Picie soku z brzozy. Czy jest bezpieczne dla osób z cukrzycą? Pozyskasz go z drzewa wczesną wiosną

Sok z brzozy można kupić przez cały rok w sklepach ze zdrową żywnością. Jednak jeśli chcemy zebrać go samodzielnie, warto pamiętać, że można go pozyskać wyłącznie wczesną wiosną. Picie soku ma pozytywny wpływ na zdrowie. Czy mogą sięgać po niego także chorzy na cukrzycę?
Zobacz wideo Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)

Marzec za pasem. To właśnie wtedy można rozpocząć zbieranie soku z brzozy. Wiosną w drzewach zaczynają intensywnie krążyć soki pobudzające rośliny do wzrostu. To właśnie ten płyn ma wiele do zaoferowania także człowiekowi. Dlaczego warto po niego sięgać i czy jest bezpieczny dla osób z cukrzycą? Wyjaśniamy.

Picie soku z brzozy a cukrzyca. Czy to bezpieczne?

Sok z brzozy zapobiega wielu schorzeniom oraz w naturalny sposób wspomaga leczenie. Ma bardzo delikatny i lekko słodki smak, więc jego spożywanie nie stanowi problemu. Ogromnym atutem są właściwości prozdrowotne soku. 

W składzie zawiera między innymi miedź, wapń, żelazo, garbniki, fosfor, przeciwutleniacze, magnez, aminokwasy, sole mineralne czy kwas cytrynowy i jabłkowy. Jest źródłem witaminy C oraz witamin z grupy B. Od lat wykorzystywany jest w celu wzmocnienia odporności czy wspomagająco w leczeniu wrzodów żołądka, anemii, chorób układu krwionośnego, czy nerek. 

Zawarte w soku z brzozy cenne oksydanty mogą zapobiegać chorobom cywilizacyjnym takim jak cukrzyca typu II, przedwczesne starzenie, choroby serca czy Parkinson. Dlatego, jeśli zastanawiamy się, czy picie soku jest bezpieczne u osób z podwyższonym poziomem cukru we kwi lub cukrzycą, to uspokajamy. Tak sok z brzozy może pić także cukrzyk. Dlaczego?

Lekko słodki posmak to nic innego jak wyczuwalna obecność ksylitolu, czyli naturalnego cukru występującego w brzozie. Ksylitol jest słodzikiem zastępczym przeznaczonym między innymi dla chorych na cukrzycę.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Sok z brzozy. Ze sklepu lub z drzewa. Na co zwrócić uwagę?

Jeśli mamy ochotę na wypicie soku prosto z drzewa i zastanawiamy się jak go pozyskać, to odpowiedź jest dość prosta. Wystarczy już w marcu wywiercić w drzewie niewielki otwór. Do środka wkładamy końcówkę lejka. Jego drugi koniec umieszczamy w butelce przywiązanej do brzozy. W ciągu jednego dnia jesteśmy w stanie zebrać nawet ponad litr soku.

Jeśli jednak stawiamy na gotowy produkt, warto wybrać się do sklepów ze zdrową żywnością. Koniecznie zwróćmy uwagę na skład. Zdarza się, że producenci dosładzają sok z brzozy. Sięgajmy po wersję bez żadnych dodatków.

Więcej o: