Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Substancje zawarte w lekach, a także suplementach diety lub ziołach w połączeniu z promieniami UV mogą wywoływać reakcję fototoksyczną na odsłoniętej części skóry. Bardzo łatwo pomylić tzw. odczyn fototoksyczny z oparzeniem słonecznym, bo zwykle w tym miejscu pojawia się zaczerwienienie, a także obrzęk skóry, rumień lub pęcherze.
Z kolei odczyn fotoalergiczny (zwany fotouczuleniem) jest związany z działaniem układu immunologicznego i nie występuje tak szybko jak poprzednie symptomy i może pojawić się nawet 1-2 dni po wystawieniu skóry na silne słońce. W takim przypadku zmiany powodujące uszkodzenie struktur komórkowych i ostre reakcje zapalne mogą pojawić się nawet jeśli byliśmy dokładnie zasłonięci odzieżą i bardzo krótko przebywaliśmy na zewnątrz.
Zwykle mogą być to swędzące wysypki, krostki lub grudki wypełnione płynem. Najczęściej takie symptomy ustają po odstawieniu danego preparatu (czasem mogą być to nawet kosmetyki zawierające fotouczulające składniki), ale niektóre zmiany mogą bardzo trudno się goić.
Jeśli nie chcemy narazić się na przykre niespodzianki podczas piekielnych upałów, warto dokładnie przeczytać ulotkę zażywanych przez nas środków lub zapytać o specjalistyczną poradę w gabinecie lekarskim lub aptece. Przed wyjściem na słońce powinno się także chronić skórę kremami z wysokim filtrem. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych produktów leczniczych lub wyrobów medycznych, które mogą wywoływać fotouczulenia.
Fotouczulenia mogą także wywołać medykamenty zawierające: przeciwgrzybiczy itrakonazol, a także ketokonazol, terbinafina, itrakonazol, przeciwbakteryjny kwas paraaminobenzoesowy. Na słońce może reagować również polecana przy zakażeniach dróg moczonych ciprofloksacyna, przeciwwirusowa zidowudyna, sulfonamidy oraz antyseptyki na bazie kwasu salicylowego, przeciwgruźliczy izoniazyd, a także promazyna, doksepina, amitryplina i lorazepam stosowany w przypadku problemów neurologicznych lub psychiatrycznych.
Warto pamiętać, że podczas upałów wysoka temperatura może negatywnie działać na składniki zawarte w części preparatów, dlatego zawsze należy zwracać uwagę, w jaki sposób zaleca się ich przechowywanie. Czasem wozimy ze sobą leki np. w schowku w samochodzie, a jeśli zbytnio się nagrzeją, ich działanie może ulec zmianie.
Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że większość leków powinno się trzymać w suchych pomieszczeniach, w których temperatura nie przekracza 25 stopni Celsjusza, a wilgotność wynosi maksymalnie 65 proc. Niektóre środki wymagają tego, by chłodzić je w odpowiedniej temperaturze w lodówce.