Eksperymentalny lek na alzheimera może pomóc w leczeniu choroby Parkinsona - pokazują najnowsze badania

Potencjalny lek na chorobę Alzheimera, znajdujący się obecnie na etapie badań klinicznych, może także pomóc chorym na parkinsona - donoszą naukowcy z Singapuru. Nowe odkrycie, wyjaśniające mechanizm uszkadzania komórek nerwowych w mózgu przez zmutowany gen LRRK2, otwiera możliwość wykorzystywania tego samego leku do leczenia zarówno choroby Parkinsona, jak i choroby Alzheimera.

Wiadomo, że mutacje w genie LRRK2 są powiązane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju dziedzicznej i idiopatycznej choroby Parkinsona. Taka mutacja oznacza od 1,5 do 2 razy większe ryzyko zachorowania na Parkinsona. Enzym LRRK2 przyczynia się do choroby ponieważ wyzwala toksyczne zmiany w tych komórkach mózgowych, które są odpowiedzialne za produkcję dopaminy. Dopamina to neuroprzekaźnik niezbędny do poruszania się (reguluje napięcie mięśniowe i koordynację mięśni), a jej brak wiąże się z takimi objawami jak niekontrolowane drżenie, spowolnienie ruchu oraz sztywność mięśni.

Najnowsze badania, przeprowadzone w National Neuroscience Institute w Singapurze, wskazują na nowy mechanizm stojący za rozwojem dziedzicznej choroby Parkinsona wywołanej mutacją genu LRRK2.

LRRK2 może uszkadzać neurony wytwarzające dopaminę na kilka sposobów. Badania przeprowadzone z wykorzystaniem komórek neuronowych (wyhodowanych oraz pobranych od chorej myszy) pokazały, że dwa kluczowe dla choroby Parkinsona białka powiązane są czymś w rodzaju "samopodtrzymującej się pętli molekularnej". 

- Zmutowany LRRK2 może promować przetwarzanie APP (białko prekursorowe beta-amyloidu) do jego aktywnej transkrypcyjnie formy, wewnątrzkomórkowej domeny białka prekursorowego amyloidu (AICD). Tutaj pokazaliśmy, że te białka są połączone w samonapędzającym się cyklu - mówi dr Zeng Li, główny autor badania.

Ta "molekularna pętla" uszkadza mitochondria, które są niezbędne do generowania energii w neuronach wytwarzających dopaminę. W rezultacie dochodzi do utraty komórek neuronowych i rozwoju choroby Parkinsona.

To odkrycie doprowadziło naukowców do kolejnego. Zauważyli mianowicie, że takie błędne koło może zostać zablokowane przez substancję o nazwie itanapraced. Jest to związek testowany obecnie jako potencjalny lek na zaburzenia funkcji poznawczych w chorobie Alzheimera. Działa poprzez zmniejszanie ekspresji genu LRRK2. Itanapraced, jako lek na alzheimera, przeszedł już II fazę badań klinicznych, co oznacza, że jest bezpieczny dla ludzi.

Wyniki badań zostały opublikowane w recenzowanym czasopiśmie "Science Signaling".

To ważne odkrycie otwiera drogę do znalezienia wspólnego celu terapeutycznego zarówno dla choroby Parkinsona, jak i choroby Alzheimera, które są dwiema najczęstszymi chorobami neurodegeneracyjnymi na świecie. Ten nowatorski lek ma potencjał do poprawy i zachowania funkcji i jakości życia osób dotkniętych tymi chorobami

- powiedział profesor Louis Tan, dyrektor ds. badań w National Neuroscience Institute.

Zobacz wideo Zrozumieć Alzheimera - zobacz fragment filmu z eksperymentu

Źródła: National Neuroscience Institute, Science Signaling,

Więcej o: