Zapalenie kaletki maziowej stawów

Ogromna większość zmian chorobowych w obrębie stawów to konsekwencja prowadzonego stylu życia lub powikłanie czy objaw towarzyszący zupełnie innemu schorzeniu. W przypadku zapalenia błony maziowej stawów odpowiedzialne są oba te czynniki.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Błona maziowa i wytwarzana przez nią kaletka maziowa to bardzo szczególna struktura. Z pomocą tego wypełnionego płynem worka staw jest nie tylko prawidłowo odżywiany, ale i pozwala na swobodne przesuwanie się mięśni i ścięgien po kościach.

Niestety wskutek choroby czy wykonywanej pracy ulega ona zniszczeniu, tym samym prowadzi do wzajemnego ścierania się struktur kostnych. W grupie największego ryzyka znajdują się osoby z gruźlicą, dną moczanową (zbyt duże stężenie kwasu moczowego prowadzi do niszczenia błony), reumatoidalnym zapaleniem stawów czy silną reakcja alergiczną. Zanik kaletki bardzo często jest spowodowany urazem mechanicznym czy też powtarzaniem przez długi czas, tych samych monotonnych ruchów. Uszkodzenie kaletki obserwuje się głównie u osób między 15 a 50 rokiem życia. Do najczęściej dotkniętych obszarów należy staw łokciowy, barkowy oraz biodrowy .

Objawy

Najbardziej typowy, podobnie jak dla większości chorób układu kostnego, jest ból, tkliwość oraz znacznie ograniczona ruchomość w zajętym stawie. Wraz z postępem stanu zapalnego pacjenci są osłabieni, gorączkują. Tuż po przebudzeniu pojawia się tzw. poranna sztywność stawów, która utrzymuje się wyjątkowo długo. Zmiany tego typu zazwyczaj rozwijają się bardzo długo, a towarzyszące chorobie objawy mogą pojawiać się z różną intensywności, a niekiedy zupełnie ustępują by po pewnym czasie powrócić ze zdwojoną siłą.

Diagnoza

Zapalenie kaletki maziowej stawów zazwyczaj potwierdza się w oparciu o wywiad z pacjentem i badanie fizykalne. Niekiedy, w celu wykluczenia innych czynników mogących wywoływać przykre dolegliwości zaleca się RTG bolącego stawu. Może się zdarzyć, że stan zapalny w obrębie kaletki to konsekwencja infekcji, dlatego jeśli istnieje takie podejrzenia lekarz zleca dodatkowo badanie krwi .

Leczenie

Łagodzenie objawów i walka z chorobą przebiega zazwyczaj na kilka sposobów. Obok rehabilitacji dobranej indywidualnie do potrzeb pacjenta prowadzi się farmakoterapię. Jest ona oparta na niesteroidowych lekach przeciwzapalnych oraz glikokortykosteroidach. Jeśli testy potwierdzają infekcję, leczenie uzupełnia się o antybiotyki.

W poważniejszych przypadkach gdy ataki bólu są bardzo częste lekarz prowadzący może lekko nakłuć staw i odciągnąć płyn z kaletki maziowej. Zbiegi operacyjne wykonywane są niezwykle rzadko.

Czytaj także:

Zespół SAPHO

Odczyn Waalera - Rosego

Zespoły nadmiernej wiotkości (Elastopatia)

Okresowa puchlina stawów (Nawracająca puchlina stawów)

Zespoły korzeniowe (korzonki)

Więcej o: