadkach, dodatkowo wykonuje się tzw. badanie mikrokolpohisteroskopowe. Aby określić, który typ wirusa stoi za zakażeniem, konieczne są testy genetyczne. Dzięki czemu można bardzo szybko wprowadzić odpowiednie leczenie. Tego rodzaju badania wykonuje się u kobiet, które:
Rozpoznanie zakażenia u mężczyzny nie jest takie proste. To, czy przyczyną problemów ze zdrowiem jest właśnie HPV, można potwierdzić lub wykluczyć pobierając wymaz z penisa, a konkretnie rowka żołędziowego.
Sposób leczenia zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Przy wcześnie wykrytych zmianach wystarczy leczenie przeciwzapalne lub hormonalne. Jeśli są większe i bardziej rozległe konieczny jest zabieg operacyjny, czyli konizacja szyjki macicy (wycięcie zmienionego fragmentu macicy), a w najbardziej zaawansowanych stadiach konieczne jest całkowite usunięcie macicy wraz z węzłami chłonnymi miednicy mniejszej. Czasami leczenie uzupełniane jest radioterapią oraz chemioterapią.
W przypadku mężczyzn wszystko zależy od skali i charakteru zmian. Te, które zostały wcześnie wykryte można leczyć maściami o działaniu przeciwwirusowym. Przy większych konieczne może być ich chirurgiczne usunięcie.
Mimo że styczności z wirusem raczej nie da się wyeliminować, to stosując się do pewnych zasad można wystarczająco zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju raka szyjki macicy. W pierwszej kolejności trzeba pamiętać o tym, aby unikać przypadkowych kontaktów seksualnych lub przynajmniej pamiętać o prezerwatywie. Warto też przyjrzeć się swojej diecie, wzbogacić ją o produkty bogate w witaminę A i zrezygnować (lub przynajmniej ograniczyć) palenie papierosów. Nie można też zapominać o regularnych badaniach. Od pewnego czasu na rynku dostępna jest także szczepionka, która chroni przed zakażeniem wirusem HPV.
To również może cię zainteresować: