Jak masażysta może pomóc osobom, które mają wadę postawy?

Wada, lub inaczej mówiąc asymetria, postawy to problem 90 procent ludzi. Wada, lub inaczej mówiąc asymetria, postawy to problem 90 procent ludzi.

Każdy z nich powinien przynajmniej raz w życiu pojawić się u masażysty, by usłyszeć, co jest przyczyną wady. Wizyty u masażysty nie zastąpi porada ortopedy . Ortopeda, by postawić diagnozę, posłuży się zdjęciem rentgenowskim. Na jego podstawie określi, jakie zmiany chorobowe zaszły w kościach. Nie stwierdzi jednak zmian w mięśniach, więzadłach i torebkach stawowych.

Tymczasem zmiany w mięśniach i stawach występują nawet 20, 30 lat przed zmianami w układzie kostnym. Wtedy można je zaobserwować tylko przez badanie palpacyjnie (palcami), jakie stosuje właśnie masażysta.

Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale ból głowy albo stawu barkowego, może być spowodowany na przykład płaskostopiem. Tymczasem układ kostny i mięśniowy działają podobnie jak domino. Jeśli jeden klocek się przewróci, przewracają się następne - równowaga w organizmie zostaje zachwiana.

By postawić diagnozę, masażysta musi przeanalizować sposób w jaki się poruszamy, a zwłaszcza chodzimy. Chodzenie składa się z dwóch faz: utraty i odzyskiwania równowagi. W fazie utraty równowagi przyspieszamy, gdy odzyskujemy równowagę hamujemy. Jeśli nasze stawy, mięśnie i kości są zdrowe i działają prawidłowo, to siły przyspieszenia i hamowania równoważą się.

Ale na przykład po zwichnięciu stawu skokowego, złamaniu nogi

albo przy płaskostopiu równowaga ta może być zachwiana. Z tego powodu zaczniemy, najpierw tylko nieznacznie kuleć. Skrzywi się też kręgosłup. Mięśnie będą przeciążone, zwłaszcza w rejonie kręgosłupa szyjnego. Dojdzie tam do ucisku na korzonki nerwowe i zaczniemy odczuwać silny ból. Ból spowoduje napięcie mięśni ramienia. Ostatecznie skutkiem urazu nogi może być zapalenie stawu barkowego. Niewykluczone więc, że jeśli boli nas głowa, to przyczyną tego są zmiany przeciążeniowe w stopie.

Problem w tym, że proces ten nie trwa miesiąc czy dwa, lecz postępuje latami. Jeśli złamanie czy skręcenie prowadzi do przeciążenia kręgosłupa, to po 10, 20 latach ucisk na korzonki nerwowe może spowodować przyspieszenie akcji serca, nadkwasotę lub zaburzenia trawienia. Dlatego bardzo ważna jest wczesna i trafna diagnoza.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o: