Kto rano wstaje, ten szczęśliwszy i chudszy

Naukowcy dowodzą, że istnieje powiązanie między czasem pobudek a poczuciem szczęścia i masą ciała. Wstajesz wcześnie? Według badaczy skorzysta na tym, nie tylko twoja sylwetka, samopoczucie, ale także zdrowie. Uwaga, przestawiamy budziki!

Szczęście, piękna figura, dobry stan zdrowia - czego chcieć więcej? Naukowcy przekonują, że możemy zwiększyć swoje szanse na ogólny dobrobyt poprzez wcześniejsze wstawanie. Jakie mają argumenty?

Skowronki, sowy i cała reszta

Badacze z Roehampton University spytali ponad tysiąc kobiet i mężczyzn o ich zdrowotne nawyki, w tym te dotyczące snu, zasypiania i budzenia się.

13 proc. spośród ankietowanych zdradzało zamiłowanie do poranków: w tygodniu wstawali jeszcze przed 7 rano, w weekendy nie mieli potrzeby dłużej niż zazwyczaj wylegiwać się w łóżku - informuje "The Daily Mail".

Pobudka w okolicach 9 rano w tygodniu i weekendowe spanie do południa to nawyki kolejnych 6 proc. badanych. Większość (81 proc.) osób biorących udział w ankiecie jest gdzieś pomiędzy.

Godzina pobudki a depresja

Do jakich wniosków doszli badacze? Osoby, które zazwyczaj wstają wcześnie (przed 7 rano) były mniej lękliwe, rzadziej chorowały na zaburzenia nastroju, w tym depresję. Częściej jadły też śniadania - co według ekspertów sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki.

Jeden z naukowców prowadzących badanie, dr Jorge Huber, nie umie określić dokładnej przyczyny tego, że ranne ptaszki mają się jakby lepiej niż inni. Przypuszcza, że może być to związane z tym, że im wcześniejsza noc, tym bardziej efektywnie śpimy.

Polecamy także:

Ciężki poranek? Poznaj winowajców!

Nieprawdopodobne zaburzenia snu

Dlaczego tyjemy?

O której godzinie wstajesz w ciągu tygodnia?
Więcej o: