Wysoki cukier - objawy, których nie można lekceważyć. Mogą być mylące

Cukrzyca lubi atakować po cichu. Istnieje jednak kilka objawów, które mogą wskazywać na początki choroby. Niestety, są na tyle niecharakterystyczne, że mogą "udawać" inne schorzenia. lub być zlekceważone.
Poliuria
Fot. CGN089 / Shutterstock

Cukrzyca typu 2 to przewlekła choroba metaboliczna wynikająca z zaburzeń albo w wytwarzaniu insuliny, albo z kłopotami jej wykorzystaniem przez organizm. Prowadzi do dużych skoków cukru we krwi i hiperglikemii (zbyt wysoki poziom glukozy w osoczu). Długo utrzymująca się hiperglikemia grozi uszkodzeniem naczyń krwionośnych, nerwów, a w konsekwencji najważniejszych narządów w ciele. Natomiast cukrzyca typu 1 atakuje szybko, a jej objawy są od razu bardzo ciężkie.

Jakie symptomy mogą wskazywać na cukrzycę typu 2?

1. Bardzo częste oddawanie moczu, w tym kilka razy w nocy (wielomocz). Zwróćmy uwagę na ilość wydalanego moczu (powyżej trzech litrów na dobę nie jest już normalne). Organizm próbuje w ten sposób pozbyć się nadmiaru cukru z organizmu.

2. Do wielomoczu dołącza ogromne pragnienie, które nie ustępuje nawet po wypiciu kilku litrów płynów na dobę. Do tego stale dokucza nam suchość w ustach, mimo że sporo pijemy.

3. Nagła utrata masy ciała, za którą nie stoi ani specjalna dieta, ani nasze starania, jeśli chodzi o ćwiczenia. A zatem szybko, zauważalnie chudniemy, mimo iż nie odchudzamy się ani nie zmieniliśmy specjalnie diety.

4. Do tego ciągle czujemy głód, nawet po wstaniu od stołu i to mimo dużych porcji (wilczy głód).

5. Pojawiają się pierwsze problemy ze wzrokiem. Z powodu mikrouszkodzeń w naczyniach krwionośnych dochodzi do zaburzeń widzenia: obraz traci ostrość, kolory jakby bledną.

6. Mogą nam doskwierać częste nocne skurcze łydek, drętwienie lub mrowienie dłoni lub stóp, bóle mięśni bez konkretnego powodu, brak czucia lub nadmierna wrażliwość na ucisk.

7. Czujemy się ciągle zmęczeni, osłabieni, brak nam energii, a nasza sprawność ruchowa i wydolność fizyczna są coraz słabsze.

8. Czujemy, że coś niedobrego dzieje się z naszą skórą - staje się nadmiernie sucha i wrażliwa na infekcje oraz uszkodzenia. Mamy trudno gojące się rany - nawet niewielkie ranki nie chcą się goić - doskwierają nam zajady w kącikach ust i afty w jamie ustnej. Do tego dochodzi nadmierna potliwość. Możemy też zauważyć brązowe plamy na szyi, pod pachami, na dłoniach. To tak zwane rogowacenie ciemne.

9. Hiperglikemia sprzyja ponadto infekcjom, przede wszystkim układu moczowego i narządów płciowych. Łatwo łapiemy grzybicę i inne infekcje skóry, objawiające się świądem i ropnymi wypryskami.

10. Mogą pojawić się zaburzenia funkcji płciowych i problemy ze wzwodem.

Zobacz wideo Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)
Więcej o: