Wysoki poziom cukru we krwi to problem, który dotyka coraz większą grupę ludzi. Wpływ na zdrowie ma przede wszystkim dieta, niestety życie w biegu sprawia, że często sięgamy po niezdrowe przekąski lub przetworzoną żywność. Brak czasu na aktywność fizyczną sprawia, że problemy zdrowotne zaczynają się pogłębiać. Jak temu zapobiec? Zdradzamy, jak obniżyć cukier we krwi.
Zanim przeanalizujemy, jak obniżyć cukier, warto skupić się na tym, ile wynosi norma. Otóż należy podzielić tę kwestię na dwa stany. Pierwszy z nich dotyczy pomiaru wykonanego na czczo. Prawidłowy poziom cukru według norm powinien wówczas wynosić 70 – 99 mg/dl.
Natomiast kiedy badanie wykonywane jest po spożytym posiłku, to zgodnie z normami wynik powinien być mniejszy niż 140 mg/dl. Pamiętajmy jednak, że test poziomu cukru należy wykonać dwie godziny od momentu rozpoczęcia jedzenia.
Borykając się z wysokim poziomem cukru we krwi, dobrym sposobem jest sięganie po proste rozwiązania. Należy do nich picie octu jabłkowego. Jednak, aby nie zaszkodzić zdrowiu, warto zapoznać się z zasadami spożywania domowego eliksiru.
Po pierwsze ocet jabłkowy do picia powinien być ekologiczny. Dlatego sięgajmy wyłącznie po produkt ze sklepów specjalizujących się w zdrowej żywności. Po drugie, kluczowe są proporcje. Aby obniżyć poziom cukru we krwi, należy przygotować odpowiedni roztwór. W tym celu do jednej szklanki wody dodajemy łyżkę ekologicznego octu jabłkowego. Wypijamy wieczorem lub rano na czczo.
Specjaliści zaznaczają, że ocet reguluje syntezę glukozy w wątrobie i spowalnia rozkład węglowodanów. Dzięki temu stabilizuje się poziom cukru. Lekarze jednak przestrzegają, aby nie stosować nadmiernie tego produktu.
Jak wiemy, wszystko w nadmiarze szkodzi, a zbyt duża dawka octu może obniżyć poziom potasu i doprowadzić do osteoporozy. Z eliksiru powinny zrezygnować także kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego, choroby wątroby.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jeśli nadal zastanawiacie się, jak obniżyć cukier to przede wszystkim pamiętajcie o aktywności fizycznej. Ruch to zdrowie, przypominają o tym także lekarze. Na oficjalnej stronie Narodowego Funduszu Zdrowia czytamy, że to właśnie wysiłek fizyczny zwiększa wrażliwość tkanek obwodowych na wychwyt glukozy.
Wystarczy nawet 30 minut regularnej aktywności każdego dnia, aby znacznie zmniejszyć ryzyko cukrzycy. Wysiłek możemy podzielić na dwa rodzaje tlenowy i beztlenowy. Poniżej podajemy przykłady jak obniżyć cukier za pomocą sportu.
Wysiłek tlenowy:
Wysiłek beztlenowy: