Kiretaż: zamknięty, otwarty, laserowy. Na czym polega, przeciwwskazania

Kiretaż: zamknięty, otwarty, laserowy - jest to zabieg oczyszczania kieszonek dziąsłowych z kamienia nazębnego i ziarniny oraz bakterii. Zabieg jest szczególnie pomocny w chorobach dziąseł, takich jak paradontoza i wyraźnie poprawia stan przyzębia. Kiretaż jest bolesny i przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym.

Kiretaż (zamknięty, otwarty, laserowy) - co to za zabieg?

Kiretaż jest to zabieg oczyszczania kieszonek zębowych ze znajdującego się tam kamienia nazębnego i ziarniny. Czyszczenie odbywa się głównie poniżej linii dziąseł. Po zabiegu wyraźnie poprawia się stan dziąseł, zmniejsza się odczyn zapalny, a kieszonki dziąsłowe (przyzębne) ulegają spłyceniu.

Kamień nazębny, odkładający się na zębach, to zwapniała płytka przylepiona mocno do zęba, która powstaje z niedokładnie usuniętego osadu. Płytka nazębna składa się z głównie z reszek jedzenia oraz ze złuszczonych komórek błony śluzowej jamy ustnej. Jeśli jej nie usuniemy w trakcie mycia zębów ulega mineralizacji i mocno przylega do szkliwa. Kamień nazębny to świetna pożywka dla bakterii, które wytwarzają kwasy uszkadzające szkliwo i prowadzące do demineralizacji zęba. Kamień nazębny jest także przyczyną stanów zapalnych dziąseł i chorób przyzębia

Zabieg wykonuje się często w przypadku chorób przyzębia, takich jak paradontoza. Stan zapalny dziąseł, towarzyszący chorobie, powoduje że pogłębieniu ulegają tzw. kieszonki dziąsłowe (przyzębne) i wypełniają się pozostałościami jedzenia, złuszczonym nabłonkiem i bakteriami, stając się źródłem choroby. Zwykle kieszonki dziąsłowe, czyli przestrzeń między dziąsłem a zębem ma około 2 mm. Przy paradontozie może znacznie się powiększyć. W zależności od tego, jak głęboka jest kieszonka dziąsłowa, wykonuje się kiretaż zamknięty lub otwarty.

Kiretaż zamknięty - zabieg wykonuje się, gdy kieszonka dziąsłowa nie jest głębsza niż 5-6 mm

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym za pomocą zastrzyku. Oczyszcza się jeden lub kilka zębów, w trudnych przypadkach konieczne jest nawet oczyszczenie wszystkich zębów. Kiretaż zamknięty wykonuje się za pomocą narzędzi ręcznych, którymi zeskrobuje się kamień oraz ziarninę zapalną z korzenia zęba oraz ze ścian i kieszonki dziąsłowej. Następną czynnością jest wypłukanie z kieszonki resztek kamienia za pomocą soli fizjologicznej. Potem zazwyczaj na dziąsło nakładany jest opatrunek.

Zobacz wideo

Kiretaż otwarty - zabieg rekomendowany przy kieszonkach dziąsłowych głębszych niż 6 mm

Kiretaż otwarty polega na rozcięciu dziąsła, a następnie odchyleniu rozciętych części, oczyszczeniu z kamienia i ziarniny dziąsła i korzenia zęba, przepłukaniu solą fizjologiczną. Następnie dziąsło zszywa się nićmi chirurgicznymi, które pozostawia się na 7 dni. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

Kiretaż laserowy - nowoczesna metoda usuwania kamienia nazębnego

Do zabiegu wykorzystuje się diodę emitująca wiązkę światła i za jej pomocą usuwa się kamień i bakterie z zęba. Kiretaż laserowy stosuje się albo jako uzupełnienie tradycyjnego kiretażu, albo jako oddzielny zabieg.

Kiretaż - zalecenia

Po zabiegu przez kilka dni pacjent odczuwa ból dziąseł. Może mu towarzyszyć także niewielkie krwawienie. Zęby są nadwrażliwe i reagują na zimno i ciepło. Dlatego też nie powinno się wtedy spożywać gorących posiłków, czy pić gorących napojów, a także nie wolno palić papierosów, czy pić alkoholu. Nie jest zalecany większy wysiłek fizyczny. Zęby należy myć za pomocą miękkiej szczoteczki, delikatnie, aby nie urazić dziąseł. Diety powinna być półpłynna i lekkostrawna. Przez kilka dni pacjent zażywa jeszcze środki przeciwbólowe.

Kiretaż - przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do zabiegu kiretażu jest niemożność zastosowania w znieczulenia z powodu chorób, takich jak: choroba serca, nadciśnienie, stan po zawale serca, zakrzepowe zapalenie naczyń krwionośnych, niewyrównana cukrzyca, nadczynność tarczycy, choroby nerek, marskość wątroby. A także: białaczka, nowotwór jamy ustnej i pierwsze miesiące ciąży.

Więcej o: