Test obciążenia glukozą zwany w skrócie OGTT, od angielskiego sformułowania Oral Glucose Tolerance Test, to nic innego jak doustne badanie pozwalające zdiagnozować występowanie cukrzycy. W przypadku kobiet spodziewających się dziecka diagnostyka jest przeprowadzana zazwyczaj w szóstym miesiącu ciąży.
Test obciążenia glukozą, określany także jako krzywa cukrowa, jest badaniem obowiązkowym wśród kobiet w ciąży. Dzięki temu w prosty sposób lekarz może ocenić, czy w organizmie przyszłej mamy nie dochodzi do zaburzeń lub, czy nie mamy do czynienia cukrzycą ciążową. To bardzo ważne, ponieważ nieleczona cukrzyca ciążowa prowadzi do szeregu niebezpiecznych powikłań.
W momencie otrzymania skierowania na test obciążenia glukozą zastanawiamy się, jak należy się przygotować. Otóż pacjentka musi pojawić się na badaniu na czczo. Dlatego zaleca się, aby w tym dniu nie podróżowała samodzielnie oraz aby podczas badania i tuż po nim towarzyszyła jej bliska osoba, ponieważ mogą pojawić się takie dolegliwości jak osłabienie, mdłości, czy zawroty głowy. Test odbywa się oczywiście w godzinach porannych.
Krzywa cukrowa to badanie, które wykonują nie tylko przyszłe mamy, dlatego jeżeli test na obciążenie glukozą dotyczy także pozostałych pacjentów, warto poznać dodatkowe zalecenia. Na trzy dni przed planowanym badaniem pacjent nie może spożywać alkoholu oraz palić papierosów. Nie należy wprowadzać restrykcyjnej diety. Nie należy pić mocnej herbaty, kawy, czy innych napojów kofeinowych.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Badanie polega na trzykrotnym wykonaniu testu. Na początku pobierana jest krew żylna na czczo. Następnie kobieta w ciąży otrzymuje 75 g glukozy do wypicia. Kolejnym krokiem jest czekanie. Pacjentka spędza w poczekalni 60 minut. Po tym czasie ponownie pobierana jest krew do badań.
Ostatni test odbywa się gdy upłynie 120 minut od podania glukozy. Wówczas od przyszłej mamy pobiera się krew po raz trzeci.
Wyniki badań są porównywane w odniesieniu do przyjętych norm. Dr n. med. Elżbieta Orłowska-Kunikowska z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego informuje, że interpretacja wyników powinna być następująca:
Wynik jest prawidłowy, jeżeli poziom cukru w 120 minucie po wypiciu roztworu wynosi <140 mg proc., (7,8 mmol/l). Stan zagrożenia cukrzycą, występuje gdy poziom cukru w 120 minucie wynosi od 140 do 199 mg proc., (7,8-11,1 mmol/l). Cukrzycę rozpoznaje się, jeżeli stężenie glukozy w 120 minucie jest równy lub powyżej 200 mg proc., (11,1 mmol/l)
- czytamy w odpowiedzi na pytanie zadane przez pacjenta na portalu mp.pl.
Lekarze zaznaczają, aby nie lekceważyć wyników przekraczających ustalone normy. W przypadku kobiet w ciąży, u których wykryto cukrzycę, nieleczona choroba może prowadzić nie tylko do częstych infekcji dróg moczowych, ale także do przedwczesnego porodu lub poronienia.