Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
"Udar cieplny może dopaść każdego. Nie ma żadnego wyjątku w tym zakresie. Dotyczy to zarówno seniorów, jak i dzieci oraz dorosłych. Jeśli ktoś nie dba o odpowiednie nawodnienie organizmu i przesadza z przebywaniem na słońcu w newralgicznych godzinach, czyli między 12 a 16, kiedy promienie słoneczne są najbardziej intensywne, to u każdego może wystąpić udar cieplny" – zapewnia Michał Wasiluk, który od lat specjalizuje się w medycynie ratunkowej.
Prezes Pomorskiego Towarzystwa Ratowniczego w Szczecinie wyjaśnia, że podczas fali piekielnych upałów wbrew pozorom nie grozi nam więcej zawałów. W tym okresie oprócz udarów cieplnych mogą się jednak częściej zdarzać omdlenia i zasłabnięcia, do których może dojść nie tylko podczas przebywania na zewnątrz, ale również w gorących i parnych pomieszczeniach lub nagrzanych samochodach.
Ekspert odradza sięganie w czasie wysokich temperatur po słodkie napoje gazowane, głównie ze względu na zawarty w nich cukier. Zdecydowanie lepszym wyborem może być zwykła, niegazowana woda mineralna — należy wypijać jej co najmniej 2,5 l na dobę — przynajmniej litr więcej niż w chłodniejsze dni.
Kiedy nasz organizm traci sole mineralne i płyny, dochodzi do spadku ciśnienia tętniczego krwi, a w konsekwencji tego stajemy się zmęczeni, osłabieni i senni. To pierwsze symptomy tzw. wyczerpania cieplnego, które może przekształcić się w śmiertelnie niebezpieczny udar cieplny lub udar słoneczny.
Czym się różni wyczerpanie cieplne od udaru słonecznego? Główny Inspektorat Sanitarny
Niestety wiele osób wcale nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich ciało może być odwodnione. Choć taka sytuacja może zdarzyć się każdemu, to stan ten może być szczególnie niebezpieczny m.in. dla kobiet w ciąży, seniorów oraz osób z obniżoną odpornością z powodu przewlekłych chorób, m.in. z cukrzycą oraz problemami kardiologicznymi. Ze względu na to, że dzieci nie mają w pełni wykształconego mechanizmu termoregulacji, mogą być bardziej narażone na przegrzanie.
W momencie, kiedy dochodzi do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, a w szczególności niedoboru magnezu i potasu, które wpływają na układ sercowo-naczyniowy oraz nerwowy, nasz organizm może wysyłać specyficzne sygnały. Nie zawsze jesteśmy w stanie precyzyjnie powiązać je z odwodnieniem. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Wbrew pozorom o odwodnieniu nie świadczy tylko to, że chce się nam bardzo pić.
W celu udzielenia pierwszej pomocy osobie z objawami udaru cieplnego należy najpierw przenieść ją w chłodne, zacienione miejsce i przez chwilę obserwować, czy jej stan ulegnie poprawie. W razie możliwości należy rozpiąć ubranie, spryskać lekko wodą twarz, dłonie lub nogi, a także wywołać ruch powietrza poprzez wachlowanie lub obłożyć ciało zimnymi okładami. Jeśli nie będzie żadnej zmiany, należy wezwać zespół ratownictwa medycznego.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że na naszą szczególną uwagę podczas upałów zasługują także zwierzęta. Nie zapominajmy o tym, by dodatkowo je napoić i chronić przed słońcem.
Pierwsza pomoc przy przegrzaniu oraz udarze cieplnym facebook.com/człowiekipies