Zespół bolesnego barku - objawy, leczenie

Objawia się ostrym bólem i trudnościami w poruszaniu ramieniem. Częściej dopada osoby grające w tenisa lub intensywnie pływające. Ale może też oznaczać osłabienie stawu i struktur okołostawowych, do których dochodzi wraz z wiekiem.

Więcej o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zespół bolesnego barku to zespół objawów dotykających stawu barkowego wynikających z uszkodzenia stawu lub struktur okołostawowych. Objawia się bólem oraz trudnościami w poruszaniu ramieniem.

Objawy zespołu bolesnego barku:

  • ból podczas wyciągania rąk ponad głowę
  • ból podczas podnoszenia ramienia, opuszczania ramienia z uniesionej pozycji lub podczas sięgania
  • ból i tkliwość z przodu ramienia
  • ból, który przenosi się z przedniej części ramienia na bok ramienia
  • ból podczas leżenia po dotkniętej schorzeniem stronie
  • ból lub obolałość w nocy, które utrudniają zasypianie
  • ból podczas sięgania ręką za plecy, na przykład do tylnej kieszeni albo zapinanie suwaka
  • osłabienie i sztywność barków i/lub ramion

Ból barku zwykle jest ostry i kłujący, narasta w miarę upływu czasu powodując ograniczenie w ruchomości stawu. Utrudnia zwykłe codzienne czynności, uniemożliwia ćwiczenia i przeszkadza we śnie.

Zespół bolesnego barku - przyczyny

Wśród przyczyn dolegliwości wymienia się zapalenie kaletki podbarkowej, zapalenie przyczepów ścięgnistych, zapalenia mięśnia nadgrzebieniowego, do których dochodzi w wyniku uszkodzenia różnych elementów stawu. To dość powszechna przypadłość, ale częściej dotyka kobiet powyżej 45. roku życia.

Jak dochodzi do uszkodzenia stawu barkowego i jego okolic? Może do niego dojść w wyniku kontuzji podczas intensywnych ćwiczeń czy uprawiania takich dyscyplin jak tenis czy pływanie. Ponadto wraz z wiekiem dochodzi do zużywania się struktur stawowych i okołostawowych i łatwiej wówczas o kontuzję.

Zapalenie kaletki maziowej stawów zdarza się, gdy dochodzi do podrażnienia kaletki, czyli rodzaju worka wypełnionego płynem, leżącego pomiędzy ścięgnem a wyrostkiem barkowym. Kaletka maziowa służy jako amortyzator i pozwala na swobodne przesuwanie się mięśni i ścięgien po kościach, a ponadto odżywia staw. Przyczyny zapalenia kaletki to albo uraz fizyczny, albo przeciążenie barku.

Do urazu barku prowadzą też deformacje kostne rozwijające się wraz z wiekiem (narośla kostne). Niekiedy też rodzimy się mając wyrostek barkowy zakrzywiony, a nie płaski, co później staje się źródłem uszkodzeń. Ścięgno ociera się lub zahacza o kość w okolicy wyrostka barkowego i doprowadza do stanów zapalnych.

Ponadto wśród przyczyn zespołu bolesnego barku wymieniane są choroby podstawowe, przede wszystkim reumatyzm.

Zobacz wideo Czy twarde podłoże jest najlepsze dla pleców? [NaZdrowie]

Zespół bolesnego barku - leczenie

Pierwsza pomoc polega na unikaniu przeciążeń stawu barkowego i to przez kilka tygodni. Nie należy jednak całkowicie zaprzestać poruszania ramieniem, aby zanadto nie osłabło czy zesztywniało. Pomocne bywa okładanie bolącego miejsca lodem (po 15-20 minut kilka razy dziennie). Możemy wziąć też środki przeciwbólowe, takie jak  ibuprofen czy paracetamol.

Warto skonsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą. Być może zestaw odpowiednich ćwiczeń wystarczy, aby uporać się z dolegliwością i wzmocnić okoliczne mięśnie (co powinno pomóc w odzyskaniu ruchliwości stawu). W przypadku silnych dolegliwości bólowych stosuje się zastrzyki ze sterydowym lekiem przeciwzapalnym. Jeżeli takie metody leczenie nie działają lekarz może zdecydować się na wykonanie zabiegu chirurgicznego. Operacja polega na poszerzeniu przestrzeni wokół ścięgna, aby nie ocierało o kość.

Więcej o: