W magnezie jest moc. Jego niedobory kojarzymy głównie z zaburzeniami pamięci i koncentracji czy bolesnymi kurczami mięśni. Tymczasem ten niezbędny makroelement, podobnie zresztą jak pozostałe (potas, wapń czy jod), ma wpływ na kondycję całego organizmu. Często właśnie magnez, a właściwie jego niedobór, sprawia nam sporo problemów - chociaż nie brakuje produktów bogatych w ten pierwiastek, organizm nie dostaje go tyle, co trzeba. Nasze ciało to układ naczyń połączonych – niewłaściwy poziom magnezu uniemożliwia prawidłowe przyswajanie kolejnych składników odżywczych i pracę ponad 300 enzymów. Zaczynają się schody i dolegliwości. Można to zmienić.
Odżywiasz się zdrowo, a w twojej diecie nie brakuje produktów roślinnych, zbóż, orzechów? Zasadniczo to dobrze, a jednak wcale nie musi być korzystnie dla poziomu magnezu. Naukowcy od dawna podejrzewali, że fityniany, substancje pochodzące z dobrych źródeł błonnika, więc poszukiwanych przez osoby dbające o linię, mogą znacząco ograniczać wchłanianie tego pierwiastka. Udało się to ostatecznie potwierdzić w badaniach(1). Zresztą, sam błonnik, podobnie jak szczawiany, nadmiar kwasów tłuszczowych czy związki fosforowe mogą sprawić, że tak potrzebny nam pierwiastek dosłownie przeleci przez układ pokarmowy, nie wypełniając swojej roli. Może bowiem tworzyć z niewłaściwym kulinarnym towarzystwem nieprzyswajalne związki.(2)
Co to dla nas oznacza? Kłopoty. Komponując posiłki i dobierając produkty należałoby je tak zestawić, aby ułatwić wchłanianie magnezu. To naprawdę niełatwe, zwłaszcza, że należałoby nie tylko pamiętać o tym, czego unikać, ale też zadbać o korzystne połączenia.
Wiele zadań w organizmie magnez wykonuje zespołowo, choćby z witaminami z grupy B, szczególnie z witaminą B6, która również wpływa korzystnie na układ nerwowy i mięśniowy. Byłoby zatem idealnie, by dostarczając organizmowi pierwiastek, zapewnić też witaminę, której również nieraz nam brakuje. I z pewnością jest to wykonalne, chociaż praktyka pokazuje, że wiele osób ma z tym problemy. Niedobory witamin z grupy B i magnezu nie są, niestety, rzadkością. Zwłaszcza przejściowe, w sytuacjach stresowych czy podczas intensywnego wysiłku fizycznego, gdy zapotrzebowanie na te składniki wyraźnie rośnie.
MAGVIT materiał promocyjny
Jeśli podejrzewasz niedobór magnezu, możesz wspomóc się preparatem z apteki. Ważne jednak, by postawić na preparat bezpieczny, a zarazem skuteczny. To nieprawda, że wszystkie działają tak samo. Warto zwrócić uwagę na kilka elementów:
1. Substancja czynna
Magnez w preparatach może występować pod postacią soli organicznych (np. mleczan) i nieorganicznych, jak tlenek, chlorek, siarczan i węglan. Wybierając preparat, koniecznie zwróć uwagę, w jakiej formie występuje cenny makroelement. Badania naukowe wskazują, że najlepiej przyswajalnymi formami magnezu są sole organiczne, które mają potwierdzone wchłanianie i zdolność wbudowywania się w tkanki organizmu.(3)Wchłanianie magnezu z soli nieorganicznych sięga maksymalnie do 20 proc. Ze związków organicznych takich jak mleczan, biodostępność magnezu sięga nawet 90 proc.(4) Mleczan magnezu znajdziesz w tabletkach Magvit B6.
2. Optymalne wchłanianie
Poza przyswajalnym składem, preparat Magvit B6 ma jeszcze parę unikalnych zalet. Jest w postaci tabletek dojelitowych, czyli tabletek ze specjalną otoczką, która chroni zawartość tabletki przed np. kwaśnym środowiskiem żołądka i sprawia, ze jony magnezu uwalniają się dopiero na poziomie jelitowym. Dlaczego to istotne? Dopiero w jelicie cienkim wchłanianie magnezu jest najefektywniejsze. Wiele preparatów rozpada się już w żołądku, a wtedy straty mogą być spore.
3. Bezpieczeństwo
Magvit B6 to nie suplement diety, a lek OTC (bez recepty). Oznacza to, że podlega ścisłej kontroli na każdym etapie produkcji i dystrybucji, jego skład jest gwarantowany, a skuteczność została potwierdzona badaniami. Suplementy takiej kontroli nie podlegają.
Pamiętaj, że do leku dołączona jest szczegółowa ulotka dotycząca dawkowania czy przeciwwskazań. Przeczytaj ją uważnie i zastosuj się do zaleceń, a uzupełnienie niedoborów będzie bezpieczne i skuteczne.
4. Korzystny duet
Magvit B6 - nieprzypadkowo ma w nazwie witaminę B6. Głównie w trosce o dobry nastrój, oba potrzebne składniki znalazły się w jednym preparacie. To wygodne i zwiększające szansę na skuteczną terapię.
MAGVIT materiał promocyjny
Gdy obawiasz się, że dieta nie zaspokaja potrzeb organizmu, a wybrany preparat uzupełniający wydaje się nie rozwiązywać problemu, kuszące wydaje się przyjmowanie preparatu o podwójnej dawce. Niestety, nie tędy droga.
Jak wyjaśnia ekspert Dorota Olanin:
Maksymalizowanie dawek magnezu nie ma najmniejszego sensu, bowiem nadmiar magnezu i tak zostanie wydalony z naszego organizmu. Lepiej wybrać preparaty z efektywnym wchłanianiem np. magnez w postaci tabletki dojelitowej. (5)
*************************************
MAGVIT B6, (48 mg + 5 mg), tabletki dojelitowe. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY: Jedna tabletka zawiera: 48 mg jonów magnezu w postaci magnezu mleczanu dwuwodnego (Magnesii lactas) i 5 mg pirydoksyny chlorowodorku (Pyridoxini hydrochloridum). POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: tabletki dojelitowe. WSKAZANIA TERAPEUTYCZNE: Wskazaniem do podawania preparatu Magvit B6 jest profilaktyka powikłań związanych z niedoborem magnezu i/lub witaminy B6 oraz uzupełnienie stwierdzonych niedoborów tych związków w organizmie. PRZECIWWSKAZANIA: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, ciężka niewydolność nerek, hipermagnezemia, hiperwitaminoza B?, blok przedsionkowo-komorowy, myasthenia gravis, parkinsonizm leczony L-dopą bez stosowania inhibitora obwodowej dekarboksylazy lewodopy, znaczne niedociśnienie tętnicze, zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego, biegunka. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: Angelini Pharma Polska Sp. z o.o. ul Podleśna 83; 05-552 Łazy. Produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza - OTC.