Cienie pod oczami - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Cienie pod oczami mogą, choć nie muszą, być oznaką choroby. Przypadłość ta dopada ludzi na całym świecie i w zależności od natężenia, sińce mogą przybierać żółto-siny, szary lub fioletowy kolor. Skąd się biorą sińce pod oczami? Jakie choroby mogą sygnalizować cienie pod oczami i kiedy musimy zacząć reagować? Co na cienie pod oczami?

Najczęściej sińce pod oczami pojawiają się na skutek niewyspania lub zmęczenia. Zazwyczaj są one objawem niskiej jakości snu, ale także konsekwencją procesu starzenia się skóry pod oczami, która z wiekiem staje się coraz cieńsza. Lista powodów, dla których cienie stają się bardziej widoczne jest jednak dłuższa.

Zobacz wideo Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)

Skąd się biorą cienie pod oczami?

Poza powyżej wymienionymi powodami, cienie pod oczami mogą powstawać również w wyniku uwarunkowań genetycznych. Wiele osób dziedziczy nie tylko rozmieszczenie podskórnej tkanki tłuszczowej, ale także sieci naczyń krwionośnych. Zdarza się więc, że z cieniami pod oczami niektórzy z nas będą borykali się przez całe życie podobnie jak inni członkowie tej samej rodziny - rodzice lub dziadkowie. Oczy oraz ich okolice to niezwykle wrażliwe miejsca. Bardzo często opuchlizna oraz wszelkiego rodzaju zasinienia mogą pojawić się również na skutek alergii na składniki kosmetyków, chemię, sierść zwierząt domowych, kurz, roztocza czy niektóre produkty spożywcze. Nie bez znaczenia dla wyglądu naszych oczu jest również styl życia. Przypadłość ta może się także uwidocznić u palaczy lub osób nadużywających alkoholu czy kawy.

Wśród czynników wywołujących cienie pod oczami należy również wymienić stres, ekspozycję na słońce i nieodpowiednią pielęgnację tej części ciała. Najczęściej jednak sińce są odpowiedzią na wiek. Na skutek procesu starzenia skórka w okolicy oka staje się coraz cieńsza, co ułatwia uwidocznienie się naczyniom krwionośnym.

Zobacz też: Cienie, sińce i worki pod oczami - jak sobie z nimi radzić?

Jakim chorobom towarzyszą cienie pod oczami?

Choć najczęściej sińce pod oczami są niegroźną przypadłością, mającą racjonalne wytłumaczenie, niekiedy jej źródłem mogą być różne choroby. Wśród nich można wymienić takie jak:

  • choroby wątroby i nerek,
  • cukrzyca,
  • niedoczynność i zapalenie tarczycy,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • alergiczne zapalenie spojówek i błony śluzowej nosa,
  • anemia,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • odwodnienie.

Jeśli cienie pod oczami utrzymują się przez dłuższy czas, a ponadto nie mamy pewności czy ich pojawienie się jest skutkiem np. niewyspania czy nadmiernego spożycia kawy, koniecznie należy się skontaktować z lekarzem.

Co na cienie pod oczami? Jakie są sposoby na sińce pod oczami?

Pojawienie się charakterystycznych cieni pod oczami jest oznaką tego, że nasz organizm zaczyna odczuwać ,,zmęczenie". Może ono wynikać zarówno z małej ilości snu czy chronicznego zmęczenia. Pojawienie się tej przypadłości powinno nam wskazać, że należy odpocząć, uregulować swój sen, zmienić swój styl życia na zdrowszy, wcielić aktywność fizyczną i wzbogacić dietę o warzywa i owoce.

Odpowiednim krokiem jest również wykonanie badania krwi, czyli pełną morfologię i badanie moczu. Wraz z wynikami następnie warto odwiedzić lekarza, któremu powinniśmy opowiedzieć o wszystkich objawach.

Więcej o: