Krzywa cukrowa w ciąży. Kiedy należy wykonać badanie?

Krzywa cukrowa w ciąży jest wykonywana zazwyczaj w 6 miesiącu i jest standardową procedurą mającą na celu wykryć cukrzycę, albo ją wykluczyć. Badanie polega na wykonaniu testu obciążenia glukozą. Jak on wygląda?

Badanie krzywej cukrowej w ciąży

Krzywa cukrowa w ciąży to jedno z pakietu podstawowych badań, któremu poddać powinna się każda ciężarna. Badanie krzywej cukrowej w ciąży zleca lekarz, zazwyczaj między 5 a 8 oraz między 24 a 28 tygodniem ciąży. Jest ono konieczne, aby wykryć lub wykluczyć cukrzycę ciążową. Samo badanie polega na trzykrotnym pobraniu krwi, z czego pierwsze jest wykonywane na czczo, drugie po godzinie od wypicia 75 g glukozy, a następne około dwóch godzin po obciążeniu glukozą. Badanie nie należy do przyjemnych, ale jest niezbędne. Większość przyszłych mam po wykonaniu testu odczuwa nieprzyjemne dolegliwości takie jak nudności, wymioty czy zawroty głowy.

Do badania należy się właściwie przygotować. Mianowicie, dzień przed planowanym testem należy zjeść ostatni posiłek do godziny 18 i powstrzymać się od pokarmów i napojów od 8 do 12 godzin. W trakcie trwającego badania należy siedzieć - aktywność powinna zostać ograniczona do minimum, nie można także nic jeść ani pić. Co więcej, wypicie roztworu glukozy nie powinno trwać dłużej niż 5 minut. Aby wyniki były wiarygodne, należy przestrzegać odpowiedniego przygotowania do badania. Test jest zlecany przez lekarza ginekologa i wykonywany w ramach umowy z NFZ. Krzywa cukrowa w ciąży jest niezbędna, aby wykluczyć ewentualną cukrzycę.

Krzywa cukrowa w ciąży: kiedy ją wykonać?

Krzywa cukrowa w ciąży: kiedy ją wykonać? Pierwsze badanie na krzywą cukrową, lekarz może zlecić już na pierwszej wizycie. Z reguły odbywa się ono wówczas między 5 a 8 tygodniem ciąży. Natomiast, drugie jest wykonywane między 6 a 7 miesiącem ciąży.  

Krzywa cukrowa w ciąży: normy

W przebiegu ciąży wykonywane jest badanie, jakim jest krzywa cukrowa w ciąży. Normy wynoszą:

  • na czczo poniżej 92 mg/dl,
  • po godzinie mniej niż 180 mg/dl
  • po 2 godzinach od pobrania krwi wynosi mniej niż 153 mg/dl. 

Oznacza to, że znaczne przekroczenie tych wartości świadczy o cukrzycy ciążowej. Jeżeli ta choroba została wykryta, należy ją skonsultować z diabetologiem, który zaleci odpowiednią dietę i przeprowadzi pacjentkę przez resztę ciąży. Norma krzywej cukrowej w ciąży jest zupełnie inna niż poza okresem ciąży.   

Zobacz wideo Cukrzyca ciążowa - badania, objawy i leczenie

Wyniki krzywej cukrowej w ciąży: co oznaczają?

Wyniki krzywej cukrowej w ciąży wskazują czy przyszła mama jest chora na cukrzycę ciążową, czy nie. Podczas pierwszej wizyty pacjentki u ginekologa zbierany jest wywiad, a następnie zlecany jest zestaw badań, w tym test obciążenia glukozą. Jeżeli wynik jest prawidłowy, to kolejne badanie OGTT wykonuje się dopiero między 6 a 7 miesiącem ciąży. Natomiast, jeśli wyniki przekraczają określone wartość, to badanie należy wykonać powtórnie. Z kolei, jeśli wynik na czczo na glukozę wyjdzie powyżej 126 mg/dl to świadczy to o cukrzycy ciążowej. Krzywa cukrowa w ciąży jest znana jako badanie OGTT.

Krzywa cukrowa w ciąży: czy badanie jest obowiązkowe?

Krzywa cukrowa w ciąży jest obowiązkowa i musi ją wykonać każda kobieta spodziewającego się dziecka. Badanie ma na celu wykrycie lub wykluczenie choroby, jaką jest cukrzyca ciążowa. Nie należy ono do przyjemnych, jednak jest niezwykle ważne dla prawidłowego przebiegu ciąży. W grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę ciążową znajdują się szczególnie kobiety, które:

  • we wcześniejszych ciążach zmagały się z tą chorobą,
  • których rodzice chorowali na cukrzycę,
  • mają nadwagę 
  • cierpią na nadciśnienie tętnicze.

 Zobacz też: Cukrzyca ciążowa - czynniki ryzyka, leczenie, dieta

Więcej o: