Kamienie nerkowe - objawy, których nie da się zignorować. Jest też dobra wiadomość

Kamica nerkowa jest częstą chorobą, która dotyka przede wszystkim mężczyzn w wieku 30-50 oraz kobiet w wieku 50-70 lat. Charakteryzuje się ogromnym bólem. Przez dłuższy czas może przebiegać bezobjawowo, a co najważniejsze w większości przypadków można jej uniknąć.

Kamica nerkowa, to odkładanie się kamieni w drogach moczowych. Powstają z filtrowanych przez nerki minerałów. Dopóki są małe organizm je usuwa. Z czasem powiększają się i są problemy z ich neutralizacją lub wydaleniem. W skrajnych przypadkach kamienie mogą blokować drogi moczowe. W takich sytuacjach konieczna jest jak najszybsza pomoc lekarska. Zastój w drogach moczowych może doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerek. W zależności od substancji, która odłożyła się w organizmie wyróżnia się kamienie:

  • szczawianowe
  • cystynowe
  • fosforanowe
  • moczanowe

Kamica cystynowa jako jedyna jest spowodowana wadą budowy układu moczowego, jest to choroba wynikająca z wrodzonych skłonności.

Powstające złogi zalegają w nerkach, jednak pod wpływem ruchu mogą się przemieszczać, na przykład do moczowodów lub pęcherza moczowego. Tam zatykają drogę odpływu moczu i powodują bardzo silny ból, niekiedy wręcz promieniujący, trwający nawet do kilku dni. Leczenie dobiera się w zależności od składu chemicznego kamieni, ale także od ich aktualnego położenia i wielkości.

Zobacz wideo Anatomia człowieka: nerki

Kamienie nerkowe - objawy

Kamica nerkowa, niezależnie od jej typu, objawia się:

  • atakami silnego bólu
  • zwiększoną potrzebą oddawania moczu.
  • nudnościami i wymiotami
  • gorączką
  • zimnym potem
  • krwiomoczem (czasami)
  • utratą przytomności

Ataki mogą następować na przykład w wyniku wstrząsów, czyli podczas biegu, uprawiania dowolnego sportu, tańca. Ból niekiedy promieniuje na spojenie łonowe, pachwinę, bok, jądra, wargi sromowe. 

Jak już zostało wspomniane, lekarze wyróżniają cztery typy kamicy nerkowej w zależności od tego, jakie substancje odłożyły się w drogach moczowych.

1. Kamica cystynowa

To jedyna postać kamicy, która jest wadą wrodzoną. Powoduje ją upośledzenie wchłaniania cystyny. Chorzy muszą ograniczyć w diecie produkty zawierające cystynę, np.: przykład mięso, ryby, jajka, pestki, orzechy i strączki.

2. Kamica szczawianowa

Najczęstsza postać kamicy nerkowej, spowodowana nieprawidłową dietą, ale także nadczynnością przytarczyc, przedawkowaniem witaminy D3. Aby usunąć dolegliwości, chorzy muszą ograniczyć szczawiany, czyli szereg produktów takich jak buraki, czekolada, kakao, szczaw, alkohol. Powinni także przyjmować bardzo dużo płynów.

3. Kamica fosforanowa

Powstaje najczęściej w wyniku powtarzających się, nawracających zakażeń dróg moczowych. Za takie zakażenia odpowiadają bakterie, które wytwarzają odkładającą się ureazę. Aby usunąć ten typ kamicy, trzeba zakwasić mocz - za pomocą diety, ale i wspomagających ten proces leków.

4. Kamica moczanowa

To kamica towarzysząca niektórym poważnym schorzeniom, takim jak białaczka. Może jednak powstać także w wyniku nadmiernego zakwaszenia moczu. Leczenie polega na przyjmowaniu tabletek, które alkalizują mocz i rozpuszczają kamienie, a także na odpowiedniej diecie.

Kamienie nerkowe - zapobieganie, dieta

Dwa czynniki są kluczowe w zapobieganiu i nawrotom choroby: dieta i odpowiednie nawodnienie organizmu. W zależności od tego, z jakim rodzajem kamieni mamy do czynienia, zalecenia dietetyczne nieco się różnią. Wspólne dla każdego rodzaju kamicy są jednak takie zasady dietetyczne jak:

  • wypijanie dużej ilości płynów dziennie, w tym w połowie powinna być to woda nisko zmineralizowana lub filtrowana
  • picie przez cały dzień, w niewielkich ilościach, ale sukcesywnie, aby dzienna ilość wydalanego moczu wynosiła minimum 2 litry
  • wypijanie przed snem szklanki wody, a także rano, po oddaniu moczu
  • graniczenie spożycia soli i wysoko przetworzonej żywności, w tym mocno solonej
  • zmniejszenie ilości ostrych przypraw w jedzeniu
  • unikanie picia soków z grejpfrutów, które sprzyjają rozwojowi kamicy
  • ograniczenie alkoholu

Aby jednak ustalić szczegółowe zasady dietetyczne trzeba znać skład chemiczny kamieni nerkowych. W tym celu wykonuje się badania ogólne moczu, badanie krwi oraz sprawdzanie składu wydalonych lub usuniętych kamieni.

Kamienie nerkowe - leczenie

Jest kilka sposobów leczenie kamicy nerkowej. Na początek lekarz zleca wykonanie badanie USG, a następnie urografię, która określa rodzaj kamieni. Pewien rodzaj kamieni, nawet całkiem dużych udaje się rozbić w ciągu kilku tygodni podając odpowiednie leki. W przypadkach kiedy leki okażą się nieskuteczne stosuje się metody chirurgiczne. Są to:

  • Ureteroskopia - zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Polega na wprowadzeniu poprzez cewkę moczową do pęcherza, a następnie do moczowodu, narzędzia, który kruszy kamienie z użyciem promieni lasera
  • Nefrolitotomiapodskórna - ten zabieg również przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Operacja polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia 1-2 cm w okolicy lędźwiowej by wprowadzić narzędzie do kruszenia oraz usuwania złogów.
Więcej o: