"Udar cieplny może dopaść każdego". Niepokojące sygnały, które wysyła ciało

Udar cieplny to stan zagrażający życiu, do którego dochodzi w wyniku przegrzania organizmu, gdy temperatura ciała wzrasta powyżej 40 stopni C. Najgroźniejsze objawy to splątanie, drgawki, utrata przytomności. Udar cieplny może doprowadzić do uszkodzenia mózgu, niewydolności narządów, śpiączki i śmierci.

Rozróżnia się dwa rodzaje udaru cieplnego, wysiłkowy i niewysiłkowy. O wysiłkowym udarze cieplnym mówimy, gdy przyczyną jest nadmierny wysiłek fizyczny w gorącym, wilgotnym środowisku (zdarza się, na przykład, żołnierzom operującym w tropikach). Rozwija się w ciągu kilku godzin. Niewysiłkowy udar cieplny natomiast powiązany jest ze stanem zdrowia lub wiekiem i zwykle rozwija się kilka dni.

Zaburzenia związane z przegrzaniem organizmu noszą nazwę hipertermii. Pierwszy stopień to  wyczerpanie cieplne, które - jeżeli dana osoba nadal jest narażona na przegrzanie - przechodzi w udar cieplny, przy czym wyczerpanie cieplne nie jest tak groźne dla organizmu jak udar.

Kto jest zagrożony udarem cieplnym?

- Udar cieplny może dopaść każdego. Nie ma żadnego wyjątku w tym zakresie. Dotyczy to zarówno seniorów, jak i dzieci oraz dorosłych. Jeśli ktoś nie dba o odpowiednie nawodnienie organizmu i przesadza z przebywaniem na słońcu w newralgicznych godzinach, czyli między 12 a 16, kiedy promienie słoneczne są najbardziej intensywne, to u każdego może wystąpić udar cieplny – wyjaśnia Michał Wasiluk, prezes Pomorskiego Towarzystwa Ratowniczego w Szczecinie.

Najbardziej narażone są jednak niemowlęta i osoby starsze, ponieważ ich ciała mogą nie być w stanie skutecznie regulować temperatury. Istnieją też pewne czynniki, zwiększające ryzyko wyczerpania lub udaru cieplnego. Są to: picie alkoholu, odwodnienie, noszenie ciężkich, nieprzewiewnych ubrań (na przykład odzieży ochronnej), otyłość, słaba kondycja fizyczna nieprzystająca do trudnych warunków, w których panuje wysoka temperatura, a także przyjmowanie niektórych leków (leki moczopędne, uspokajające, leki na serce i nadciśnienie). Ponadto ryzyko udaru cieplnego wzrasta u osób chorujących na mukowiscydozę (ponieważ ta choroba utrudnia pocenie się, a więc wychładzanie organizmu), mających problemy z sercem, płucami, nerkami, wątrobą, tarczycą lub naczyniami krwionośnymi oraz zaburzenia snu. Wyższe ryzyko dotyczy też osób, które już kiedyś przeszły udar cieplny.

Zobacz wideo Jak przeżyć w taki upał? Przydatna szkoła przetrwania

Objawy udaru cieplnego

Po czym poznajemy, że dana osoba może mieć udar cieplny? Oto najważniejsze oznaki:

  • ma suchą skórę, która się nie poci (co jest częstsze w przypadku niewysiłkowego udaru cieplnego)
  • przy wysiłkowym udarze cieplnym widać, jak skóra nadmiernie się poci, nawet po zaprzestaniu ćwiczeń
  • ma gorącą, zaczerwienioną lub bardzo bladą skórę
  • ma problemy z utrzymaniem równowagi, z poruszaniem się i koordynacją ruchów
  • skarży się na zawroty głowy
  • pojawiają się u niej oznaki delirium (splątanie lub dezorientacja)
  • ma nudności i wymioty
  • ciśnienie krwi albo jest zbyt niskie, albo nadmiernie rośnie
  • ma szybki, spłycony oddech
  • jego serce bije zbyt szybko
  • prawie nie wydala moczu (skąpomocz)
  • mogą pojawić się drgawki, omdlenie lub utrata przytomności

Jak pomóc osobie, która wykazuje oznaki przegrzania organizmu

Przede wszystkim należy wezwać pomoc medyczną, ponieważ udar cieplny jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu. Tymczasem układamy poszkodowaną osobę w zacienionym i przewiewnym miejscu (dobrze, jeśli w pobliżu jest pomieszczenie z klimatyzacją), zdejmujemy jej ubranie, jeśli jest grube lub ciasne, a następnie kładziemy zimny okład, najlepiej z lodem, na szyję, pachwiny i pachy. Chodzi o to, aby jak najszybciej wychłodzić ciało. Jeśli mamy taką możliwość, umieśćmy chorego w chłodnej wodzie albo w pobliżu wentylatora. Trzeba szybko podać mu coś do picia, najlepiej wodę (może być lekko osolona) albo napój izotoniczny. Ale uwaga, nie dajemy żadnych leków, typu paracetamol itp.

Więcej o: