Udar słoneczny zwany także porażeniem słonecznym powstaje wskutek bezpośredniego działania promieni słonecznych na organizm. Z powodu nadmiernego nasłonecznienia u ludzi najczęściej dochodzi do przegrzania karku i głowy, co grozi pojawieniem się różnych objawów, które mogą prowadzić m.in. do przekrwienia opon mózgowych i mózgu.
Po dłuższym działaniu wysokiej temperatury może dojść do tzw. udaru cieplnego lub wyczerpania cieplnego, w następstwie którego dochodzi do nadmiernej utraty płynów i soli, spadku ciśnienia tętniczego krwi oraz silnego zmęczenia. Na co zwrócić uwagę w takich sytuacjach? Wyjaśniamy, jakie symptomy pojawiają się wtedy najczęściej i jak je od siebie odróżnić.
Można go dostać nawet podczas przebywania w cieniu i może stanowić zagrożenie dla życia. Zwykle z powodu udaru słonecznego dochodzi do takich symptomów jak:
W przypadku takich dolegliwości należy jak najszybciej przenieść się w chłodne miejsce. W obniżeniu temperatury ciała mogą pomóc chłodne okłady na głowę, picie wody małymi łykami, a także kąpiele lub moczenie stóp w lekko chłodnej wodzie.
Zwykle ten stan poprzedza udar słoneczny. Dochodzi wówczas do takich symptomów jak:
Ulgę powinno przynieść przeniesienie się w chłodniejsze miejsce, położenie się, rozluźnienie ubrań, zastosowanie chłodnych kompresów i uzupełnienie płynów (zaleca się picie wody małymi łykami). Jeśli jednak w ciągu około 30 minut nie dojdzie do poprawy, istnieje ryzyko wystąpienia udaru cieplnego. W razie wystąpienia wymiotów, należy natychmiast wezwać pomoc medyczną.
Ludzki organizm z powodu udaru cieplnego ma utrudnione lub wręcz uniemożliwione oddawanie nadmiaru ciepła. Dochodzi wówczas do takich objawów jak:
W razie pojawienia się takich problemów należy natychmiast wezwać pomoc, a także przenieść się w miarę możliwości w chłodniejsze miejsce i zastosowanie zimnych kompresów (ewentualnie schłodzenie ciała pod prysznicem). Jeśli pomoc medyczna nie zostanie udzielona w odpowiednim czasie, istnieje ryzyko zapadnięcia w śpiączkę. Zdarzają się nawet przypadki śmiertelne w takich sytuacjach.
O udarze cieplnym rozmawialiśmy z prezesem Pomorskiego Towarzystwa Ratowniczego w Szczecinie, panem Michałem Wasilukiem, który zapewnił nas, że ten problem "może dopaść każdego i nie ma żadnego wyjątku w tym zakresie". Cierpieć z tego powodu mogą zarówno seniorzy, dzieci, osoby dorosłe, jak i zwierzęta.
Jeśli ktoś nie dba o odpowiednie nawodnienie organizmu i przesadza z przebywaniem na słońcu w newralgicznych godzinach, czyli między 12 a 16, kiedy promienie słoneczne są najbardziej intensywne, to u każdego może wystąpić udar cieplny
– zapewnia Michał Wasiluk, który od lat specjalizuje się w medycynie ratunkowej. Według niego w upalne dni lepiej stronić od słodkich napojów gazowanych. Zdecydowanie lepszym wyborem jest jego zdaniem woda mineralna. Powinno się jej wypijać przynajmniej 2,5 litra na dobę — co najmniej o 1 litr więcej niż w chłodniejsze dni.
Poniższa grafika wyjaśnia pierwszą pomoc w przypadku przegrzania oraz zasady postępowania w takich sytuacjach w stosunku do ludzi oraz wskazuje, jakie objawy udaru cieplnego mogą występować m.in. u psów.
Pierwsza pomoc przy przegrzaniu oraz udarze cieplnym facebook.com/człowiekipies
Poniższe symptomy spotykane są najczęściej u takich zwierząt jak psy, ale zdarza się, że mogą wystąpić również u kotów lub m.in. u królików domowych.
Bardziej narażone na takie objawy są zwierzęta otyłe, cierpiące na choroby serca i płuc, a także szczenięta, kocięta lub bardzo wiekowe osobniki. Są to między innymi:
Jak wygląda udar u psa? Jeden z wolontariuszy koszalińskiego schroniska dla zwierząt udostępnił wyjątkowe nagranie, na które w czasie letnich upałów powinni zwrócić uwagę wszyscy właściciele psów.
W czasie fali upałów zwierzęta należy wyprowadzać na spacer jedynie rano lub wieczorem, poza godzinami, w których temperatura na zewnątrz jest najwyższa. Warto upewnić się, czy nasze czworonogi mają stały dostęp do chłodnej (ale nie lodowatej) wody pitnej. Można też zapewnić im specjalne maty chłodzące lub okłady ze zwilżonego chłodną wodą ręcznika, którym można okryć zwłaszcza ich głowę, brzuch, łapy lub okolice pachwin.
Odwodnienie może stanowić poważne zagrożenie także w przypadku właścicieli zwierząt.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wśród nieoczywistych sygnałów wysyłanych przez odwodniony organizm pojawiają się m.in. takie symptomy jak: