Czy leki na cukrzycę będą reglamentowane? Pomysł rozważa Ministerstwo Zdrowia

Czy reglamentowanie leków to panaceum na braki w aptekach? Urzędnicy zastanawiają się nad "ograniczeniem ilości leków lub produktów medycznych, możliwych do wydania pacjentowi w określonym czasie lub w określonym wskazaniu".

Ministerstwo Zdrowia zastanawia się nad reglamentacją kilku ważnych leków, których zaczyna brakować w aptekach. Niedobory dotyczą m.in. dwóch leków na cukrzycę typu 2 (Ozempic oraz Victoza). To odpowiedź urzędu na interpelację poselską, którą we wrześniu wystosowali posłowie Lewicy. O brakach wielu leków na rynku pisała też do Ministra Zdrowia Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, w piśmie datowanym na koniec września.

Według serwisu GdziePoLek obecnie na liście najbardziej wyczekiwanych leków na pierwszym miejscu znajduje się Ozempic.

- Nadal bardzo duża liczba pacjentów oczekuje na informacje dotyczące możliwości zakupu leku Ozempic. Nie widzimy wprawdzie istotnej poprawy dostępności opakowań refundowanych (zaledwie kilka procent aptek ma je na stanie), jednak ostatnio pojawiły się w sprzedaży opakowania nierefundowane, zawierające jeden lub trzy wstrzykiwacze po 1 mg leku. Cena tej wersji produktu powoduje jednak, że jest on dla wielu pacjentów ekonomicznie niedostępny - czytamy w serwisie.

Ozempic jest lekiem przeciwcukrzycowym (z grupy analogów glukagonopodobnego peptydu-1), dostępnym wyłącznie na receptę. Zawiera substancję czynną o nazwie semaglutyd, która reguluje stężenie cukru we krwi. Zgodnie z etykietą producenta, lek może też wspierać profilaktykę chorób serca. Jest stosowany u dorosłych osób z niewystarczająco kontrolowaną cukrzycą typu 2, jako uzupełnienie diety i wysiłku fizycznego, w przypadku, gdy nie mogą zażywać metforminy (inny lek przeciwcukrzycowy).

Semaglutyd działa ponadto na te rejony w mózgu, które są odpowiedzialne za regulację łaknienia i uczucie sytości. Tego typu związki blokują wydzielanie glukagonu (antagonista insuliny), hamują opróżnianie żołądka i ograniczają łaknienie oraz chęć na jedzenie, a więc sprzyjają odchudzaniu.

Podobnie działa inny lek na cukrzycę typu 2 o nazwie Victoza, gdzie substancją czynną jest liraglutyd. W zależności od stężenia glukozy we krwi lek zwiększa lub hamuje wydzielanie insuliny przez trzustkę. Ponadto reguluje apetyt, dając uczucie sytości, dzięki czemu łatwiej jest schudnąć.

Oba leki podawane są w postaci wstrzyknięć podskórnych i oba są na receptę. Dla cukrzyków z wysokim BMI i wysokim ryzykiem udaru mózgu lub zawału serca te leki są refundowane.

Wiceminister Maciej Miłkowski tłumaczy, że niedobór wynika z tego, że są poszukiwane nie tylko przez diabetyków, ale także przez osoby pragnące się odchudzić. - Braki produktu leczniczego Ozempic spowodowane są nadmierną konsumpcją, głównie poprzez przepisywanie leku przez lekarzy dla pacjentów poza wskazaniami rejestracyjnymi: jako panaceum na redukowanie masy ciała - cytuje słowa ministra "Rynek Zdrowia.pl".

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że aktualnie trwają prace nad stworzeniem nowych przepisów, dających możliwość ograniczania ilości leków lub produktów medycznych, możliwych do wydania pacjentowi w określonym czasie lub w określonym wskazaniu.

Zobacz wideo Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)

Źródła: GdziePoLek.pl, mp.pl

Więcej o: