Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Na razie trwały efekt po zastosowaniu dobrze znanego preparatu potwierdzono w badaniach na myszach laboratoryjnych i nie ma gwarancji, że podobny rezultat powtórzy się u ludzi, ale w tym przypadku nadzieje są całkiem spore, ponieważ gabapentyna jest od lat z powodzeniem stosowana w leczeniu wielu zaburzeń neurologicznych, a jej działanie jest bezpieczne.
Naukowcy nie kryją nadziei na to, że ich nowe odkrycie wkrótce umożliwi szybszy powrót do sprawności pacjentów po udarze mózgu. Szczegółowe wyniki badań na ten temat zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego "Brain".
W ramach badań laboratoryjnych naukowcy z Ohio podawali codziennie przez 6 tygodni gabapentynę myszom po udarze. Okazało się, że osobniki, które przyjmowały ten lek, odzyskiwały funkcje motoryczne przednich kończyn w znacznie większym stopniu niż pozostałe gryzonie z grupy kontrolnej, a na dodatek trwała poprawa sprawności motorycznej utrzymywała się u nich przez kolejne 2 tygodnie po zakończeniu leczenia gabapentyną. Zdaniem badaczy taki efekt może wskazywać na to, że zmiany spowodowane działaniem tego leku są trwałe.
Gabapentyna jest w stanie blokować białko, które staje się nadmiernie pobudzone po udarze i zapobiega jego dalszym uszkodzeniom. Naukowcom udało się zaobserwować, że pod wpływem popularnego leku przeciwpadaczkowego neurony po nieuszkodzonej stronie mózgu u osobników po udarze zaczynają wysyłać sygnały, które umożliwiają zwierzętom odzyskanie niektórych funkcji motorycznych.
Jak wyjaśnia Andrea Tedeshi, kierownik zespołu badawczego, który dokonał nowego odkrycia, po udarze niektóre białka w mózgu zaczynają zachowywać się jak hamulec i blokują prawidłowe reakcje. Przez to możemy mieć problem m.in. z koordynacją ruchów. Gabapentyna działa zaś na neurony niczym... pedał gazu i sprawia, że zdecydowanie szybciej jesteśmy w stanie panować nad wykonywanymi ruchami.
Taki efekt może mieć ogromne znaczenie po udarze i umożliwia szybszy powrót do sprawności. Choć nadzieje są spore, to zanim uda się uzyskać podobny rezultat, gabapentyna musi uzyskać pozytywny rezultat w badaniach na ludziach i powtórzyć sukces, jaki udało się osiągnąć w przypadku myszy po udarze.