Przygotowanie do gastroskopii nie wymaga szczególnych działań. Jest jednak kilka reguł, których pacjent przygotowujący się do badania powinien przestrzegać. Gastroskopia polega na wprowadzeniu do żołądka (przez jamę ustną) endoskopu. Taka forma badania sprawia, że nie może być ono przeprowadzone o dowolnej porze dnia, bez specjalnego przygotowania.
Aby gastroskopia mogła być wykonana, pacjent musi pozostawać na czczo. Przez przynajmniej 6 godzin nie można przyjmować żadnych pokarmów, gęstych płynów, kawy i herbaty. Można pić niegazowaną wodę, ale tylko do dwóch godzin przed planowaną gastroskopią. Należy pamiętać, że ostatnia wypita porcja wody nie może być większa niż 250 ml (co odpowiada standardowej szklance). Na 6 godzin przed badaniem, trzeba też powstrzymać się od żucia gumy i palenia tytoniu.
Warto zaznaczyć, że w przypadku osób ze stwierdzonymi zaburzeniami opróżniania żołądka, czas pozostawania na czczo może być dłuższy.
Co jeść przed badaniem gastroskopii? Nie istnieją żadne specjalne wskazania dietetyczne.
Na dwa tygodnie przed planowanym badaniem, nie należy przyjmować leków wpływających na żołądek. Leki wpływające na krzepliwość krwi powinny być odstawione na siedem dni przed gastroskopią. Osoby cierpiące na cukrzycę, w czasie pozostawania na czczo, powinny odstawić insulinę lub doustne leki hypoglikemizujące. Z tego powodu, w tym przypadku gastroskopia będzie wykonana w godzinach porannych. Przed badaniem nie można też przyjmować preparatów z magnezem i wapniem.
Należy pamiętać, że osoby stale przyjmujące leki nie mogą odstawić ich na własną rękę, a wyłącznie za zgodą lekarza prowadzącego.
W rzadkich przypadkach (gdy pacjent jest narażony na powikłania infekcyjne), przed gastroskopią wdrożona zostanie profilaktyka antybiotykowa.
Gastroskopia najczęściej trwa od 15 do 30 minut. W trosce o własny komfort, należy założyć wygodne, niekrępujące ruchów i nieuciskające obranie. Warto zrezygnować z zakładania biżuterii i innych ozdób. Osoby z długimi włosami powinny je związać.
Po gastroskopii ze znieczuleniem miejscowym należy powstrzymać się od jedzenia i picia przez dwie godziny. Bez względu na to, czy badanie zostało przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym czy ogólnym, należy unikać obfitych i ciężkostrawnych posiłków. Należy przyjmować lekkostrawne potrawy, najlepiej o konsystencji półpłynnej. Po zakończonym badaniu w znieczuleniu ogólnym, nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych przez 12 godzin.
Zobacz też: Gastroskopia: co to za badanie i jak się do niego przygotować?