Skąd się wziął wirus małpiej ospy? Naukowcy przebadali genom

Portugalscy genetycy uważają, że wirus małpiej ospy, który doprowadził do obecnej fali zakażeń na całym świecie, jest najbliżej spokrewniony ze szczepami wykrytymi w Wielkiej Brytanii, Izraelu i Singapurze w 2018 i 2019 roku.

Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Dr João Paulo Gomes wraz ze współpracownikami z Narodowego Instytutu Zdrowia w Portugalii dokonali sekwencjonowania genomu wirusa małpiej ospy na podstawie próbki pobranej od pacjenta płci męskiej 4 maja 2022 roku. Choć co najmniej kilka zespołów badawczych pracuje nad podobnymi badaniami, to portugalskim naukowcom udało się jako pierwszym podzielić uzyskanymi dotąd wynikami, które udostępniono online na łamach virological.org.

Dłoń ze zmianą skórną charakterystyczną przy zakażeniu wirusem małpiej ospy. Wśród zakażonych małpią ospą mogą być dzieci. Na te objawy powinni zwracać uwagę rodzice

Liczba potwierdzonych przypadków małpiej ospy stale wzrasta. Obecnie zakażenia występują już w 16 krajach. Zdaniem portugalskich genetyków określenie sekwencji genomu wirusa wywołującego te infekcje z pewnością przyczyni się do lepszego zrozumienia tego, w jaki sposób rozwija się epidemia. Im więcej będziemy wiedzieć o źródle zakażenia, tym łatwiej będzie nam wychwycić pozostałe czynniki wpływające na przebieg choroby.

Co wiemy o wirusie małpiej ospy? Wariant zachodnioafrykański jest mniej śmiertelny

Naukowcom udało się ustalić, że otoczkowy wirus z dwuniciowym DNA, który doprowadził do obecnej fali zakażeń, czyli Orthopoxvirus z rodziny Poxviridae, należy do odmiany zachodnioafrykańskiej, która charakteryzuje się niższą śmiertelnością wśród chorych (około 1 proc.) niż odmiana środkowoafrykańska, obserwowana w dorzeczu Konga (około 10 proc.). 

Zakażeni małpią ospą nie powinni być stygmatyzowani społecznie. "To nie jest choroba gejów". Ważny apel ws. małpiej ospy

Pod względem genetycznym wirus, z którym aktualnie mamy do czynienia w wielu krajach poza Afryką, wykazuje bardzo duże podobieństwo do wirusa przeniesionego z Nigerii do Wielkiej Brytanii, Izraela oraz Singapuru w 2018 i 2019 roku.

Wirus małpiej ospy jest niemal identyczny z tym, który pojawił się w 2018 roku w Wielkiej Brytanii

"To trochę dziwne" - mówi cytowany przez "New Scientist" dr Gustawo Palacios, wirusolog z Mount Sinai Ihan School of Medicine w Nowym Jorku. Zdaniem eksperta obecny wirus jest niemal identyczny z tym, który został zidentyfikowany 4 lata temu w Wielkiej Brytanii. Wówczas osoba, która powróciła z Nigerii, doprowadziła do infekcji u dwóch członków rodziny.

Etapy małpiej ospy. W jaki sposób rozwija się wysypka skórna u zakażonych? Małpia ospa w kolejnym kraju. We Francji wydano zalecenia dla medyków

Choć według doktora Palaciosa w analizie dokonanej przez portugalskich genetyków nadal jest zbyt wiele luk, by wyciągnąć jednoznaczne wnioski, to jednak kolejne badania przeprowadzone m.in. przez naukowców z Belgii dają nieco pełniejszy obraz sytuacji. Jego zdaniem mimo wszystko nie będzie łatwo ustalić, czy w tym wariancie jest coś wyjątkowego. Dlaczego?

Czym się różni wirus małpiej ospy od koronawirusa?

Ortopoxvirus jest stosunkowo dużym wirusem DNA złożonym z ponad 200 tys. nukleotydów i pod względem genetycznym jest znacznie większy w porównaniu z SARS-CoV-2, czyli wirusem RNA wywołującym COVID-19, który składa się z około 30 tys. nukleotydów. Choć genetycy bardzo dobrze poznali już strukturę koronawirusa, to i tak trudno im powiązać poszczególne mutacje ze zmianami w transmisji tego patogenu. W przeciwieństwie do patogenu, który doprowadził do pandemii COVID-19, wirus małpiej ospy nie jest podatny na mutacje, dlatego opanowanie go może być bardziej skomplikowane i czasochłonne.

Co to jest małpia ospa? Objawy, przyczyny, sposoby leczenia Małpia ospa: co wiemy o chorobie, która pojawiła się w Europie?

Więcej o: