Po raz pierwszy potwierdzono obecność wirusa małpiej ospy w nasieniu

Naukowcy z Instytutu Spallanzani w Rzymie przedstawili dowody na obecność wirusa małpiej ospy w nasieniu w sumie 10 pacjentów z Włoch. Nowe odkrycie prowokuje pytanie o to, czy małpia ospa może być przenoszona drogą płciową. Nadal brakuje jednoznacznych dowodów na potwierdzenie tej tezy.

Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Materiał genetyczny wirusa został zidentyfikowany początkowo u czterech, a następnie u kolejnych sześciu osób. W przypadku jednego pacjenta próbka pobrana z nasienia do badań laboratoryjnych wykazała, że znaleziony w niej wirus był zdolny do zakażenia innych osób oraz do dalszej replikacji — donosi Reuters.

Nowe odkrycie nadal nie daje pewności, czy wirus małpiej ospy może przenosić się drogą płciową

Dotąd uznawano, że małpia ospa rozprzestrzenia się głównie poprzez bliski kontakt z zakażoną osobą, a do infekcji może dochodzić m.in. poprzez charakterystyczne zmiany skórne lub drogą oddechową.

Jak powiedział agencji Reuters Francesco Vairo, dyrektor generalny Instytutu Spallanzani w Rzymie, zebrane dane obecnie są analizowane i będą dostępne w publikacji naukowej, ale na razie nie ma wystarczających dowodów na to, że cechy biologiczne wirusa zmieniły w taki sposób, by ewoluowała nowa droga jego przenoszenia się pomiędzy ludźmi.

Obecność zakaźnego wirusa w nasieniu jest jednak czynnikiem, który mocno przechyla szalę na korzyść hipotezy, że transmisja seksualna jest jednym ze sposobów przenoszenia tego patogenu – wyjaśnił Francesco Vairo.

Na razie informacje uzyskane przez włoskich naukowców udostępniono na łamach "Europe's journal on infectious disease surveillance, epidemiology, prevention and control". O najnowszym odkryciu została też poinformowana Światowa Organizacja Zdrowia.

Dotąd potwierdzono ponad 1300 przypadków tej choroby wirusowej w ponad 30 krajach (głównie w Europie). Większość zachorowań odnotowano „u mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami".

Nie tylko Włosi odkryli wirusa małpiej ospy w nasieniu. Kolejni naukowcy zgłaszają podobne obserwacje

Odkrycie Włochów potwierdzili także niemieccy naukowcy. W osobnym raporcie, który jeszcze nie został zrecenzowany, ale jest już dostępny online, wykazano obecność wirusa małpiej ospy w nasieniu dwóch pacjentów z Niemiec.

Wykrycie wirusowego DNA niekoniecznie oznacza obecność zakaźnego wirusa – powiedział CarlosMaluquer de Motes – kierownik brytyjskiej grupy badawczej zajmującej się wirusem ospy na Uniwersytecie Surrey w komentarzu do nowego odkrycia dotyczącego wirusa małpiej ospy w męskim nasieniu.

„Nie ma pewności, czy małpia ospa jest zakaźna przez nasienie"

Podobne opinie na ten temat mają też naukowcy z USA. Ich zdaniem nadal nie jest jasne, czy obecność materiału genetycznego wirusa zwiększa ryzyko transmisji drogą płciową.

Nie ma pewności, czy małpia ospa jest zakaźna przez nasienie  – wyjaśnia Enrico Bucci, biolog z Temple University w Filadelfii, cytowany przez agencję Reuters.

Według badacza na razie w tej kwestii istnieje tylko podejrzenie, a choć prawdopodobnie taki sposób zakażenia jest możliwy, to brakuje na to formalnych dowodów. Nie można jednak wykluczyć, że dane zebrane na dalszych etapach badań laboratoryjnych będą w stanie dostarczyć nowych informacji na ten temat.

źródło: Reuters / Europe's journal on infectious disease surveillance, epidemiology, prevention and control

Więcej o: