Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
"Stygmatyzacja krzywdzi wszystkich. Wspólna nauka i solidarność społeczna pomaga każdemu" — powiedział Matthew Kavanagh, zastępca dyrektora wykonawczego Wspólnego Programu Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS(UNAIDS).
"Ta choroba może dotknąć każdego" — podkreślił Kavanagh i dodał, że UNAIDS docenia społeczność LGBT za pełnienie wiodącej roli w podnoszeniu świadomości na temat małpiej ospy. Reakcje, jakie dotąd wywoływała taka choroba jak AIDS, nauczyły nas, że napiętnowanie i obwinianie niektórych grup ludzi może osłabiać walkę z epidemią i powodować szybkie rozprzestrzenianie się kolejnych infekcji, dlatego UNAIDS wzywa międzynarodową społeczność, a także rządy i media na całym świecie do walki z dyskryminacją z powodu zakażenia wirusem małpiej ospy — podano w oficjalnym komunikacie.
Ani orientacja seksualna, ani kolor skóry zakażonych nie mają znaczenia w przypadku zakażenia wirusem powodującym małpią ospę, bo każdy może zarazić się tą chorobą. Ze względu na to, że znaczna część ostatnich przypadków tej choroby została zidentyfikowana wśród homoseksualistów, biseksualistów oraz innych mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, przybywa obaw, że stygmatyzująca zakażonych retoryka może utrudnić leczenie infekcji.
Małpia ospa nie jest chorobą gejów, podobnie jak każda inna choroba zakaźna — zwraca uwagę Matthew Kavanagh z UNAIDS.
Wg WHO dotychczas uzyskane dowody wskazują, że najbardziej narażone na zarażenie się są osoby, które miały bliski kontakt fizyczny z zainfekowanym wirusem małpiej ospy, ale ryzyko zakażenia nie ogranicza się wyłącznie do mężczyzn uprawiających seks z innymi mężczyznami.
Żadnego znaczenia przy ewentualnej infekcji nie ma też kolor skóry, a pojawiające się do tej pory w mediach fotografie z wizerunkiem zarażonych małpią ospą najczęściej dotyczą znanych i dobrze udokumentowanych przypadków, które zostały w przeszłości zdiagnozowane w krajach afrykańskich, dlatego nie powinno się sądzić, że choroba ma jakikolwiek związek z rasą.
UNAIDS apeluje do międzynarodowej społeczności, a także rządów i mediów na całym świecie, by nie powielać rasistowskich i homofobicznych stereotypów, które mogą piętnować zakażonych wirusem małpiej ospy.
Wg WHO małpią ospę zidentyfikowano w 13 krajach świata. Ostatni potwierdzony przypadek dotyczy Argentyny.