Krzywa cukrowa to potoczne określenie badania, które wykonuje się w celu zdiagnozowania zaburzeń gospodarki węglowodanowej. To inaczej doustny test obciążenia glukozą (OGTT, a ang. oral glucose tolerance test) lub krzywa glikemiczna. To badanie wykonuje się w następujących przypadkach: gdy stężenie glukozy na czczo wyniosło 100-125 mg/dl, gdy istnieje podejrzenie hipoglikemii reaktywnej oraz podwyższony wskaźnik insulinooporności. Innymi słowy, gdy podejrzewa się cukrzycę. Ponadto jest to badanie obowiązkowe dla kobiet między 24. a 28. tygodniem ciąży. W tym przypadku jest to badanie przesiewowe, w celu wykrycia cukrzycy ciążowej.
- Doustny test obciążenia glukozą należy wykonać bez wcześniejszego ograniczania spożycia węglowodanów, w godzinach porannych, u osoby będącej na czczo, wypoczętej, po przespanej nocy - zaleca PolskieTowarzystwo Diabetologiczne.
Badana osoba otrzymuje do wypicia roztwór zawierający 75 g glukozy. Następnie powinna spędzić 2 godziny odpoczywając w poczekalni laboratorium. Do analizy pobiera się próbkę krwi żylnej. Celem tego badania jest ocena szybkości, z jaką glukoza jest wchłaniana przez tkanki oraz reakcja wydzielania insuliny na podaną glukozę.
Testu OGGT nie powinno się wykonywać podczas infekcji, ważne jest też, jakie leki aktualnie przyjmujemy. Niektóre z nich mogą zaburzyć wynik, dlatego trzeba je odstawić na kilka dni przed terminem badania. Chodzi tutaj o antybiotyki, a także metforminę (lek na cukrzycę). Zaleca się, aby ten lek odstawić na co najmniej tydzień przed terminem badania (o czym poinformuje nas zapewne lekarz). Ponadto na wynik badania mogą mieć wpływ niektóre leki, w tym sterydy i leki moczopędne.Ponadto ważne jest, aby zmniejszyć intensywność treningów na kilka dni przed testem. Dzień przed badaniem wstrzymujemy się całkowicie z ćwiczeniami.
Przez trzy dni przed terminem badania powinniśmy normalnie się odżywiać i zjadać zwykłą liczbę węglowodanów. Chodzi o to, aby w tym czasie nie stosować żadnych restrykcyjnych diet, w tym diet niskokalorycznej lub niskowęglowodanowej, ponieważ w ten sposób zaburzymy wynik. Zgodnie z ogólnymi zaleceniami zjadamy około 150 g węglowodanów dziennie, jednak nie w postaci cukrów prostych. Najlepiej jest skoncentrować się na takich źródłach węglowodanów złożonych, jak pełnoziarniste pieczywo, kasze, owoce oraz warzywa.
Ponadto przez ten czas nie powinniśmy pić alkoholu, palić papierosów, odstawiamy także kawę, herbatę i inne napoje zawierające kofeinę. Pamiętajmy, że do tego badania musimy być na czczo, czyli ostatni nasz posiłek to będzie zapewne kolacja. Do doustnego testu obciążenia glukozą przystępujemy, gdy od ostatniego naszego posiłku minęło 8-12 godzin.
Nasza kolacja powinna być lekkostrawna i niezbyt obfita. Należy raczej unikać owoców, lodów i słodyczy , jako źródła cukrów prostych. Duża ilość sacharozy czy fruktozy może bowiem zafałszować wyniki. Oczywiście, nie wykluczamy w ogóle węglowodanów, tylko staramy się jeść przede wszystkim te produkty, które dostarczają węglowodanów złożonych (np. pełnoziarnisty chleb, warzywa).
Nie pijemy alkoholu, kawy, herbaty i słodzonych napojów gazowanych, soków, wód smakowych. Najlepiej jest wypić większą ilość wody, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie organizmu.