Jak myśleć pozytywnie? Oto kilka sposobów na to jak zmienić swoje nastawienie do życia

Jak myśleć pozytywnie, kiedy w naszej głowie kłębi się milion myśli, a większość z nich nie napawa optymizmem? Poznaj sposoby na to, jak zmienić sposób myślenia i jak to wpływa na nasze życie.

Pozytywne myślenie: co to jest? Sprawdzamy

Zastanawiasz się, co to jest pozytywne myślenie? Okazuje się, że jest to ważny aspekt w życiu każdego człowieka. Psychologia poświęca temu zagadnieniu bardzo dużo miejsca, jednak większość ludzi może mieć problem ze zrozumieniem zawiłych teorii. Co to jest tak naprawdę pozytywne myślenie? Otóż jest to umiejętność dostrzegania dobrych stron, zalet, ogółem mówiąc pozytywów w każdej napotykającej nas sytuacji. Nie mylmy jednak pozytywnego myślenia z odrealnieniem. Osoby pozytywnie myślące zdają sobie doskonale sprawę z konsekwencji swoich działań, wiedzą, że z niektórych sytuacji trudno wyjść bez szwanku, jednak mimo to próbują nie załamać się psychicznie a dążyć do odnalezienia sensu w tym co je spotyka. 

Medytacja dla początkujących może się okazać sporym wyzwaniem. Zdjęcie ilustracyjneMedytacja - jak ćwiczyć umysł? Zobacz, od czego zacząć i co powinnaś wiedzieć, nim się zdecydujesz

Pozytywne myślenie. Czy można się go nauczyć?

Pozytywne myślenie w bardzo wielu przypadkach jest cechą wrodzoną. Osoby takie nigdy nie mają kłopotów z odnalezieniem w każdym napotykającym je stanie pozytywów. Jednak jest ich stosunkowo niewiele. Większość z nas ma tendencję do doszukiwania się tzw. ''dziury w całym'', co jest kompletnym zaprzeczeniem idei pozytywnego myślenia. Czy jest więc możliwość, aby wyuczyć się tej umiejętności? Oczywiście! Człowiek jest istotą myślącą, a jego myśli nie dość, że mają wielką moc, to jeszcze są w 100-procentach kontrolowane przez niego. Tak więc kwestia przestawienia się na pozytywne myślenie leży tylko i wyłącznie w naszych rękach. Może okazać się jednak, że nie uda się tego dokonać bez pomocy osoby trzeciej. Nie musi być to ktoś związany z nami. Najlepiej w tej roli sprawdzi się psychoterapeuta.

Pozytywne myślenie: jak postępować?

Pozytywne myślenie determinuje to jak postępować w każdej sytuacji, jaka napotyka nas w życiu. Postępowanie to musi być zgodne z naszym sumieniem, bo w innym wypadku będziemy się źle czuć sami ze sobą i tak naprawdę nie przyniesie nam to żadnej satysfakcji. 

Pozytywne myślenie pozwala otworzyć się na świat i ludzi. Dzięki niemu postrzegamy wszystko, co nas otacza w sposób pozbawiony negatywnych emocji, a co za tym idzie, jesteśmy bardziej skorzy do zaangażowania się w sprawy innych ludzi. Dlatego też osoby, które kierują się w życiu pozytywnym myśleniem, często uczestniczą w różnego rodzaju wolontariatach, gdzie mogą swoją energię przekierować na konkretne działanie, a przy tym pomóc osobom będącym w potrzebie, które niejednokrotnie potrzebują tylko odpowiedniego impulsu, aby zmienić swoje dotychczasowe zachowanie. 

Pozytywne myślenie: jak ćwiczyć? Poznaj tajniki pozytywnego myślenia

Jak ćwiczyć pozytywne myślenie, aby na stałe zagościło w naszej głowie? Przede wszystkim należy zrezygnować ze snucia ponurych scenariuszy tego, co może się nam przydarzyć. Starajmy się rozpatrywać wszystko w kategoriach optymistycznych (oczywiście pamiętając o czyhających na nas niebezpieczeństwach). Otaczajmy się rzeczami, które nas nastrajają odpowiednio. Bardzo duży wpływ na to, w jakim kierunku podąża nasze myślenie ma nasze środowisko. Niech nie brakuje w nim kolorów i pozytywnych symboli. Starajmy się nie komentować i nie oceniać zachowania i postaw innych ludzi, gdyż to zazwyczaj prowadzi do napięć i tworzy złą energię wokół nas. Warto także ograniczyć dopływ informacji ze świata, wszelkich wiadomości, w których dominują tematy prowokujące do postrzegania go w czarnych barwach. 

Afirmacja to rodzaj narzędzia motywacyjnego, które pozwala skierować myślenie na właściwe tory i koncentrować się na dobrych emocjach. Zdjęcie ilustracyjneAfirmacja: polecana przez specjalistów od rozwoju duchowego technika kształtująca podświadomość

Pozytywne myślenie - wady i zalety, które każdy powinien znać

Pozytywne myślenie ma swoje wady i zalety jak każda inna umiejętność. W jej przypadku jednak pozytywy zdecydowanie przeważają nad negatywami. Przede wszystkim do zalet takiego stanu umysłu zalicza się:

  • pozytywne postrzeganie świata i ludzi sprawia, że rzadziej chorujemy na depresję czy choroby układu krążenia; poważnie redukuje także poziom stresu
  • zwiększone możliwości kreatywnego rozwiązywania pojawiających się problemów
  • polepszenie relacji i kontaktów z innymi ludźmi
  • łagodniejsze przechodzenie przez ważne wydarzenia w życiu: starzenie, opuszczenie domu przez dzieci, śmierć bliskich itp.

Pozytywne myślenie może mieć także swoje złe strony, zwłaszcza gdy nie do końca właściwie realizujemy jego założenia. Chodzi tu np. o sztuczny entuzjazm. Często osoby próbujące "przestawić się" na pozytywne myślenie robią to na siłę, a tak naprawdę w głębi serca nie odczuwają tego przez co w ich życiu tworzy się pewien dysonas - na zewnątrz są uosobieniem optymizmu, podczas gdy w środku wciąż zmagają się z niepewnością itp. Pozytywne myślenie może być dobre tylko wtedy, gdy wypływa z naszego wnętrza. 

Zobacz wideo Jak szybko pozbyć się stresu? Te metody zajmą ci tylko kilka minut

Zobacz też: Mindfulness - co to jest i co daje? [jak postępować, ćwiczenia]

Więcej o: