Jednym z najlepszych napoi dla osób dbających o wagę jest... woda. Zwykła, czysta woda nie zawiera kalorii, a pita przed posiłkiem daje uczucie pełności, co powoduje, że zjadamy mniejsze porcje. Ponadto woda zwiększa liczbę spalanych kilokalorii. Dzieje się tak, ponieważ zwiększa tak zwany spoczynkowy wydatek energetyczny, czyli liczbę kalorii spalanych podczas odpoczynku.
Innymi pomysłem na wieczorny napój, który warto rozważyć, jeśli dbamy o wagę, jest kefir. Probiotyki (takie jak pełny pożytecznych bakterii kefir) mogą wspierać odchudzanie poprzez rolę, jaką pełnią w insulinooporności, stanach zapalnych i w magazynowaniu tłuszczu.
Randomizowane badanie kontrolowane, przeprowadzone w 2016 roku w Shiraz University of Medical Sciences w Iranie wykazało, że "kobiety z nadwagą i otyłością, będące na diecie bogatej w nabiał, które piły dwie porcje kefiru dziennie przez osiem tygodni, znacznie zmniejszyły masę ciała, wskaźnik BMI i obwód talii niż te, które nie piły kefiru". Mimo, iż to niewielkie badanie nie rozstrzygnęło ostatecznie, co dokładnie stało za utratą wagi u uczestniczek eksperymentu, to uznano, że ogólnie rzecz biorąc, tego typu dieta sprzyja utracie wagi.
Warto więc zapamiętać, że kefir to bogactwo bakterii przyjaznych dla jelit, a ponadto - dzięki dużej ilości sycącego białka - produkt, który pomaga w utracie wagi.
Gdy dbamy o wagę, obfitą kolację lepiej zastąpmy koktajlem wysokobiałkowym. Mowa tutaj o napojach zawierających takie składniki jak białko serwatki, białko sojowe, białko jaja, białko kazeiny lub białko grochu. Istnieją badania, w których wykazano, że trawienie białek może zwiększyć liczbę spalanych przez organizm kalorii podczas spoczynku o 15-30 proc. (węglowodany i tłuszcze powodują tylko wzrost o 3-10 proc.).
Picie niskokalorycznych soków warzywnych pomaga w utrzymaniu lub utracie wagi. Sok warzywny wydaje się bowiem powodować spadek poziomu leptyny, czyli hormonu uwalnianego przez komórki tłuszczowe, który jest powiązany z otyłością. Soki warzywne dostarczają nam ponadto cennych witamin i innych składników odżywczych, a także nieco błonnika.
Jeśli szukasz słodko-kwaśnego napoju o niskiej kaloryczności, rozważ pełen składników odżywczych, w tym witaminy C, sok grejpfrutów. Grejpfrut od dawna uważany jest za podstawę diety odchudzającej.
Ocet jabłkowy zawiera kwas octowy, związek, który może stymulować utratę wagi poprzez obniżenie poziomu insuliny, poprawę metabolizmu, tłumienie apetytu i spalanie tłuszczu. Chociaż wyniki badań nie są jednoznaczne, istnieją pewne dowody na to, że ocet jabłkowy sprzyja utracie wagi.
Istnieją dowody, że imbir obniża poziom cukru we krwi oraz pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL oraz trójglicerydów we krwi. Ponadto wspiera proces odchudzania, sprzyjając utracie wagi. Ma to prawdopodobnie związek ze zwiększaniem ilości spalanych kalorii lub zmniejszaniem stanów zapalnych.
Można też sięgać po herbatki ziołowe, takie jak te z rumianku, kopru czy mięty, które nie tylko zrelaksują nas przed snem, ale wspomogą trawienie.
Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.
Źródła: Insider.com, pub.med.gov, healtlhline.com