Worki pod oczami - dlaczego powstają, jak się ich pozbyć

Cóż, worki pod oczami to najczęściej sprawka wieku. Czasem także genów. Domowe sposoby pomogą nieco je zmniejszyć, ale tak naprawdę worki pod oczami potrzebują specjalisty.

Więcej tekstów o zdrowiu znajdziesz na głównej stronie Gazeta.pl.

Skąd te worki po oczami?

- Najczęstszą przyczyną pojawienia się worków pod oczami lub obrzęków jest naturalne starzenie się organizmu. Z wiekiem skóra twarzy staje się zbyt wiotka i ma tendencję do opadania. Mięśnie i tkanki wokół oka mogą również osłabnąć i przyczyniać się w ten sposób do powstania charakterystycznych worków pod oczami. To osłabienie tkanek umożliwia ponadto wybrzuszanie się tłuszczu otaczającego oko - mówi dr Shaun Desai, chirurg plastyczny i rekonstrukcyjny twarzy z Johns Hopkins Center for Face Plastic and Reconstructive Surgery (USA).

Ale istnieją także inne przyczyny sprzyjające obrzękom w okolicy oczu. Jedna z nich to po prostu alergia, która powoduje stan zapalny i zastój płynów w tkankach. Zatrzymywanie wody w organizmie i co za tym idzie, pojawianie się obrzęku, to także efekt uboczny diety bogatej w sól. Ponadto winę może ponosić źle funkcjonująca tarczyca, worki pod oczami towarzyszą też innym schorzeniom, w tym chorobie zatok. I wreszcie - może to być sprawa genów. Bywa że taka jest po prostu nasza uroda.

Jak pozbyć się worków po oczami domowymi sposobami

Czy da się skutecznie pozbyć worków pod oczami stosując tak zwane domowe sposoby? To zależy przede wszystkim od przyczyny. Czasami wystarczy po prostu zmienić dietę i ograniczyć sól, zacząć się zdrowo odżywiać i sporo ruszać. To wszystko powinno poprawić naszą ogólną kondycję, a więc i wygląd skóry twarzy. Ale na geny, a także na upływające lata, nie mamy niestety większego wpływu.

Domowymi sposobami możemy zmniejszyć opuchliznę pod oczami, jeżeli powodem jest nagromadzenie się płynów w tkankach. Jeżeli zatem wstajemy rano z wyraźnie podpuchniętymi oczami pomogą nam zimne okłady, które obkurczą dolne powieki i usuną zalegający w skórze płyn. Miejscowe chłodzenie skóry zmniejsza stan zapalny i obrzęk, ponieważ spowalnia przepływ krwi. Pod oczy można na kilka minut położyć lód, zimne plasterki ogórka lub - dla przykładu - przyłożyć chłodną łyżkę. Na obrzęki pod oczami pomaga też okład z kawy (chodzi o kofeinę, która obkurcza naczynia krwionośne), z herbaty lub ziół.

Ale nie łudźmy się, że jeśli mamy rzeczywiście spory problem z workami pod oczami, to takie domowe sposoby nam pomogą na długo. Niestety, to już sprawa medycyny estetycznej, a nawet chirurgii plastycznej.

Zobacz wideo Na czym polega proces starzenia skóry? Wyjaśnia lekarz

Jak pozbyć się worków po oczami - zabiegi medyczne

Gabinety medycyny estetycznej wśród nieinwazyjnych zabiegów proponują zabiegi laserowe, wypełniacze i peeling chemiczny. Opcja chirurgiczna to zabieg inwazyjny, polegający na podniesieniu powiek dolnych i usunięciu nadmiaru tłuszczu.

Zabiegi laserowe mają pomóc w pozbyciu się wierzchniej warstwy pomarszczonego naskórka i stymulować produkcję kolagenu. Ma to przywrócić jędrność skóry, zapobiec jej opadaniu i tworzeniu się poduszek tłuszczowych.

Drugi pomysł to peeling chemiczny, dzięki któremu pozbędziemy się starego naskórka z twarzy. Po takim zabiegu powinna odsłonić się jaśniejsza i mocniejsza warstwa skóry, która będzie się lepiej prezentować i - przede wszystkim - stanie się jędrniejsza.

Ponadto można skorzystać z wypełniaczy, takich jak kwas hialuronowy, który wstrzykuje się w miejscu, w którym skóra pod oczami przechodzi w policzek. Twarz wygląda wtedy na gładszą, a worki pod oczami stają się mniej widoczne.

Więcej o: