Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
FAST po angielsku oznacza przymiotnik szybko. To także ważny skrót stosowany do określania prostego narzędzia opracowanego przez neurologów i ratowników pogotowia do wczesnego wykrywania objawów udaru mózgu. W takich sytuacjach nie ma czasu na wahanie, a każda zbędna minuta może doprowadzić do paraliżu lub śmierci pacjenta. Jak najszybciej upewnić się, czy mamy udar mózgu? Pomóc może nam TEST F.A.S.T. Na czym polega ta metoda?
Szacuje się, że w Polsce co 6,5 minuty ktoś doznaje udaru mózgu. Umiera przez niego około 30 tys. ludzi rocznie. Co druga osoba po udarze może nigdy nie powrócić do pełnej sprawności, a co czwarta nie dożywa kolejnych 3 miesięcy.
85 proc. przypadków dotyczy niedokrwiennego udaru mózgu, który częściej zdarza się wśród mężczyzn. Obecnie jest to główny powód trwałej niepełnosprawności wśród osób dorosłych.
Kanadyjskim neurologom udało się wykazać, że ryzyko zgonu po udarze można ograniczyć nawet o 54 proc. dzięki lekkiej aktywności fizycznej przez 3-4 godziny tygodniowo, np. spokojnym spacerom trwającym około 30 minut dziennie, uprawianiu ogródka lub jeździe na rowerze.
Naukowcom z Uniwersytetu San Diego udało się udowodnić, że osoby poniżej 60. roku życia, które każdego dnia spędzają w pozycji siedzącej 13 godzin, zwiększają ryzyko udaru mózgu aż o 44 proc. Wbrew pozorom taki czynnik jak brak ruchu może mieć kluczowe znaczenie w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym udaru mózgu. Statystycznie już 9 na 10 udarów na świecie ma związek z niewystarczającą ilością aktywności fizycznej w ciągu dnia.
WHO zaleca, by w ciągu tygodnia przez 150-300 minut uprawiać ćwiczenia o umiarkowanej intensywności. Dzieci i młodzież powinny być aktywne fizycznie przez 60 minut dziennie.
Najnowsze wyniki badań opublikowane na łamach „JAMA Open Network" wskazują, że codziennie powinniśmy zrobić minimum 7 tys. kroków, by nasze serce mogło być w dobrej kondycji. Odpowiada to dystansowi około 4,2 km w przypadku kobiet o przeciętnym wzroście, których krok ma 60 cm oraz 5,25 km w przypadku mężczyzn, których krok ma około 75 cm długości. Wcześniej zalecano 10 tys. kroków dziennie, ale zgodnie z odkryciem badaczy 7 tys. kroków w ciągu dnia najlepiej wpływa na pracę naszego serca.