Ból zęba po leczeniu kanałowym: przyczyny. Dlaczego nadal mnie boli?

Po leczeniu kanałowym zęba to normalne, że przez kilka dni będziemy odczuwać pewien dyskomfort. Ale ból po prawidłowo wykonanym zabiegu powinien się stopniowo zmniejszać, aż do zupełnego wygaszenia. Długotrwały, silny ból, świadczy, że podczas zabiegu coś poszło nie tak.

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe (nazywane też endodontycznym) jest to metoda leczenia zębów, których miazga została nieodwracalnie zniszczona wskutek działania bakterii. Do zmian w strukturze miazgi zębowej (w jej skład wchodzą nerw, naczynka krwionośne oraz tkanka łączna) dochodzi najczęściej z powodu nieleczonej próchnicy. Takiego zęba trzeba albo wyrwać, albo zdecydować się na leczenie kanałowe.

Ta metoda leczenia polega na usunięciu zmienionej chorobowo, zainfekowanej miazgi, a następnie - po odpowiednim oczyszczeniu i zdezynfekowaniu - na wypełnieniu pustej przestrzeni zębowej materiałem dentystycznym. Dzięki temu ratujemy zęba, chociaż ten - mówiąc potocznie - pozostanie już "martwy".

Po zakończeniu całej procedury leczenia spodziewamy się, że ząb przestanie nas boleć. Jednak czasami nadal nas boli. Jakie mogą być przyczyny?

Przyczyny bólu zęba po leczeniu kanałowym

Ząb po leczeniu kanałowym może nas boleć w wyniku rozwoju stanu zapalnego. Wśród przyczyn wymienia się sam zabieg lub czynną infekcję, która prowadzi do obrzęku więzadła zęba. Stan zapalny powinien ustąpić w ciągu kilku-kilkunastu dni po zabiegu, wraz z nim zniknie też opuchlizna.

Drugą najczęstszą przyczyną bólu po leczeniu kanałowym jest zakażenie. Możliwe jest bowiem, że bakterie, które zaatakowały miazgę zęba, przetrwały i nadal atakują okoliczne tkanki, co objawia się bólem. Jeśli infekcja nie ustępuje, będą prawdopodobnie konieczne antybiotyki, które przepisze lekarz.

Ból zęba po leczeniu kanałowym może też być efektem zbyt dużego wypełnienia. Usunięta chora miazga zębowa musi być bowiem zastąpiona materiałem dentystycznym i jeżeli jest go za dużo, wystaje z zęba i powoduje ból przy każdej probie gryzienia czy zaciskania szczęki. Tutaj po pomoc musimy pójść do dentysty, który usunie nadmiar plomby.

Problem z zębami trzonowymi, poddawanymi leczeniu kanałowemu, jest taki, że mogą mieć więcej niż jeden kanał. Jeżeli dentysta podczas zabiegu tego nie zauważy i nie oczyści wszystkich kanałów z chorej miazgi, wówczas ząb nadal będzie nas bolał. Co więcej, dentysta może też przeoczyć któryś z uszkodzonych nerwów w zębie, zatem nadal będziemy odczuwać ból, szczególnie w zetknięciu z ciepłem, zimnem lub czymś kwaśnym.

Ponadto mogą nas boleć tkanki okołozębowe, gdy podczas zabiegu doszło do przypadkowego ich uszkodzenia i zainfekowania bakteriami. Musimy więc poczekać jakiś czas, aż wszystko się wokół zęba zagoi, aby wiedzieć na pewno, że zabieg się udał.

Zobacz wideo Czy zęby trzeba myć po każdym posiłku? [NaZdrowie]

Ból zęba po leczeniu kanałowym - jak sobie pomóc?

Trzeba pamiętać, że rekonwalescencja po leczeniu kanałowym trwa kilkanaście dni i w tym okresie musimy szczególnie dbać o zęby. Jeżeli jednak ból jest silny oraz jeżeli trwa dłużej niż pięć dni, powinniśmy jednak ponownie odwiedzić dentystę, aby ten sprawdził, co może być przyczyną.

Można też wypróbować kilku domowych sposobów łagodzenia bólu, a także zażyć dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen. Pomocne są płukanki z szałwii czy rumianku. Po zabiegu trzeba unikać gryzienia twardych pokarmów, utrzymywać zęby w czystości, nie jeść zbyt dużych ilości słodkich potraw. Nie powinno się też w okresie rekonwalescencji palić papierosów.

Więcej o: