Istnieją dwa rodzaje udaru mózgu: udar niedokrwienny oraz udar krwotoczny. Udar niedokrwienny zdarza się zdecydowanie częściej (87-90 proc. przypadków) i wiąże się z zablokowaniem światła naczynia krwionośnego przez skrzep. Kiedy tak się dzieje, do części mózgu nie dociera krew, a wraz z nią tlen i składniki odżywcze i w efekcie komórki mózgowe w tym obszarze obumierają.
Do udaru krwotocznego natomiast dochodzi, gdy osłabione naczynie krwionośne pęknie i krew wyleje się do mózgu, naciskając na tkankę. Wyróżnia się dwa rodzaje udarów krwotocznych: krwotok śródmózgowy (w mózgu) lub krwotok podpajęczynówkowy, gdy do wylewu krwi dochodzi między wewnętrzną a zewnętrzną warstwą tkanki pokrywającej mózg. Udar mózgu należy do jednej z głównych przyczyn trwałej utraty samodzielności wśród dorosłych osób i jest trzecią w kolejności, po chorobach serca i nowotworach, przyczyną śmierci.
Do szybkiego wykrywania udaru mózgu służy tak zwany test F.A.S.T. Co konkretnie oznacza? Jest to skrót od pierwszych liter wskazujących na podstawowe oznaki, takie jak:
Na udar mogą też wskazywać takie objawy jak:
Źródła: stroke.org