Czy można pić wodę przed badaniem krzywej cukrowej? Czego lepiej nie jeść dzień wcześniej?

Ważne, aby na to badanie zgłosić się na czczo oraz być wyspanym i wypoczętym. Na wizytę w laboratorium medycznym zarezerwujmy sobie co najmniej 3 godziny. Może też warto wziąć ze sobą coś, czym umilimy sobie oczekiwanie na pobranie krwi i wyniki.

Czym jest badanie o nazwie krzywa cukrowa i kiedy jest wykonywane?

Krzywa cukrowa (krzywa glikemiczna) to potoczna nazwa testu OGTT (z ang. Oral Glucose Tolerance Test), czyli doustnego testu obciążenia glukozą. Podczas tego badania pobiera się dwie lub trzy próbki krwi. Najpierw na czczo, następnie po godzinie i/lub po dwóch godzinach od wypicia specjalnego, bardzo słodkiego płynu, zawierającego 75 g glukozy. Badanie w 60. i w 120. minucie testu dotyczy kobiet w ciąży. W tym teście chodzi o sprawdzenie, jak organizm reaguje na duże, nagłe obciążenie glukozą i jak sobie z nią radzi, czyli szybko glikemia wraca do poprzedniego poziomu (to tak zwana próba prowokacyjna). Wskazaniem do wykonania tego typu testu jest stan, gdy:

  • glikemia na czczo wyniosła 100-125 mg/dl, czyli przekroczyła normę, co wskazuje na stan przedcukrzycowy
  • glikemia na czczo jest prawidłowa (a więc brak podstaw do rozpoznania jawnej klinicznie cukrzycy), jednakże u danej osoby stwierdza się pewne objawy wskazujące na zaburzenia gospodarki węglowodanowej (wielomocz, wzmożone pragnienie, szybka i nieuzasadniona utrata masy ciała, osłabienie, senność, infekcje skórne, stany zapalne narządów moczowo-płciowych)
  • istnieje podejrzenie reaktywnej hipoglikemii, czyli niedocukrzenia po posiłku (poziom cukru poniżej 70 mg/dl)

Ponadto:

  • krzywa cukrowa jest badaniem koniecznym u kobiet w ciąży, a wykonuje się go standardowo między 24. a 28. tygodniem ciąży. Jest to badanie przesiewowe w kierunku cukrzycy ciążowej.

Zatem krzywa cukrowa służy diagnostyce cukrzycy typu 1, typu 2, cukrzycy ciążowej oraz innych zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Badanie musi być zrobione w laboratorium z próbki krwi pobranej z żyły (w żadnym wypadku nie z palca). Aby to badanie było miarodajne musimy się do niego odpowiednio przygotować.

Zobacz wideo Jak rozpoznać i pomóc przy hipoglikemii?

Jak przygotować się do badania krzywej cukrowej

Przy tym badaniu ważne jest, abyśmy byli na czczo. Dlaczego jest to absolutnie konieczne? Chodzi o to, że na skład krwi ma wpływ jedzenie oraz napoje, które spożywamy. Zatem przed pobraniem krwi i testem OGTT nie wolno nam jeść przez 8-12 godzin. Nie możemy też pić kawy ani herbaty. Co najmniej na dobę przed badanie nie powinniśmy pić alkoholu. Najlepiej też zrobić sobie przerwę od papierosów. Nie sięgajmy też ani po gumę do żucia, ani po pastylki odświeżające, nawet płyn do płukania ust jest niewskazany, jeśli zawiera alkohol. Wieczorem skupmy się na odpowiednim nawodnieniu organizmu. Po wstaniu natomiast możemy wypić nieprzesadnie wielką ilość niegazowanej, czystej wody.

Badanie OGTT wykonuje się rano, co ułatwia nam przygotowanie się do niego, gdyż post przypada wówczas głównie na noc. Ale co zjeść na kolację, aby nazajutrz być w dobrej formie (będą od nas pobierane próbki krwi, i to 2-3 razy), a jednocześnie uzyskać jak najbardziej wiarygodne wyniki?

W dniu poprzedzającym badanie wybierajmy raczej dania lekkostrawne, nie obciążajmy żołądka na noc tłustymi, smażonymi w głębokim tłuszczu daniami. Dobrze jest też unikać przyjmowania suplementów diety i picia ziół. Ale z drugiej strony, nie powinniśmy zmieniać radykalne swoich nawyków żywieniowych. Chodzi o to, aby ilość spożywanych węglowodanów w ciągu kilku dni poprzedzających test pozostawała na zwykłym dla nas poziomie. Nie musimy więc skupiać się na diecie niskowęglowodanowej czy niskokalorycznej.

Czego lepiej nie jeść na dzień przed testem OGGT? Chociaż ogólne zalecenie mówi, aby przed doustnym testem obciążenia glukozą jeść to, co zwykle ląduje na naszym talerzu, wystrzegajmy się jednak nadmiaru potraw czy przekąsek zawierających przede wszystkim cukry proste i nie rezygnujmy z węglowodanów złożonych. Nie jedzmy zatem przesadnie dużo owoców, lodów czy słodyczy. O zakazie picia alkoholu już pisaliśmy. Dzień przed testem unikamy ponadto forsownych ćwiczeń. Po ciężkim wysiłku spada bowiem znacznie poziom glukozy we krwi. Zadbajmy o wypoczynek i odpowiednią ilość snu w noc poprzedzającą badanie.

Przeciwwskazaniem do badania są: ostra infekcja, przyjmowanie takich leków jak glikokortykosteroidy, diuretyki tiazydowe, niektóre β-blokerystosowanych w kardiologii. O przyjmowanych lekach trzeba wcześniej poinformować lekarza ponieważ prawdopodobnie trzeba będzie przerwać ich stosowanie na co najmniej 3 dni przed badaniem. Metforminę (lek przeciwcukrzycowy), jeżeli ją zażywamy, musimy odstawić na tydzień.

Więcej o: