Małpia ospa: co wiemy o chorobie, która pojawiła się w Europie?

W Wielkiej Brytanii potwierdzono przypadek egzotycznej choroby wirusowej przypominającej ospę. Rzadka infekcja pojawiła się u mężczyzny, który powrócił z Nigerii. Jakie są jej objawy i jak się przed nią chronić?

Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Choć ryzyko zakażenia się wśród osób, które podróżowały z zainfekowanym pacjentem jest niskie, to brytyjskie służby sanitarne proszą o kontakt wszystkich pasażerów mających kontakt z chorym w samolocie lub na lotnisku. Bez odpowiedniego leczenia małpia ospa wywoływana przez Ortopoxvirusa może prowadzić do groźnych powikłań (a u około 10 proc. pacjentów nawet do zgonu). Jakie symptomy mogą wskazywać na zakażenie?

Objawy małpiej ospy

• wysypka skórna: grudki, pęcherzyki, krosty z wypełnionymi ropą wybroczynami przypominającymi rany (pojawiającymi się po 2-4 tygodniach od infekcji);

• poczucie zmęczenia (w początkowej fazie);

• podwyższenie temperatury ciała / gorączka;

• dreszcze;

• kaszel;

• ból głowy, gardła i mięśni;

• obrzęk węzłów chłonnych.

Charakterystyczne wykwity skórne spowodowane małpią ospą mogą wywoływać niepokój wśród zakażonych. Mimo że zwykle samoistnie ustępują po kilku tygodniach, to jednak bardzo wolno się zabliźniają – proces ich zupełnego zaniku może trwać nawet kilka lat.

Małpia ospa zaczyna się gorączką lub podwyższoną temperaturą ciała i silnym osłabieniem organizmu. Potem pojawia się ból głowy, zaczynają nas boleć mięśnie i można zauważyć obrzęk węzłów chłonnych. Okres wylęgania wirusa powodującego chorobę wynosi około 12 dni.

Jak można się zakazić małpią ospą?

U ludzi małpia ospa spowodowana jest głównie poprzez kontakt ze zwierzętami zainfekowanymi wirusem powodującym tę chorobę – zwłaszcza małpami z gatunku mangaby, wiewiórkami lub myszami i szczurami. Rzadziej dochodzi do zakażenia wywołanego przez spożycie mięsa osobników, które wcześniej przenosiły patogen powodujący małpią ospę.

Do infekcji może także dojść pomiędzy ludźmi drogą kropelkową podczas kontaktu z płynami ustrojowymi osób zakażonych. Zdarzały się sporadyczne przypadki zakażeń u osób korzystających z pościeli lub odzieży, na której potwierdzono obecność wirusa wywołującego małpią ospę.

Wirus ten może przedostawać się do ludzkiego organizmu także poprzez rany i zadrapania na skórze, drogi oddechowe, nos, oczy lub usta. Prawidłowo leczona choroba trwa maksymalnie kilka tygodni.

Jak się chronić przed małpią ospą?

Zwykle małpia ospa omija osoby, które wcześniej były zaszczepione na ospę wietrzną (szczepionka chroni w 85 proc. przed zakażeniem małpią ospą). W zapobieganiu infekcji pomaga zachowanie dbałości o higienę osobistą - częste mycie rąk oraz unikanie kontaktu z osobami, które mogą być zakażone.

Mimo że małpia ospa nie jest chorobą, która stanowi poważne zagrożenie dla ogółu społeczeństwa, to jednak szczególną ostrożność w przypadku narażenia na ryzyko infekcji powinny zachować osoby z obniżoną odpornością oraz dzieci.

Skąd pochodzi nazwa: małpia ospa?

Choroba wzięła swą nazwę od wirusa odkrytego w 1958 roku u małp trzymanych w laboratoriach. U ludzi pierwsze przypadki małpiej ospy odnotowano w 1970 roku w centralnej Afryce. W 2003 roku infekcje stwierdzono w USA, a w 2018 roku zdiagnozowano pierwszy przypadek w Wielkiej Brytanii.

Więcej o: