Pokrzywka na ciele to choroba skóry, która objawia się występowaniem zmian w postaci bąbli i obrzęków. Dolegliwość może mieć postać ostrą, czyli trwającą do 6 tygodni, lub przewlekłą, trwającą dłużej niż 6 tygodni.
Pokrzywka może mieć postać alergiczną lub niealergiczną. Jak wskazuje na to sama nazwa, pokrzywka alergiczna jest wywołana różnego rodzaju nadwrażliwościami. Za wystąpienie objawów skórnych odpowiadają alergie:
Inne czynniki, mogące przyczynić się do wystąpienia pokrzywki, to:
Pokrzywka może też wystąpić pod wpływem działania różnych czynników fizycznych: ciepła (pokrzywka cieplna), zimna, wibracji, ucisku, wysiłku fizycznego, któremu towarzyszy wzmożone pocenie (pokrzywka cholinergiczna). Pokrzywka u dzieci najczęściej pojawia się w następstwie kontaktu z czynnikami drażniącymi: alergicznymi, toksycznymi lub fizykalnymi.
Ze względu na czynnik, który doprowadził do jej wystąpienia, wyróżnia się następujące rodzaje pokrzywki:
Pokrzywka objawia się jako bąble o różowawym zabarwieniu. Zdarza się, że towarzyszą im obrzęki lub występują wyłącznie obrzęki. Takie zmiany mogą pojawić się na dowolnym obszarze ciała, skupiać się w jednym miejscu lub pokrywać większy obszar. Mogą też przybierać różny kształt. Zmianom towarzyszy świąd. Wyjątkiem jest pokrzywka naczyniowa, w przebiegu której nie występuje swędzenie.
W niektórych przypadkach, symptomom skórnym towarzyszą objawy ogólne, jak ból stawów, gorączka i zaburzenia pracy układu pokarmowego.
Jeżeli pokrzywka pojawia się na ustach, należy natychmiast udać się do lekarza! Obrzęk może objąć język i gardło, co utrudni lub wręcz uniemożliwi oddychanie.
Leczenie pokrzywki wymaga podania leków przeciwhistaminowych. Można je kupić w każdej aptece bez recepty. W najcięższych przypadkach, terapia obejmuje doustne przyjmowanie glikokortykosteroidów.
Zobacz też: Alergia na białko u dorosłych - przyczyny, objawy, leczenie