Na łamach "The Lancet Infectious Diseases" opublikowano najnowsze wyniki badań 54 pacjentów z małpią ospą, którzy zgłosili się do poradni zdrowia seksualnego w Londynie pomiędzy 14 a 25 maja 2022 roku. Określono, jaki jest średni wiek osób z potwierdzoną za pomocą testu PCR obecnością wirusa małpiej ospy. 48 proc. z nich pochodzi z Wielkiej Brytanii. 9 proc. hospitalizowano z powodu bólu lub bakteryjnego zapalenia tkanki łącznej, które wymagało antybiotykoterapii. Żadna z osób zakażonych nie umarła.
Przeciętna osoba leczona na małpią ospę ma 41 lat. 70 proc. to mężczyźni rasy białej, deklarujący uprawianie seksu z innymi mężczyznami. 24 proc. to osoby, u których stwierdzono zakażenie wirusem HIV. Jedna czwarta pacjentów miała współistniejącą chorobę przenoszoną drogą płciową.
Z badań wynika, że około 18 proc. zakażonych nie miało żadnych symptomów wskazujących na infekcję. U pozostałych osób wśród najczęściej opisywanych objawów można wyróżnić:
Znaleźliśmy wysoki odsetek współistniejących chorób przenoszonych drogą płciową i częste objawy skórne w okolicach odbytu i narządów płciowych — potwierdzają autorzy nowych badań opublikowanych w "The Lancet Infectious Diseases". Według nich może to sugerować możliwość przenoszenia się wirusa małpiej ospy podczas bliskiego kontaktu skóra do skóry lub błon śluzowych podczas aktywności seksualnej.
Zdaniem badaczy śledzenie kontaktów pomiędzy osobami, u których zostanie wykryte zakażenie, a także opracowanie odpowiednich strategii dotyczących edukacji i profilaktyki może pozwolić na lepsze zrozumienie tego, w jaki sposób może przenosić się wirus małpiej ospy.
Warto przypomnieć, że według dotychczas znanych opisów małpiej ospy nie wykazywano, by choroba ta mogła być przenoszona drogą płciową. Wśród najczęściej występujących objawów uwzględniano zaś takie symptomy jak:
Ze względu na to, że małpia ospa może wykazywać sporo podobieństw do takich chorób przenoszonych drogą płciową jak kiła lub opryszczka, należy zwracać szczególną uwagę na prawidłowe diagnozowanie pacjentów — ostrzegają w związku z nową publikacją takie instytucje jak Chelsea & Westminster Hospital NHS Foundation Trust.
Ostatnie przypadki małpiej ospy poza obszarem endemicznym zidentyfikowano w 50 krajach na świecie. Do zakażeń najczęściej dochodziło w Europie.
źródło: The Lancet Infectious Diseases / Reuters