Najbardziej otyłe narody w Europie - Polacy w pierwszej dziesiątce

Wielka Brytania, Malta - tam spotkamy najwięcej otyłych kobiet i mężczyzn. Do pierwszej dziesiątki załapały się także kraje Europy Wschodniej, w tym Polska. Niepokojące dane odnośnie masy ciała Europejczyków obnaża raport Eurostatu. Panie i panowie, czas na rachunek sumienia?

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do nas na Facebooku!

Urząd Statystyczny Uni Europejskiej Eurostat opublikował raport przedstawiający odsetek osób otyłych w 19 krajach europejskich w latach 2008 - 2009. Nie mamy powodów do zadowolenia. Europa tyje. W Wielkiej Brytanii prawie co czwarta kobieta i więcej niż co piąty mężczyzna cierpi z powodu otyłości. Nasi rodacy także nie wyszli najlepiej.

Najbardziej otyłe kobiety w Europie: Polki na 9. miejscu

Brytyjki zajęły niechlubne pierwsze miejsce i mogą szczycić się tytułem najbardziej otyłych kobiet na kontynencie. Prawie jedna czwarta angielskich pań jest otyła, a ilość nagromadzonej tkanki tłuszczowej zagraża ich zdrowiu. Za Brytyjkami ze względu na liczbę nadmiarowych kilogramów sytuują się kolejno: Maltanki, Litwinki i Estonki. W tych krajach średnio co piąta kobieta jest otyła. Do pierwszej dziesiątki trafiły także Polki. Prawie 16 proc. rodaczek ma problem otyłości, co daje nam dziewiąte miejsce w rankingu na Europejki o najbardziej obfitych kształtach. Cięższe od nas poza wyżej wymienionymi są jeszcze tylko Węgierki (ok. 19 proc. otyłych kobiet), Czeszki (ok. 18 proc.), Greczynki (ponad 17 proc.) i Słowenki (ok.16 proc.). Słowaczki natomiast zamykają żeńskie zestawienie z wynikiem tylko niezncznie niższym od Polek (15.7 proc. otyłych pań). Poza rankingiem, ale wciąż z niepokojącym wynikiem, sytuują się Niemki (z odsetkiem otyłości 15 proc.). Szczuplejsze okazały się zarówno Francuzki (prawie 13 proc. otyłych kobiet), jak i Włoszki (ponad 9 proc.). Jak jest w przypadku panów? Oni także powinni zwrócić uwagę na swoją wagę ciała.

Panowie z sadełkiem - polscy mężczyźni szóści

Polacy są szóści na liście najbardziej otyłych mężczyzn w Europie. Otyłych panów jest w naszym kraju ponad 17 proc. W przypadku mężczyzn prym wiodą natomiast Maltańczycy. Prawie co czwarty mieszkaniec Malty jest otyły. W pierwszej piątce znaleźli się także Brytyjczycy (ok. 22 proc.), Węgrzy (ponad 21 proc.), Czesi (ponad 18 proc.) i Grecy (ponad 17 proc.). Można zauważyć, że w zestawieniu bez względu na rozpatrywaną płeć po części powtarzają się te same narodowości. W przypadku mężczyzn w rankingu pojawili się jednak również Hiszpanie, Cypryjczycy i Niemcy. Przedstawiciele tych krajów zajęli trzy ostatnie miejsca w mało reprezentacyjnej dziesiątce.

Jest źle, będzie gorzej?

Odsetek ludzi z problemem nadwagi i otyłości wciąż się zwiększa - ostrzegają eksperci. Najpierw dorabiamy się nadwagi, a potem łatwiej o otyłość.

Eksperci twierdzą, że niesprzyjająca sytuacja na rynkach finansowych i związana z nią mniejsza zasobność portfeli Europejczyków może przyczynić się do pogorszenia sytuacji i dalszego tycia kontynentu. Uważają, że wiele osób może nie być stać na kupowanie zdrowszej żywności ze sprawdzonych źródeł. Przypuszczają , że wiele osób może zastapić ją przetworzonymi produktami bogatymi w cukry i tłuszcze. A nadwaga czy otyłość to przecież nie tylko nadmiar kilogramów, a zwiększone ryzyko wielu chorób, tj. schorzenia układu krążenia czy cukrzyca. Eksperci za przyrost masy Europejczyków obwiniają energetycznie gęstą żywność, zbyt mało ruchu i złą politykę w kwestii nadmiernej konsumpcji. Apelują, aby wprowadzić nie tylko podatek od niezdrowej żywności, ale także zakaz reklam niezdrowych produktów skierowanych do dzieci. Edukacja powinna być kluczem do walki z grożącą nam epidemią otyłości - twierdzą.

Raport przeprowadzony przez Eurostat łączy otyłość z poziomem edukacji. Wynika z niego, że lepiej wykształcone osoby są zazwyczaj szczuplejsze.

Sprawdź, czy dotyczy cię nadwaga lub otyłość - oblicz swoje BMI

Zobacz także:

Nie dla diety, tak dla tracenia kilogramów

Szczupłe to wiedzą!

Dlaczego tyjemy, gdy robi się zimno?

Więcej o: