Te dentystyczne zabiegi są darmowe i refundowane przez NFZ. Zapomnij o słonych kosztach

Leczenie zębów w prywatnym gabinecie to słony wydatek - jak się jednak okazuje, płacąc składkę na ubezpieczenie zdrowotne, można skorzystać z pakietu zabiegów i wizyt za darmo. Wyjaśniamy, kiedy można skorzystać z darmowego dentysty na NFZ i z jakimi problemami się tam kierować.

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dentysta na NFZ to możliwość skorzystania z leczenia zębów, a także darmowych wizyt kontrolnych. Niestety wiąże się to z czekaniem w długiej, czasami wielotygodniowej kolejce. Warto jednak poznać zakres darmowych opcji, które pomogą nie tylko naszym zębom, ale i portfelowi. 

Leczenie zębów jest kosztowne? Możesz zrobić to za grosze, a nawet bezpłatnie. Zapomnij o NFZ Darmowe leczenie zębów? I to nie na NFZ. Musisz znać jedną zasadę

Leczenie zębów za darmo, czyli dentysta na NFZ

Leczenie stomatologiczne i częste wizyty w prywatnym gabinecie to słony wydatek, ale i pewnego rodzaju komfort. Wówczas nie czekamy zbyt długo, a zabiegi są wykonywane szybko i sprawni. Chcąc jednak umówić się do stomatologa na NFZ, będziemy musieli trochę poczekać, ale i zakres leczenia będzie ograniczony. Darmowy pakiet obejmuje bowiem jedynie niektóre zabiegi. Warto jednak pamiętać o takiej możliwości, ponieważ pozwoli ona sporo zaoszczędzić. 

Wśród darmowych zabiegów warto wyróżnić te podstawowe, takie jak przegląd zębów. Stomatolog, który ma kontrakt z NFZ, przyjmie cię bez skierowania. Możesz wybrać dowolną placówkę w kraju - nie obowiązuje tu rejonizacja, z kolei, jeśli zgłosimy się natomiast z bólem zęba, mamy prawo oczekiwać przyjęcia, jeśli nie od razu, to jeszcze tego samego dnia. Warto jednak pamiętać, że kolejki do dentystów na NFZ bywają bardzo długie, a popyt wciąż wzrasta. 

Zobacz wideo

Darmowe zabiegi dentystyczne na NFZ

Poza przeglądem przysługuje nam także darmowe usuwanie kamienia nazębnego tzw. skaling. Opcja dostępna jest raz w roku. Ponadto możemy skorzystać z leczenia próchnicy, zębów mlecznych u dzieci czy leczenia kanałowego. Są jednak pewne reguły, które dokładnie wyjaśniają, kto może skorzystać z usługi i jak ona wygląda. 

Jeśli chodzi o leczenie kanałowe nieodpłatnie NFZ zapłaci za darmowe leczenie endodontyczne (kanałowe) tylko dwunastu zębów z przodu (od jedynki do trójki). Pozostałe można leczyć prywatnie lub... wyrwać. Prawo przysługuje także na darmowe leczenie próchnicy, jednak plomby chemoutwardzalne dentysta z NFZ założy tylko w przednich zębach (od jedynki do trójki). Pozostałe może wypełnić jedynie amalgamatem.

Dostępne są także darmowe protezy - w uzębieniu musi brakować jednak co najmniej pięciu sztuk. Opcja jest dostępna co pięć lat, z kolei wymiana lub drobna naprawa przysługuje raz na dwa lata. 

Darmowe leczenie ortodontyczne tylko dla dzieci 

Bezpłatne leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym wad zgryzu przysługuje tylko dzieciom, które nie ukończyły 12 lat. Do 13 roku życia dzieciom przysługuje także z tego tytułu darmowa opieka retencyjna, czyli kontrola i obserwacja wyników leczenia. Przez cały proces leczenia można jedynie raz skorzystać ze zrobienia zdjęcia pantomograficznego, poddawać się korekcyjnemu szlifowaniu zębów, naprawić czy wymieniać aparat. 

Jeśli chodzi o leczenie mleczaków, NFZ finansuje plombowanie i zabiegi mające na celu poprawny rozwój uzębienia takie jak: 

  • operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba,
  • usunięcie zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych,
  • resekcję wierzchołków korzeni zębów przednich.

Najlepsze domowe sposoby na ból zęba nie zapobiegną  wizycie u dentysty Pulsujący ból zęba po leczeniu kanałowym, ekstrakcji etc. Czy obędzie się bez wizyty u dentysty?

Więcej o: