Małpia ospa. Nowe objawy różnią się od tych, które pojawiały się wcześniej. Kim jest statystyczny zakażony?

Przeciętny pacjent z małpią ospą ma 41 lat i jest mężczyzną. W porównaniu do stwierdzanych w poprzednich latach przypadków zakażeń, obecnie u chorych częściej pojawiają się zmiany skórne w okolicy odbytu i narządów płciowych. Rzadziej zaś dochodzi do gorączki. Co czwarty zainfekowany jest nosicielem wirusa HIV. Tyle samo miało wcześniej rozpoznaną chorobę przenoszoną drogą płciową - ustalili lekarze.

Na łamach "The Lancet Infectious Diseases" opublikowano najnowsze wyniki badań 54 pacjentów z małpią ospą, którzy zgłosili się do poradni zdrowia seksualnego w Londynie pomiędzy 14 a 25 maja 2022 roku. Określono, jaki jest średni wiek osób z potwierdzoną za pomocą testu PCR obecnością wirusa małpiej ospy. 48 proc. z nich pochodzi z Wielkiej Brytanii. 9 proc. hospitalizowano z powodu bólu lub bakteryjnego zapalenia tkanki łącznej, które wymagało antybiotykoterapii. Żadna z osób zakażonych nie umarła.

Kim jest statystyczny pacjent z małpią ospą?

Przeciętna osoba leczona na małpią ospę ma 41 lat. 70 proc. to mężczyźni rasy białej, deklarujący uprawianie seksu z innymi mężczyznami. 24 proc. to osoby, u których stwierdzono zakażenie wirusem HIV. Jedna czwarta pacjentów miała współistniejącą chorobę przenoszoną drogą płciową.

Z badań wynika, że około 18 proc. zakażonych nie miało żadnych symptomów wskazujących na infekcję. U pozostałych osób wśród najczęściej opisywanych objawów można wyróżnić:

 • zmiany skórne w okolicach genitaliów i odbytu - 94 proc.;
 • wysypka obejmująca więcej niż jedno miejsce na ciele - 89 proc.;
 • zmęczenie lub senność - 67 proc.;
 • gorączka - 57 proc.;
 • powiększenie węzłów chłonnych - 55 proc.;
 • zmiany w obrębie jamy ustnej i gardła - 7 proc.

Nowe objawy małpiej ospy. Czym się różnią od wcześniejszych symptomów?

Znaleźliśmy wysoki odsetek współistniejących chorób przenoszonych drogą płciową i częste objawy skórne w okolicach odbytu i narządów płciowych — potwierdzają autorzy nowych badań  opublikowanych w "The Lancet Infectious Diseases". Według nich może to sugerować możliwość przenoszenia się wirusa małpiej ospy podczas bliskiego kontaktu skóra do skóry lub błon śluzowych podczas aktywności seksualnej.

Zdaniem badaczy śledzenie kontaktów pomiędzy osobami, u których zostanie wykryte zakażenie, a także opracowanie odpowiednich strategii dotyczących edukacji i profilaktyki może pozwolić na lepsze zrozumienie tego, w jaki sposób może przenosić się wirus małpiej ospy. 

Warto przypomnieć, że według dotychczas znanych opisów małpiej ospy nie wykazywano, by choroba ta mogła być przenoszona drogą płciową. Wśród najczęściej występujących objawów uwzględniano zaś takie symptomy jak:

 • wysypka skórna: grudki, pęcherzyki, krosty z wypełnionymi ropą wybroczynami przypominającymi rany (pojawiającymi się po 2-4 tygodniach od infekcji);
 • poczucie zmęczenia (w początkowej fazie);
 • podwyższenie temperatury ciała / gorączka;
 • dreszcze;
 • kaszel;
 • ból głowy, gardła i mięśni;
 • obrzęk węzłów chłonnych.

Ze względu na to, że małpia ospa może wykazywać sporo podobieństw do takich chorób przenoszonych drogą płciową jak kiła lub opryszczka, należy zwracać szczególną uwagę na prawidłowe diagnozowanie pacjentów — ostrzegają w związku z nową publikacją takie instytucje jak Chelsea & Westminster Hospital NHS Foundation Trust.

Ostatnie przypadki małpiej ospy poza obszarem endemicznym zidentyfikowano w 50 krajach na świecie. Do zakażeń najczęściej dochodziło w Europie.

źródło: The Lancet Infectious Diseases / Reuters

Więcej o: