Co na ból zęba? Domowe sposoby, które przynoszą ulgę. Dzięki nim wytrwasz do wizyty u stomatologa

Co na ból zęba? To pytanie pada, kiedy nagła dolegliwość jest nie do zniesienia. W końcu każdy chce jak najszybciej pozbyć się bólu, który po pewnym czasie obejmuje niemal całą twarz, oczy i głowę. Jest kilka domowych sposobów. Dzięki nim dotrwamy do najbliższej wizyty u stomatologa.
Zobacz wideo Dagmara ma sposób na o swój piękny uśmiech. Myje zęby osiem razy dziennie

Co na ból zęba? Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu zadał sobie to pytanie. Zwłaszcza kiedy pod ręką nie było środków przeciwbólowych albo zwyczajnie nie spełniły swojej funkcji. W takich wypadkach w grę wchodzą domowe sposoby na uśmierzenie wyjątkowo nieprzyjemnej dolegliwości.

Zastrzyki na odchudzanie (zdjęcie ilustracyjne) Zastrzyki na odchudzanie. Nie stosuj tych preparatów na własną rękę

Płyn do płukania jamy ustnej na ból zęba

Jednym z najprostszych rozwiązań jest użycie płynu do płukania jamy ustnej. W przypadku bólu zęba warto postawić na produkty o większym stężeniu. Dzięki czemu łatwiej usuniemy wszelkiego rodzaju bakterie, które przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego skutkującego bólem. Jednak zanim rozpoczniemy kurację, należy dokładnie umyć zęby, ponieważ wszelkie resztki zgromadzone na płytce lub dziąsłach nadal są siedliskiem drobnoustrojów. 

Po dokładnym umyciu wszystkich zębów wlewamy do ust połowę zakrętki odkażającego płynu przeznaczonego do higieny jamy ustnej. Zamykając usta, dokładnie płuczemy zęby. Podnosimy język. Następnie czynność powtarzamy. Tym razem staramy się skierować płyn w bolące miejsce. Wystarczy pochylić głowę w bok i trzymać w ustach preparat przez kilka minut. Czynność warto powtarzać mniej więcej co godzinę. 

Endometrioza dotyka co dziesiątą kobietę, nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych Endometrioza - co to? Pytanie, które może spędzać sen z powiek wielu kobiet

Olejek goździkowy pomoże na ból zęba

Kolejnym domowym sposobem jest użycie olejku goździkowego. W tym celu namaczamy wacik i przykładamy do bolącego zęba. Czynność powtarzamy kilkakrotnie. Kuracji może towarzyszyć uczucie drętwienia wewnętrznej części policzka. Jest to naturalny objaw związany z działaniem olejku.

Właściwości olejku goździkowego znane są od lat. Jego zastosowanie nie zmienia się i jak niegdyś pomagał w walce z bólem zębów, tak i dziś wiele osób po niego sięga, aby poczuć ulgę.

Według Instytutu Chemii i Technologii Organicznej  Politechniki Krakowskiej olejek goździkowy pomaga w bólach gardła, katarze, czy stanach zapalnych błon śluzowych jamy ustnej. Z artykułu autorstwa Krystyny Nowak, Jana Ogonowskiego, Małgorzaty Jaworskiej i Katarzyny Grzesik dowiadujemy się, że zastosowanie olejku goździkowego na ból zęba było znane już przed wiekami.

Święta Hildegarda uznawana za uzdrowicielkę zamierzchłych czasów, w dziele pt. "Physica" zalecała je przy bólach zębów. To dowód na to, że już w średniowieczu doceniano bakteriobójcze działanie goździków.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdjęcie ilustracyjne, zmarszczki przed i po Zmarszczki pod oczami. Poznaj skuteczne metody na radzenie sobie z nimi

Domowe sposoby na ból zęba. Sól może ulżyć w cierpieniu

Na ból zęba mogą pomóc także wszelkiego rodzaju płukanki. Najprostszym rozwiązaniem jest dodanie do szklanki z przegotowaną letnią wodą łyżeczki soli. Mieszamy dokładnie, aż sól się rozpuści. Słonym roztworem płuczemy jamę ustną. 

Zwolennicy ziół mogą postawić na napar z szałwii. Zanim wypłuczemy jamę ustną, należy ostudzić zioła, uzyskując temperaturę pokojową. 

Każdy z wymienionych sposobów jest jednak wyłącznie doraźnym sposobem na uśmierzenie bólu zęba. Ważne, aby jak najszybciej udać się do stomatologa, by zwalczyć źródło problemu, a nie jedynie jego objawy.

Więcej o: