Małpia ospa w kolejnym kraju. We Francji wydano zalecenia dla medyków

Małpia ospa rozprzestrzenia się po Europie. Wirus powodujący tę chorobę został zidentyfikowany także w USA, Kanadzie oraz w Australii. Po ostatnim przypadku zakażenia we Francji Ministerstwo Zdrowia podało, na co powinni zwracać uwagę medycy u osób, które zgłoszą się z objawami infekcji.

Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Do tej pory przypadki małpiej ospy dotyczą głównie młodych mężczyzn, a choroba najczęściej ma łagodny przebieg. Wszystkim zakażonym zaleca się przebywanie w izolacji. Z dnia na dzień wydłuża się lista krajów, w których zidentyfikowano infekcje. Oto wykaz państw, które dotąd potwierdziły pojedyncze przypadki zakażeń.

Małpia ospa na świecie. W których krajach pojawiły się dotąd zakażenia?

  • Wielka Brytania – 9 zakażonych. Pierwszy pacjent, u którego zdiagnozowano chorobę przyleciał do Londynu z Nigerii. Pozostałe osoby nie opuszczały ostatnio granic kraju.
  • Niemcy - Instytut Mikrobiologii w Monachium wykrył wirusa małpiej ospy u mężczyzny. To pierwszy potwierdzony przypadek tej choroby w tym kraju.
  • Francja – według agencji Reuters pierwszy przypadek małpiej ospy potwierdzono u mężczyzny z Paryża.
  • Belgia – stacja VRT podała, że do Instytutu Chorób Tropikalnych w Antwerpii zgłosiła się osoba zakażona wirusem małpiej ospy.
  • Hiszpania – alert sanitarny z powodu 7 potwierdzonych przypadków małpiej ospy i 23 podejrzeń zakażeń u młodych mężczyzn z Madrytu.
  • Portugalia – dotąd oficjalnie potwierdzono 5 przypadków małpiej ospy oraz 15 podejrzeń tej choroby w Lizbonie.
  • Szwecja – pod Sztokholmem stwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy w tym kraju.
  • Włochy - Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych Lazzaro Spallanzani w Rzymie potwierdził, że pierwszy zakażony pacjent powrócił z Wysp Kanaryjskich i obecnie przebywa w izolacji.
  • Kanada – 2 potwierdzone przypadki i 17 podejrzeń infekcji w Montrealu.
  • USA – przypadek małpiej ospy odnotowano u pacjenta z Massachusetts, który powrócił niedawno z Kanady.
  • Australia – zakażenie u czterdziestoletniego mężczyzny z Sydney, który przyleciał z Europy; pacjent przebywa w izolacji domowej.

Po pierwszym zidentyfikowaniu małpiej ospy u pacjenta z Paryża, francuskie Ministerstwo Zdrowia opublikowało wytyczne, które mogą pomóc pracownikom służby zdrowia w rozpoznaniu choroby u pacjentów. Każdy potwierdzony przypadek zakażenia wymaga oficjalnego zgłoszenia przez medyków - podkreślono w oficjalnym komunikacie.

Resort zdrowia zaznacza, że okres inkubacji w przypadku zakażonych małpią ospą może trwać od 5 do nawet 21 dni, a infekcja zaczyna się zwykle od gorączki, bólu głowy i mięśni oraz ogólnego osłabienia organizmu. Zakażeni mogą mieć powiększone węzły chłonne i zakażają innych od momentu pojawienia się pierwszych objawów (u niektórych choroba może przebiegać bezobjawowo).

W przypadku takiej choroby zakaźnej jak małpia ospa istotne jest odizolowanie od otoczenia osób zakażonych lub pacjentów z podejrzeniem infekcji, by nie doprowadzić do dalszej transmisji wirusa. Do tej pory u większości zakażonych wystąpiła łagodna postać choroby.

Objawy małpiej ospy. Na co zwracać uwagę u osób, które mogą być zakażone?

Najczęściej infekcja zaczyna się od takich symptomów jak:

  • Gorączka i objawy uogólnione: ból głowy, bóle mięśni i pleców, czasem dreszcze oraz osłabienie.
  • W ciągu 1 – 3 dni (czasem dłużej) od wystąpienia gorączki na skórze pacjentów pojawia się wysypka, która najpierw atakuje twarz lub błony śluzowe jamy ustnej, a potem rozprzestrzenia się na inne części ciała – na dłonie, stopy lub genitalia. Może dochodzić do podrażnienia m. in. spojówek, jednak ostatnio zdiagnozowane przypadki wykazywały przewagę zmian skórnych w okolicach narządów płciowych.
  • Charakterystyczne wykwity ulegają zmianie w miarę rozwoju choroby. Najpierw pojawiają się drobne plamki, które przekształcają się w grudki, pęcherzyki i krosty, a następnie tworzy się na nich strup, który odpada dopiero wtedy, kiedy ludzie przestają zarażać. Choroba może trwać zwykle od 2 do 3 tygodni, ale blizny mogą goić się dłużej - nawet kilka lat.
  • W odróżnieniu od zmian skórnych obserwowanych przy ospie wietrznej u chorych na małpią ospę wykwity częściej mogą występować na dłoniach lub na powierzchni stóp. U zakażonych dochodzi też do obrzęku węzłów chłonnych na szyi lub pod pachami.
Do zakażenia wirusem małpiej ospy może dochodzić podczas bezpośredniego kontaktu z osobami zakażonymi, a także z przedmiotami, z którymi mieli styczność.

Wirus małpiej ospy może wnikać do organizmu np. poprzez uszkodzenia na skórze i drobne, nawet niewidoczne zadrapania. Do infekcji dochodzi poprzez kontakt z zakażonymi zwierzętami lub ludźmi, a także skażonymi materiałami i przedmiotami. Dotąd nie było żadnych dowodów naukowych wskazujących na to, że choroba ta może przenosić się drogą płciową, ale lekarze monitorują przebieg nowej epidemii i nie wykluczają, że zakażenia, z którymi mamy do czynienia obecnie, mogą przebiegać w inny sposób niż dotychczas znane i opisane w literaturze medycznej przypadki.

Jak się można zakazić małpią ospą od zwierząt?

Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowanym osobnikiem, dotknięcie plam, pęcherzy lub strupów na jego skórze lub zetknięcie się z krwią bądź płynami ustrojowymi. Zachorować można także po zjedzeniu niedogotowanego mięsa zakażonego zwierzęcia lub poprzez dotykanie sierści, skóry lub futra zwierzęcia, u którego stwierdzono obecność wirusa małpiej ospy.

Które zwierzęta mogą zakazić nas małpią ospą?

  • Małpy z gatunku mangaby.
  • Gryzonie – szczury, myszy, a także wiewiórki (dotąd zakażenia stwierdzano w zachodniej lub środkowej części Afryki – w tych rejonach ostrożność należy zachować także podczas kontaktu z dzikimi i bezpańskimi zwierzętami).

Jak się można zarazić małpią ospą od ludzi?

  • W bezpośrednim kontakcie z zakażoną osobą lub jej płynami ustrojowymi, np. poprzez dotknięcie ubrania, pościeli, ręczników, naczyń lub innych przedmiotów używanych przez osobę z wysypką.
  • Przez kontakt z pęcherzami, strupami osoby zakażonej, a także ranami lub drobnymi otarciami na skórze.
  • Drogą kropelkową: podczas kichania lub kaszlu przez osobę zainfekowaną (podczas dłuższego kontaktu twarzą w twarz w odległości kilku metrów przez nos, oczy lub usta).

 Jaki wirus wywołuje małpią ospę? Która szczepionka chroni przed zakażeniem?

Jak wyjaśnia dr Paweł Grzesiowski, małpią ospę powoduje Ortopoksvirus, który jest łagodniejszą wersją wirusa ospy prawdziwej, wyeliminowanej w 1980 roku. Według danych z Afryki 85-proc. ochronę przeciwko małpiej ospie może dawać szczepionka przeciwko ospie prawdziwej. Obecnie trwa końcowy etap badań nad szczepionką przeciwko małpiej ospie, ponieważ szczepień przeciwko ospie prawdziwej nie stosuje się od 42 lat.

Zdaniem doktora Grzesiowskiego warto wyjaśnić, że szczepienia przeciwko ospie wietrznej (ang. chickenpox) nie chronią ani przed ospą prawdziwą (ang. smallpox), ani przed ospą małpią (ang. monkeypox) - ze względu na podobieństwo nazw dochodzi do częstych pomyłek.

"Są to kompletnie różne rodziny wirusów i szczepienia przeciw ospie wietrznej nie chronią przez ospą prawdziwą i małpią" - podkreśla lekarz.

 Prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zapewnia, że wirus małpiej ospy słabo przenosi się pomiędzy ludźmi. Przypadki śmiertelne z powodu tej choroby zdarzają się u około 10 proc. zakażonych. W dużym stopniu może przed tym chronić szczepienie przeciwko ospie prawdziwej. 

Więcej szczegółów na temat małpiej ospy można znaleźć na łamach "PLOS Neglected Tropical Diseases".

Więcej o: