Udar mózgu - objawy łatwo zignorować. Tych dolegliwości nie lekceważ

Wczesne objawy udaru mogą mylić. Niektóre osoby na kilka dni przed ciężkim atakiem doświadczają nagłego silnego bólu głowy, drętwienia lub mrowienia kończyn, ale to nie wszystko. Jakie są najważniejsze oznaki udaru mózgu?

Istnieją dwa rodzaje udaru mózgu: udar niedokrwienny oraz udar krwotoczny. Udar niedokrwienny zdarza się zdecydowanie częściej (87-90 proc. przypadków) i wiąże się z zablokowaniem światła naczynia krwionośnego przez skrzep. Kiedy tak się dzieje, do części mózgu nie dociera krew, a wraz z nią tlen i składniki odżywcze i w efekcie komórki mózgowe w tym obszarze obumierają.

Do udaru krwotocznego natomiast dochodzi, gdy osłabione naczynie krwionośne pęknie i krew wyleje się do mózgu, naciskając na tkankę. Wyróżnia się dwa rodzaje udarów krwotocznych: krwotok śródmózgowy (w mózgu) lub krwotok podpajęczynówkowy, gdy do wylewu krwi dochodzi między wewnętrzną a zewnętrzną warstwą tkanki pokrywającej mózg. Udar mózgu należy do jednej z głównych przyczyn trwałej utraty samodzielności wśród dorosłych osób i jest trzecią w kolejności, po chorobach serca i nowotworach, przyczyną śmierci.

Test F.A.S.T

Do szybkiego wykrywania udaru mózgu służy tak zwany test F.A.S.T. Co konkretnie oznacza? Jest to skrót od pierwszych liter wskazujących na podstawowe oznaki, takie jak:

  • F jak FACE, czyli twarz - oznacza opadanie twarzy. Widzimy wówczas, że twarz chorego jest niesymetryczna, jedna strona opada lub drętwieje. Poproś wówczas o uśmiech i sprawdź, czy czasem nie jest nierówny (krzywy).
  • A jak ARM, czyli ramię - sprawdzamy siłę ramion. Przy udarze jedno ramię staje się słabsze lub drętwieje. Poproś chorego o podniesienie obu rąk i sprawdź, czy jedno ramię nie opadło.
  • S jak SPEECH, czyli mowa - oznacza trudności z mową. Osoba, która ma udar, mówi niewyraźnie, bełkotliwie.
  • T jak Time, czyli czas. Udar mózgu to nagły przypadek i liczy się każda minuta. Jeśli więc widzimy u kogoś powyższe objawy, niezwłocznie zadzwońmy po pogotowie.
Zobacz wideo Jakie są objawy udaru, jak go rozpoznać i pomóc?

Inne objawy udaru

Na udar mogą też wskazywać takie objawy jak:

  • drętwienie lub osłabienie twarzy, ramienia lub nogi, szczególnie po jednej stronie ciała
  • dezorientacja, problemy z mówieniem lub rozumieniem mowy
  • zaburzenia widzenia - problemy z widzeniem na jedno oko lub oba
  • kłopoty z chodzeniem, zawroty głowy, utrata równowagi lub koordynacji
  • silny ból głowy bez znanej przyczyny

Źródła: stroke.org

Więcej o: