Niepokoi cię, że masz stale zimne stopy? Proste testy pomogą ustalić, czy winne jest słabe krążenie krwi

Słabe krążenie krwi to stan, którego nie powinniśmy lekceważyć. Problemy z krążeniem często odbijają się na kondycji naszych dłoni i stóp. Jakie symptomy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza?

Słabe krążenie krwi to poważny stan

Układ krążenia to rozległa sieć tętnic, żył i naczyń włosowatych, których zadaniem jest umożliwienie przepływu krwi, a wraz z nią tlenu i składników odżywczych, do tkanek w całym ciele. Każdy problem ze strukturą lub funkcją tego systemu może prowadzić do osłabienia krążenia, a w konsekwencji do niedotlenienia pewnych partii ciała. Oznaki słabego krążenia można zaobserwować badając na przykład stan kończyn, ich wygląd, kolor skóry, temperaturę itp.

Słabe krążenie krwi to poważny stan i nie można go ignorować. Zaburzenia krążenia dotyczą najczęściej osób w wieku powyżej 40 roku życia, cierpiących na nadwagę, cukrzycę oraz prowadzących mało aktywny tryb życia. Może się wiązać z takimi chorobami jak przewlekła niewydolność żylna, zakrzepica żył głębokich, choroba tętnic obwodowych.

Jakie są zauważalne objawy słabego krążenia krwi? W tych częściach ciała, do których wolniej dociera krew, możemy odczuwać ból, drętwienie, mrowienie lub zimno. Dotyczy to przede wszystkim nóg, dłoni, palców u rąk oraz palców u stóp. Słaba cyrkulacja krwi dotyka mięśni nóg, które tracą siłę, szybko się męczą i słabną nawet podczas chodzenia. Chorzy często skarżą się na uczucie jakby "wbijania szpilek" w skórę. Ponadto niedotleniona kończyna przybiera blady lub siny kolor, do tego czasem dochodzi obrzęk oraz drętwienie kończyn. Pod skórą na nogach wyraźniej uwidaczniają się żyły. Przy niedotlenieniu możemy też odczuwać ból w klatce piersiowej.

Jeżeli trafimy do lekarza z podejrzeniem zaburzeń krążenia, lekarz zapewne zleci specjalistyczne badania, takie jak, dla przykładu, USG Dopplera i inne.

Jakie symptomy wskazują, że możemy mieć problem z krążeniem?

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że mamy kłopoty z krążeniem krwi. Ocena naszego stanu należy oczywiście do lekarza, jednak istnieją pewne symptomy, które możemy sami zaobserwować. Pamiętajmy jednak, że mogą świadczyć zarówno o problemach z krążeniem krwi, jak i wskazywać na inne zaburzenia.

Objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę:

  • częste skurcze nóg, zwłaszcza jeśli zdarzają się nocą
  • drętwienie stóp
  • ból łydek podczas chodzenia lub ćwiczeń
  • puchnięcie stóp w ciągu dnia
  • uczucie ciężkości w nogach
  • uwidaczniające się żylaki na nogach
  • stale zimne stopy

Zimne dłonie i stopy, niezależnie od tego, jaka jest temperatura otoczenia, mogą być oznaką słabego krążenia i stanu zwanego chorobą Raynauda, która charakteryzuje się nagłym, napadowym zwężeniem naczyń krwionośnych.

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kobiecy zawał - to musisz wiedzieć

Te testy możesz zrobić sam w domu

Istnieją proste testy, stosowane wstępnie przez medyków do diagnozowania problemów z przepływem krwi w kończynach dolnych. To test uniesienia nogi i test opadania nogi oraz test wypełniania naczyń włosowatych. Oczywiście, tego typu testy nie służą do stawiania diagnozy, lecz są tylko pewnym sygnałem. Zatem, jeśli coś nas zaniepokoi, koniecznie zasięgnijmy opinii lekarza. 

  • Test z uniesieniem nóg

Połóż się na plecach na łóżku i podnieś nogi o około 60 stopni, uginaj i prostuj przez około 30 sekund do 1 minuty. Stopa o słabym przepływie krwi będzie blada lub zacznie boleć.

  • Test opadania nóg

Po teście unoszenia nóg podnieś się do pozycji siedzącej, przesuń na krawędź łóżka i opuść nogi na podłogę. Stopa, w której krew krąży słabiej, później odzyska swój zwykły kolor, niż stopa, w której krążenie jest prawidłowe.

  • Test wypełniania naczyń włosowatych (test wypełniania kapilarnego)

To prosty test, sprawdzający krążenie krwi, stosowany przez pracowników medycznych w sytuacji, gdy trzeba szybko ocenić stan chorego. Taki test wykonuje się w przypadku anafilaksji, odwodnienia, krwotoku, hipertermii (wysoka temperatura ciała), hipotermii (niska temperatura ciała) i ciężkich oparzeń.

Test wypełniania naczyń włosowatych polega na naciskaniu paznokcia dużego palca u nogi przez maksymalnie 10 sekund, aż straci swój zwykły kolor, a następnie na obserwowaniu, jak szybko skóra wraca do normy, czyli odzyskuje swoją normalną barwę. U noworodków trwa to zaledwie 2 sekundy, natomiast u dorosłych około 3 sekund, przy czym u osób w zaawansowanym wieku nawet dłużej. Jednak jeżeli powrót do zwykłego koloru skóry trwa dłużej niż 7 sekund powinniśmy zgłosić to lekarzowi rodzinnemu, który może nas skierować na dalsze badania. Zmiana koloru palca jest spowodowana powrotem bogatej w tlen krwi do pustych naczyń włosowatych, stąd nazwa testu.

Źródła: Otsuka Pfarmaceutical, Cleneland Clinic

Więcej o: