Więcej o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.
Zespół bolesnego barku to zespół objawów dotykających stawu barkowego wynikających z uszkodzenia stawu lub struktur okołostawowych. Objawia się bólem oraz trudnościami w poruszaniu ramieniem.
Objawy zespołu bolesnego barku:
Ból barku zwykle jest ostry i kłujący, narasta w miarę upływu czasu powodując ograniczenie w ruchomości stawu. Utrudnia zwykłe codzienne czynności, uniemożliwia ćwiczenia i przeszkadza we śnie.
Wśród przyczyn dolegliwości wymienia się zapalenie kaletki podbarkowej, zapalenie przyczepów ścięgnistych, zapalenia mięśnia nadgrzebieniowego, do których dochodzi w wyniku uszkodzenia różnych elementów stawu. To dość powszechna przypadłość, ale częściej dotyka kobiet powyżej 45. roku życia.
Jak dochodzi do uszkodzenia stawu barkowego i jego okolic? Może do niego dojść w wyniku kontuzji podczas intensywnych ćwiczeń czy uprawiania takich dyscyplin jak tenis czy pływanie. Ponadto wraz z wiekiem dochodzi do zużywania się struktur stawowych i okołostawowych i łatwiej wówczas o kontuzję.
Zapalenie kaletki maziowej stawów zdarza się, gdy dochodzi do podrażnienia kaletki, czyli rodzaju worka wypełnionego płynem, leżącego pomiędzy ścięgnem a wyrostkiem barkowym. Kaletka maziowa służy jako amortyzator i pozwala na swobodne przesuwanie się mięśni i ścięgien po kościach, a ponadto odżywia staw. Przyczyny zapalenia kaletki to albo uraz fizyczny, albo przeciążenie barku.
Do urazu barku prowadzą też deformacje kostne rozwijające się wraz z wiekiem (narośla kostne). Niekiedy też rodzimy się mając wyrostek barkowy zakrzywiony, a nie płaski, co później staje się źródłem uszkodzeń. Ścięgno ociera się lub zahacza o kość w okolicy wyrostka barkowego i doprowadza do stanów zapalnych.
Ponadto wśród przyczyn zespołu bolesnego barku wymieniane są choroby podstawowe, przede wszystkim reumatyzm.
Pierwsza pomoc polega na unikaniu przeciążeń stawu barkowego i to przez kilka tygodni. Nie należy jednak całkowicie zaprzestać poruszania ramieniem, aby zanadto nie osłabło czy zesztywniało. Pomocne bywa okładanie bolącego miejsca lodem (po 15-20 minut kilka razy dziennie). Możemy wziąć też środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen czy paracetamol.
Warto skonsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą. Być może zestaw odpowiednich ćwiczeń wystarczy, aby uporać się z dolegliwością i wzmocnić okoliczne mięśnie (co powinno pomóc w odzyskaniu ruchliwości stawu). W przypadku silnych dolegliwości bólowych stosuje się zastrzyki ze sterydowym lekiem przeciwzapalnym. Jeżeli takie metody leczenie nie działają lekarz może zdecydować się na wykonanie zabiegu chirurgicznego. Operacja polega na poszerzeniu przestrzeni wokół ścięgna, aby nie ocierało o kość.