Objawy cukrzycy i chorób serca widać w... stopach! Szybki test na krążenie krwi

Choć cukrzyca lub choroby serca, są bardzo powszechnym zjawiskiem, to jednak nie każdy wie, że są ściśle powiązane z krążeniem krwi. Pierwszą przypadłość wiążemy raczej z sennością, czy zmęczeniem, stąd dla wielu może być zaskoczeniem fakt, iż choroba metaboliczna ma wpływ na naczynia krwionośne. Łatwo sprawdzić, czy nasz organizm nie boryka się z problemami krążenia.
Zobacz wideo Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)

Słabe krążenie krwi jest bardzo powszechną dolegliwością. Często bagatelizujemy ten stan, jednak może on zwiastować różnego rodzaju choroby. Warto bliżej przyjrzeć się tego zagadnieniu, aby móc zareagować w odpowiednim momencie i wdrożyć leczenie.

Niewłaściwe krążenie krwi, po czym je rozpoznać?

Najczęstszym objawem są zimne stopy i dłonie, jednak to nie jedyny symptom. Słabe krążenie krwi oznacza, że w organizmie dochodzi do zwężania naczyń krwionośnych, przez co przepływ jest ograniczony. Choć brzmi niepokojąco, to jednak nie zawsze oznacza to groźną chorobę. Do takich sytuacji dochodzi wówczas, gdy prowadzimy stający lub siedzący tryb życia. Brak ruchu znacznie ogranicza prawidłowy przepływ krwi. Dlatego, jeśli borykamy się z zimnymi stopami, warto wprowadzić do codziennych zwyczajów więcej ruchu.

Zbyt małe krążenie krwi może się objawiać także bólem i uczuciem ciężkości nóg. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest odpoczynek z uniesionymi kończynami powyżej linii serca, tak aby usprawnić przepływ krwi.

Niskie krążenie krwi. Przyczyny

Wbrew powszechnej opinii cukrzyca to nie tylko choroba związana ściśle z układem pokarmowym. To właśnie zbyt wysoki poziom cukru we krwi niszczy naczynia krwionośne, przez co narasta problem z krążeniem. Przyczyn może być znacznie więcej, a o to kilka z nich:

 • miażdżyca,
 • palenie papierosów,
 • otyłość,
 • wysoki cholesterol,
 • wysokie ciśnienie.

Problemy z krążeniem krwi, po czym poznać? Szybki test

Jeśli nie mamy pewności co do stanu naszego zdrowia lub obawiamy się, że problemy z krążeniem zaczynają narastać, konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Po przeprowadzeniu wywiadu medycznego lekarz może skierować nas do specjalisty takiego jak chirurg naczyniowy, aby sprawdzić, czy nie doszło do zwężeń w układzie krwionośnym. W tym celu wykonywane jest badanie USG Doppler, podczas którego lekarz ocenia widoczne zmiany lub zakrzepy. 

Możemy także skorzystać z domowej metody, dzięki której ocenimy powierzchownie nasz układ krążenia. W tym celu należy ścisnąć czubek palucha stopy i trzymać do momentu, aż stanie się biały. Następnie puszczamy palec. Jeśli przepływ krwi jest poprawny, po trzech sekundach powinna powrócić pierwotna barwa palucha.

Wszystko za sprawą naczyń włosowatych, które odpowiadają za transport krwi, wymianę tlenu, dwutlenku węgla i innych substancji odżywczych. Jeśli jednak pomimo opływu trzech sekund palec pozostanie biały, to znak, że mamy problemy z krążeniem krwi.

Ten domowy test, jest wyłącznie jedną z metod. Jeżeli borykamy się uczuciem zimna, kłującym bólem, ciężkością nóg, konieczna jest wizyta u lekarza. Bagatelizowanie takich objawów może prowadzić, do bardzo groźnych skutków.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Niskie ciśnienie krwi a choroby

Niskie ciśnienie krwi może zwiastować różne choroby. Jedną z nich jest wymieniana już cukrzyca, ale nie tylko. Przy jakich chorobach jest niskie ciśnienie? Otóż wiele przypadłości związanych z prawidłową pracą serca jest ściśle powiązana z krążeniem krwi. Spośród nich możemy wymienić następujące przykłady:

 • choroby zastawek,
 • zawał serca,
 • bradykardię,
 • niewydolność serca.

Poza jednostkami chorobowymi odnoszącymi się do samego serca, niskie ciśnienie krwi może zwiastować inne problemy zdrowotne. Mowa o przypadkach z zakresu endokrynologii:

 • choroby nadnerczy,
 • choroby tarczycy,
 • hipoglikemia.
Więcej o: