Wśród zakażonych małpią ospą mogą być dzieci. Na te objawy powinni zwracać uwagę rodzice

W jednym z londyńskich szpitali na oddziale intensywnej terapii może przebywać osoba niepełnoletnia, u której stwierdzono zakażenia małpią ospą. Szczegółowe informacje na ten temat nie zostały jeszcze potwierdzone przez oficjalne instytucje zajmujące się zdrowiem w Wielkiej Brytanii. Lekarze tłumaczą, na co powinni zwracać uwagę rodzice.

Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Na razie o małpiej ospie u małego dziecka rozpisują się głównie londyńskie media lokalne, które ustaliły, że nieletnia osoba ze zdiagnozowanym zakażeniem wirusem małpiej ospy przebywa obecnie na oddziale intensywnej terapii jednego z londyńskich szpitali.

Małe dziecko wśród zakażonych wirusem małpiej ospy w Wielkiej Brytanii

Według "Sunday Telegraph" wśród zakażonych małpią ospą w Wielkiej Brytanii jest małe dziecko, jednak poproszona o komentarz w tej sprawie Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) "nie potwierdza, ani nie zaprzecza" tym doniesieniom. 

Dr Susan Hopkins — główna doradczyni medyczna Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA), na którą powołuje się "The Guardian" — zapewniła, że najnowsza lista potwierdzonych przypadków małpiej ospy w Wielkiej Brytanii będzie zaktualizowana. Zdaniem dr Hopkins małpia ospa dotąd ma "stosunkowo łagodny" przebieg u osób dorosłych, ale większe zagrożenie może dotyczyć małych dzieci, u których śmiertelność po zakażeniu jest wyższa niż u osób pełnoletnich i może wynosić nawet do 15 proc. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Gdzie wykryto małpią ospę? WHO podało listę państw, w których pojawiły się nowe zakażenia. Małpia ospa już w 13 państwach. WHO opublikowało mapę

Objawy zakażenia małpią ospą u dzieci

Jak wyjaśnia dr Hopkins, początkowe symptomy małpiej ospy u dzieci zwykle są "niespecyficzne" i mogą wskazywać na typowe choroby wirusowe. W przypadku najmłodszych pacjentów uwagę powinna wzbudzić zmiana zachowania maluchów, które nie są w stanie samodzielnie wyjaśnić, jak się czują. Przez większą część choroby dzieci doświadczają jednak tych samych objawów, co starsi ludzie.

Wysypka towarzysząca chorobie może pojawić się na twarzy, dłoniach i ramionach, a potem rozprzestrzenia się po całym ciele, także w okolice narządów płciowych. Osoby zakażone wirusem małpiej ospy mogą odczuwać pierwsze objawy od 5 do 21 dni od momentu infekcji.

Podstawowe symptomy małpiej ospy, które mogą dotyczyć także dzieci

„Zmiany skórne zaczynają się od czerwonych plam, które zmieniają się w pęcherzyki przypominające wykwity wywołane przez ospę wietrzną" – powiedział dr Hopkins. "Dopiero kiedy strupy odpadną, przestają być zakaźne" - dodała lekarka.

Jeśli tylko zauważymy, że nasze dziecko czuje się źle lub stało się drażliwe i jego zachowanie odbiega od normy, powinniśmy się niezwłocznie zwrócić o pomoc medyczną — zwłaszcza jeśli na ciele malucha zaczną pojawiać się krosty. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wysypka zaczyna się najczęściej dopiero od 1 do 5 dni po wystąpieniu poniższych symptomów małpiej ospy, takich jak:

  • wysoka temperatura (powyżej 38 stopni)
  • ból głowy
  • bóle mięśni i pleców
  • powiększenie węzłów chłonnych
  • dreszcze
  • wyczerpanie / wyraźne osłabienie

Etapy małpiej ospy. W jaki sposób rozwija się wysypka skórna u zakażonych? Małpia ospa w kolejnym kraju. We Francji wydano zalecenia dla medyków

Małpia ospa na świecie. Kolejne kraje notują zakażenia

Dotąd wśród Brytyjczyków potwierdzono 57 przypadków zakażeń małpią ospą, a w najbliższym czasie liczba ta może wzrosnąć. Służby sanitarne cały czas pracują nad określeniem źródła epidemii, ponieważ wielu pacjentów, u których stwierdzono obecność wirusa małpiej ospy, nie było w żaden sposób powiązanych z pozostałymi przypadkami.

Małpią ospę potwierdzono dotąd w 14 krajach — wg danych WHO. Liczba zainfekowanych stale się zmienia, a choroba zaczyna pojawiać się w kolejnych państwach. UNAID zaapelował do międzynarodowej społeczności, rządów oraz mediów na całym świecie, by nie dyskryminować osób zakażonych wirusem małpiej ospy. Napiętnowanie pacjentów cierpiących na wysypki skórne i inne objawy małpiej ospy może utrudnić walkę z epidemią.

Zakażeni małpią ospą nie powinni być stygmatyzowani społecznie. "To nie jest choroba gejów". Ważny apel ws. małpiej ospy

Osoby, u których pojawią się objawy małpiej ospy powinny przebywać w izolacji od otoczenia i unikać kontaktu zwłaszcza z małymi dziećmi, kobietami w ciąży oraz pacjentami z obniżoną odpornością z powodu chorób przewlekłych. Strupy wywołane przez wysypkę towarzyszącą chorobie odpadają po około 3 tygodniach — dopiero wtedy przestają być zakaźne.

Więcej o: