Geny szczupłości odkryte?

Każdy z nas zna choć jedną osobę, która niezależnie od ilości pochłanianego pożywienia, zachowuje szczupłą sylwetkę. Jaka jest tajemnica chudych szczęściarzy? Według badaczy odpowiedź tkwi w genach, a dokładnie w ich mutacji.

Do tej pory naukowcy wielokrotnie odkrywali zmiany genetyczne, które mogą sprzyjać otyłości. Teraz po raz pierwszy w historii eksperci przedstawiają geny, które mogą odpowiadać za niezwykle chudą sylwetkę - donosi The Daily Mail.

Grupa 28 genów formujących 16. chromosom - tam według ekspertów zawarta jest tajemnica szczupłych z natury. Badania dowodzą, że osoby ich pozbawione są 43 razy bardziej zagrożone otyłością. Co sprawia, że jest wręcz przeciwnie? Osoby, u których występuje mutacja polegająca na zduplikowaniu genów, mają mniejszy apetyt i dużo częściej mają niedowagę.

Chudzielec z urodzenia

Z badań przeprowadzonych przez Imperial College London i University of Lausanne wynika, że mężczyźni ze zduplikowanymi genami prawie 23 razy częściej mieli niedowagę. U takich pań niska masa ciała występowała natomiast 5 razy częściej.

Zazwyczaj każdy z nas ma kopię każdego chromosomu od matki i ojca - tak wynika z ogólnie przyjętej wiedzy. Teoria sobie, a praktyka sobie?

Anomalie w genach?

- Za dogmat przyjęto fakt, że mamy dwie kopie każdego genu, ale to nie zawsze jest prawdą. W niektórych miejscach naszego genomu poszczególne geny mogą być tracone, w innych możemy mieć nadmiarowe ich kopie. W wielu przypadkach nie prowadzi to do żadnych konsekwencji, czasem może powodować zaburzenia - mówi prof. Philippe Froguel, który przewodzi badaniom. Sekwencje chromosomów mogą być zduplikowane albo wręcz przeciwnie usunięte, co skutkuje inną niż norma przewiduje ilością genów - informują naukowcy. Co to oznacza w praktyce? Możemy mieć albo za dużo, albo zbyt mało kopii danego genu. W rezultacie dany gen może być bądź nadaktywny, bądź niewystarczająco aktywny.

Nadzieja dla puszystych?

Eksperci podkreślają, że odkrycie zduplikowanych genów u chudzielców może być w przyszłości przydatne do zapobiegania bądź leczenia otyłości i zaburzeń odżywiania. W tym celu konieczne jest jednak kontynuowanie dotychczasowych badań. Naukowcy w najbliższym czasie chcą się dowiedzieć, które z feralnych genów są odpowiedzialne za regulację apetytu oraz dlaczego tak się dzieje. Genetyka chce śpieszyć z pomocą osobom, które mają problemy z kontrolą wagi ciała. Czy się uda? Czas pokaże.

Zobacz także:

To nie moja wina, że nie mogę schudnąć i tyję

Szczupłe to wiedzą!

Jaki problem, taka dieta

Czy wierzysz w istnienie genów odpowiadających za szczupłą sylwetkę?