ASMR - co to jest? Jak działa ASMR? Muzyka, obrazy, sen

Czym jest ASMR? Jak może pomóc nam się zrelaksować? Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że doświadczyło zjawiska ASMR. Wystarczy przypomnieć sobie wizytę u fryzjera, a dokładnie moment, kiedy ten mył i masował naszą głowę. To przyjemne uczucie ukojenia i stanu relaksu -to właśnie istota ASMR. Zjawiska można doświadczyć nie tylko przez dotyk, ale i inne bodźce typu obraz czy dźwięk.

ASMR. Co to jest? Co oznacza skrót ASMR?

Skrót ASMR – Autonomous Sensory Meridian Response (z ang. samoistna odpowiedź meridianów czuciowych), to najprościej tłumacząc przyjemne uczucie mrowienia w okolicach głowy, ramion czy kręgosłupa, które jest wywołane przez konkretny bodziec. Natomiast bodźcami odpowiedzialnymi za reakcje ASMR są wyzwalacze wizualne, głosowe, dotykowe czy zapachowe. Najczęściej jednak praktykuje się wizualne i dźwiękowe. Z naukowego punktu widzenia opisane zjawisko, to oddziaływanie bodźców na zmysły, które docierają do konkretnych ośrodków w mózgu, wywołując określoną reakcję organizmu.

ASMR - jak działa? W czym może pomóc ASMR?

ASMR to zjawisko wyzwalające w nas poczucie relaksu i przyjemności. Działa nie tylko na naszą psychikę, ale i fizyczność (charakterystyczny dreszczyk odczuwany od głowy i rozpływający się po całym ciele). Z badań naukowych wynika, że odczuwane zjawisko ASMR jest faktyczną aktywnością mózgu, co ma wpływ na nasze zdrowie (w tym zamyka obszary odpowiedzialne za stres). Wykazano, że 97% ludzi korzysta z tej techniki przed snem. Niektórzy określają je mianem "orgazmu dla mózgu", ale ASMR absolutnie nie jest powiązane z erotyką. 

Zobacz wideo Zrób dla siebie coś miłego!

Omawiane zjawisko wpływa pozytywnie na naszą psychikę, w tym nastrój i zdrowie. Istotą tego fenomenu jest relaksacja i wyciszenie. Użycie określonych wyzwalaczy pozwala wywołać w nas reakcje fizjologiczną, czyli w tym przypadku uczucia ciepłego mrowienia. Takie przyjemne doświadczenie może przyczynić się do redukowania bólu. Treści ASMR możemy podzielić na:

  • dźwiękowe - muzyka, łagodnie wypowiadane zdania, szepty i przeróżne dźwięki, np. skrobanie, chrupanie, szuranie, dźwięk suszarki do włosów, odkurzacza, odgłosy gotowania, itp.;
  • wizualne - wszelkie obrazki, które widzimy oglądając tego rodzaju filmy wideo, np. ruchy dłońmi, mieszanie farby;
  • zapachowe - np. wszelkie zapachy kwiatów, które działają na nas uspokajająco;
  • dotykowe - delikatne muśnięcie np. karku, głaskanie lub sam bodziec wizualny w postaci np. masażu karku. 

Najczęściej jednak do zjawiska ASMR dochodzi w przypadku połączenia ze sobą co najmniej 2 bodźców np. wizualnego i słuchowego.

Popularność ASMR znacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat. Początki tego zjawiska w Internecie datuje się na rok 2008. Stosunkowo z niewielkiego trendu ASMR stało się fenomenem w sieci. Na You Tubie i Twitchu codziennie odbywają się setki transmisji na żywo, gdzie za pomocą różnych bodźców autorzy próbują wywołać to uczucie przyjemności u swoich widzów. 

Trzeba pamiętać, że nie każdy jest zdolny odczuwać ASMR, ale tym szczęśliwcom, którym jest to dane, może to przynieść wiele korzyści. Wielopoziomowe działanie zjawiska ASMR wpływa korzystnie na polepszenie nastroju, redukuje niepokój, działa dobroczynnie na sen, na stres, na problemy z lękami czy nawet z depresją. Okazuje się, że zjawisko to może być nie tylko przyjemne i dawać stan medytacji, ale i pożyteczne (dla ludzi mających problemy z zasypianiem).

Dlaczego warto się zainteresować tym zjawiskiem? Być może ktoś odkryje sposób na swoje problemy. Obecnie przy niezwykle szybkim tempie życia, dostęp do takich narzędzi, które pozwalają zrelaksować stan umysłu jest zbawienny.

Zobacz też: Jak szybko zasnąć? Poznaj techniki relaksacyjne i sposoby na szybkie zasypianie

Więcej o: